A tordai autópálya-csomópont
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Az Európai Unió 272 millió eurót fordít a Torda és Szászsebes településeket összekötő mintegy 85 kilométeres autópálya építésére – jelentette be kedden az Európai Bizottság.
2018. március 06., 14:512018. március 06., 14:51
A brüsszeli testület tájékoztatása szerint projektre az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERDF) különítenek el pénzt.
„A térség lakói ezáltal biztonságosabban és kényelmesebben utazhatnak majd. Az autópálya a régió gazdaságának fejlesztéséhez is hozzá fog járulni, pozitív hatása lesz a kereskedelemre a turizmusra is” – hangsúlyozta az MTI szerint Corina Crețu regionális politikáért felelős uniós biztos.
Elhúzódik a sztrádaépítés
Igencsak bagatell ok miatt fog a tervezettnél többe kerülni a Szászsebes és Torda közötti autópálya 4-es jelzésű szakasza, amelynek költségvetésébe előre nem látható tételként kerül be, hogy a kivitelező hat kilométeres távolságból vezeti be a vizet a szakasz egyik mosdójához. Ezt Alin Şerbănescu, a romániai közutakért felelős országos társaság (CNAIR) szóvivője is megerősítette, mint az Economica.net gazdasági hírportálnak elmondta: beleegyeztek a kivitelező kérésébe, ezért a többletmunkálatot az állam meg fogja téríteni. Şerbănescu ugyanakkor leszögezte: mindez nem befolyásolja a sztrádaépítés menetét, a vízbevezetés ugyanis nem érinti az autópálya nyomvonalát.
Az észak- és dél-erdélyi autópályát összekötni hivatott, Torda és Szászsebes közötti sztráda 4-es jelzésű, 16 kilométeres szakasza elvileg még ebben a hónapban elkészül, használni azonban ettől függetlenül nem lehet majd, amíg a szomszédos szakaszokat is át nem adja a kivitelező. Az autópályarészt az osztrák Porr nagyvállalat építi, a beruházás 470 millió lejbe került. A munkálatok befejezésének eredeti határideje egyébként 2016 márciusa volt.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!