A tordai autópálya-csomópont
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Az Európai Unió 272 millió eurót fordít a Torda és Szászsebes településeket összekötő mintegy 85 kilométeres autópálya építésére – jelentette be kedden az Európai Bizottság.
2018. március 06., 14:512018. március 06., 14:51
A brüsszeli testület tájékoztatása szerint projektre az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERDF) különítenek el pénzt.
„A térség lakói ezáltal biztonságosabban és kényelmesebben utazhatnak majd. Az autópálya a régió gazdaságának fejlesztéséhez is hozzá fog járulni, pozitív hatása lesz a kereskedelemre a turizmusra is” – hangsúlyozta az MTI szerint Corina Crețu regionális politikáért felelős uniós biztos.
Elhúzódik a sztrádaépítés
Igencsak bagatell ok miatt fog a tervezettnél többe kerülni a Szászsebes és Torda közötti autópálya 4-es jelzésű szakasza, amelynek költségvetésébe előre nem látható tételként kerül be, hogy a kivitelező hat kilométeres távolságból vezeti be a vizet a szakasz egyik mosdójához. Ezt Alin Şerbănescu, a romániai közutakért felelős országos társaság (CNAIR) szóvivője is megerősítette, mint az Economica.net gazdasági hírportálnak elmondta: beleegyeztek a kivitelező kérésébe, ezért a többletmunkálatot az állam meg fogja téríteni. Şerbănescu ugyanakkor leszögezte: mindez nem befolyásolja a sztrádaépítés menetét, a vízbevezetés ugyanis nem érinti az autópálya nyomvonalát.
Az észak- és dél-erdélyi autópályát összekötni hivatott, Torda és Szászsebes közötti sztráda 4-es jelzésű, 16 kilométeres szakasza elvileg még ebben a hónapban elkészül, használni azonban ettől függetlenül nem lehet majd, amíg a szomszédos szakaszokat is át nem adja a kivitelező. Az autópályarészt az osztrák Porr nagyvállalat építi, a beruházás 470 millió lejbe került. A munkálatok befejezésének eredeti határideje egyébként 2016 márciusa volt.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!