2011. szeptember 14., 08:532011. szeptember 14., 08:53
Az ISPE ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy az országban található fosszilis energiaforrások mennyisége ennél jóval nagyobb, azok azonban nem termelhetők ki a jelenleg alkalmazott módszerekkel. Így valójában mintegy kétmilliárd tonnányi kőolaj rejtőzik a föld mélyében, 660,6 milliárd köbméter földgáz társaságában.
A kőszén- és lignittartalékok ennél jóval gazdagabbak. A lignitmennyiség 115, a kőszén pedig további 260 évre elegendő. Kőszénből 1,416 milliárd tonnával rendelkezik az ország, azonban ebből csupán 602 millió tonna termelhető ki. A lignittartalékok 9,65 milliárd tonnára becsülhetők, amiből 3,29 milliárd kitermelhető. Romániában az osztrák OMV által birtokolt OMV Petrom és a gazdasági minisztérium tulajdonában levő Romgaz a legnagyobb földgázkitermelő, míg a kőszéntermelésben a petrozsényi Országos Köszénfejtő Társaság és az Olténiai Országos Lignittársaság áll az élen, mindkettőt a gazdasági tárca irányítja.
Kőolajat talált Iaşi megyében egy brit cég a Buna Ziua Iaşi című helyi lap szerint. Az újság arról számolt be, hogy a Regal Petroleum nevű cég még 2008 végén, 2009 elején kezdett próbafúrásokba Strunga és Oteleni községek közelében, és mintegy 2800 méter mélyen kőolajra bukkant. Az egyik helyi gazda, aki bérbe adta a kutatóknak a földjét, elmondta a lapnak: a britek nagyon titokzatosak voltak, mielőtt távoztak volna, a kérdésére csupán annyit árultak el, hogy közel 3000 méteres mélyben kőolajra bukkantak. Azóta azonban nem jelentkeztek. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.