Számos előnnyel járna a tisztességes megélhetést biztosító bér
Fotó: Haáz Vince
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb. Románia második legnagyobb érdekvédelmi szövetsége szerint a tisztességes megélhetést, az alapvető szükségletek kielégítésén túl megtakarítást is lehetővé tévő létminimum leszögezése fontos első lépés lenne a romániai munkaerőpiacon tapasztalható egyenlőtlenségek legalább részleges orvoslása irányában.
2025. március 14., 13:582025. március 14., 13:58
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a romániai bérhelyzet általános feltérképezésével kezdte a tisztességes megélhetést biztosító létminimum bevezetésének szükségességét hangsúlyozó elemzését. Eszerint a magánszektorban dolgozók 23 százaléka minimálbért kap.
Ugyanis húsz megyében – ahol az alkalmazottak 24 százaléka él – a bruttó átlagfizetés a bukaresti bruttó átlagkereset 60%-a alatt van. Eközben a romániai alkalmazottak 26%-a Bukarestben dolgozik – olvasható a sajtóközleményben.
Ebben jelzik: mivel a hagyományos minimálbér nem mindig teszi lehetővé a tisztességes megélhetést,
Azonban a megfelelő, tisztességes életszínvonalra vonatkozó normák hiányában ez a kötelezettségvállalás pusztán deklaratív jellegű marad a szakszervezeti tömb képviselői szerint.
A kezdeményezők hangsúlyozzák: az új bérfogalom bevezetése-alkalmazása jelentős pozitív hatással lenne a gazdasági növekedésre, de az állami bevételekre is. A Világgazdasági Fórum becslései szerint a tisztes megélhetési bér általánossá tétele hozzájárulna a globális bruttó hazai termék évi 4,6 billió dollárral történő növekedéséhez.
A 2023-as globális GDP-hez viszonyítva – amely a Világbank adatai szerint 106,17 billió dollár – a tisztességes megélhetést biztosító fizetésszint bevezetése világszerte a globális GDP 4,33%-os tényleges növekedéséhez járulna hozzá számítások szerint. Ebből az arányból kiindulva a romániai közegben is jelentős bővülést eredményezne egy új, magasabb általános bérszint alkalmazása – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb.
Nemzetközi meghatározások szerint az ENSZ által emberi jogként meghatározott ún. tisztességes megélhetést biztosító bér méltóságteljes életszínvonalat garantál a dolgozónak és családjának. A munkavállalóknak nem kellene heti 48 óránál többet dolgozniuk; élelmiszert, ivóvizet, lakhatást, oktatást, egészségügyi biztosítást, az utazás és a ruházkodás költségeit fedezniük kellene ebből a bérből, sőt megtakarításra is jutna az elképzelés szerint.
Melyet nem könnyű kiszámolni, viszont számos társadalomtudományi szakember, szakszervezet, munkajogi csoport kidolgozott már hiteles, megbízható számítási módszereket egy adott országra vagy régióra vonatkozóan – olvasható a ruhaipari bérvisszaélések kapcsán a tisztességes megélhetést biztosító bérről tájékoztató Fashionchecker.org portál.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!