Sokan választották a karácsonyi minivakációban is a sípályákat
Fotó: bucsin.ro
Mintegy 18 millió eurót költött 139 ezer turista a romániai vendéglátóipari egységekben a karácsonyi minivakáció alatt a hazai idegenforgalmi munkáltatók országos szövetségének (FPTR) összesítése szerint.
2018. december 26., 22:562018. december 26., 22:56
2018. december 26., 23:002018. december 26., 23:00
Dragoş Răducan, a szervezet ügyvezető alelnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, számításaik szerint a belföldi turisztikai célpontokat választó vendégek átlagosan 570 lejt költöttek fejenként a turisztikai csomagokba foglalt szállásra és ellátásra. Ezen túlmenően további 500 lejt költöttek a turisták utazásra és szórakozásra.
A karácsonykor és szilveszterkor belföldi üdülőtelepeket választó vendégek számának növekedése annak köszönhető, hogy a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek közül több már csak ebben az időszakban használható fel idén. Feldobta az idegenforgalmat az is, hogy a karácsony közvetlenül a hétvége után következett, a kormány pedig munkaszüneti nappá nyilvánította december 24-ét és 31-ét.
Dragoş Răducan közölte, a legkeresettebb célpontok ebben a periódusban a vidéki panziók voltak, ahol a foglalás meghaladta a 90 százalékot; itt mintegy 55 ezer vendég töltötte a karácsonyt. A legtöbben Törcsvárat, Máramaros megyét, a bukovinai, valamint a Szeben környéki panziókat keresték fel, és fejenként 350 és 800 lej közötti összeget költöttek. Mintegy 24 ezren töltötték a minivakációt a hegyvidéki üdülőtelepeken, ahol a komforttól és a szolgáltatásoktól függően 500 és 900 de lej közötti áron lehetett „telelni”. A romániai gyógyfürdőket 24 ezren választották az idegenforgalmi munkáltatók országos szövetségének adatai szerint.
A szervezet közölte azt is, hogy a külföldi célpontokat választó román állampolgárok legnagyobb számban az osztrák, bolgár, svájci és franciaországi sípályákat keresték fel karácsonykor. Sokan választották ugyanakkor a meleget, és utaztak egzotikus országokba, mint például Dubaj, Egyiptom vagy Marokkó.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!