A villanyáram fogyasztói ára 18,38 százalékkal nőtt decemberhez viszonyítva, a tavaly januárhoz képest pedig 17,40 százalékos a drágulás üteme
Fotó: Pixabay
A villanyáram, a légi közlekedés és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben idén januárban a tavalyi év utolsó hónapjához mérten, miközben az egyetlen termék, amelynek csökkent az ára, a méz volt.
2021. február 12., 11:452021. február 12., 11:45
2021. szeptember 10., 12:272021. szeptember 10., 12:27
A fogyasztói árak általános növekedése nyomán az inflációs ráta 2,99 százalékra nőtt januárban az előző havi 2,1 százalékról – derül ki az Országos statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Eközben a villanyáram fogyasztói ára 18,38 százalékkal nőtt decemberhez viszonyítva, a tavaly januári árhoz képest pedig 17,40 százalékos a drágulás üteme. Az étolaj havi szinten 2,66 százalékkal, éves szinten 10,10 százalékkal drágult.
A lakosság az egyetemes szolgáltatási árat fizeti a januárban felhasznált villanyáramért, majd utólag a szolgáltató kiigazítja a számlát, nyilatkozták szerdán az Agerpres hírügynökségnek az energetikai ágazathoz közel álló források.
A nem élelmiszer jellegű termékek körében semminek nem csökkent az ára decemberhez mérten. Tavaly januárhoz viszonyítva az üzemanyagok 2,98 százalékkal, a földgáz 2,18 százalékkal, a hőenergia pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb.
Drágulással kezdték az idei évet az üzemanyagok, az árak szépen-lassan visszakúsznak a 2020 eleji, tehát a koronavírus-világjárvány begyűrűzése előtti szintre.
A szolgáltatások terén sem jegyeztek árcsökkenést a tavalyi év utolsó hónapjához viszonyítva.
Egekben a búza nemzetközi ára, de Romániában egyelőre nem tervezik a kenyér drágítását. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint viszont ha megugrik a liszt ára, akkor tavasszal elkerülhetetlen lesz a kenyér árának emelése.
2020 decemberében 2,1 százalékon stagnált az éves inflációs ráta Romániában, a legnagyobb mértékben az élelmiszerek drágultak – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!