Fotó: Haáz Vince
Több mint 12,5 millió eurót költöttek el szállásra és étkezésre az ortodox húsvét alatt és május 1-jén az országban üdülő hazai turisták – derül ki a romániai idegenforgalmi munkáltatókat tömörítő szövetség (FPTR) kimutatásából.
2019. május 02., 21:502019. május 02., 21:50
2019. május 02., 21:512019. május 02., 21:51
Az FPTR adatai szerint mintegy 109 ezer turista töltötte itthon a hatnapos minivakációt, és 11 650-en választottak valamilyen külföldi úti célt ezekben a napokban. Az itthon üdülő turisták 59,9 millió lejt, azaz több mint 12,5 millió eurót költöttek el ezekben a napokban szállásra és étkezésre. A szövetség számításai értelmében ez 12,7 százalékkal több az elmúlt évben jegyzett összegnél, amikor három hét választotta el egymástól az ortodox húsvétot és a május 1-jei munkaszüneti napot.
Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint idén is a vidéki panziók bizonyultak a legnépszerűbbeknek a hazai turisták körében (42 ezer turistát vonzottak), ezeket a tengerparti üdülőtelepek (29 ezer), a hegyvidéki üdülőtelepek (20 ezer) és a gyógyfürdőhelyek (17 ezer) követték a sorban.
A legkeresettebb célpontoknak Törcsvár és Moécs térsége, Máramaros, valamint Bukovina bizonyult, ahol személyenként 100 és 300 lej közötti összegért lehetett szobát foglalni egy éjszakára. A hegyvidéki üdülőtelepek közül a legtöbben a Prahova völgyét és Brassópojánát választották, ahol 100 és 500 lej közötti összegért kínálták a szállást, a gyógyfürdőhelyeken pedig 80 és 600 lej között változtak az árak.
A tengerparti üdülőtelepeken 40 ezer szálláshely várta a turistákat, akik közül azonban sokan az utolsó pillanatban lemondták a foglalást a kedvezőtlen időjárási előrejelzések miatt. Így végül 29 ezren töltötték a tengerparton a minivakációt, a legtöbben Mamaián üdültek. A külföldön üdülő romániai turisták több mint 2,6 millió eurót költöttek el a FPTR kimutatásai szerint, a legtöbben Bulgáriát, Görögországot, Magyarországot vagy Izraelt választották.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!