2011. szeptember 12., 09:282011. szeptember 12., 09:28
Szombaton a lap szerkesztői a magazin létrejöttének körülményeiről és eddigi tevékenységükről beszéltek, s az érdeklődők a legújabb, ünnepi lapszámot is megtekinthették. A szerkesztők elmondása szerint a kiadvány két újdonsággal is szolgál az olvasók számára: a magazinban ezúttal gazdasági-kulturális és gazdasági-sport rovat is helyet kapott, amelyben a szerzők gazdasági szempontból vizsgálják a két tematikát, rámutatva többek között arra, hogy mely téren lenne szükséges és ajánlott befektetni, vagy javításokat eszközölni, elsősorban a kincses városban és környékén. Az ünnepi lapszám emellett a vállalkozások fejlesztésével, pénzüggyel, pályáztatással és pályázatok megírásával, valamint a civil szférával foglalkozik.
„A KözMag 2001-es alapítása szervesen kapcsolódik a kolozsvári gimnáziumok gazdasági oktatásának akkori elindításához, 2009-től pedig a lap a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) segítségével élhetett tovább” – tudtuk meg Pleşa Róbert főszerkesztőtől. Somai József, az RMKT tiszteletbeli elnöke szerint jelenleg olyan gazdasági médiára van szükség, amely naprakész információkkal tud szolgálni, hiszen ezt a funkciót a helyi napilapok nem tudják ellátni. Úgy véli, a gazdasági élet vonatkozásai ma közügyek, mindenkit érintenek, akárcsak például a kulturális témák. A tiszteletbeli elnök gratulált a szerkesztőségnek, hiszen – mint mondta – nagyon kevés gazdasági szakirányú lapnak sikerült megérnie a 10 éves fennállást.
A KözMag honlapjával kapcsolatban Tasnádi Zsolt weboldalfelelős elmondta: az oldal elsősorban az erdélyi gazdasági élet interaktív fóruma kíván lenni, a szerkesztők pedig jelenleg ennek bővítésén, aktualitásán dolgoznak. Hozzátette: a 2010-es indulásnál mért napi 250–500 látogatóhoz képest sikerült elérniük a napi 1600–2000 rákattintáshoz.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.