Számos előnnyel járna a tisztességes megélhetést biztosító bér
Fotó: Haáz Vince
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb. Románia második legnagyobb érdekvédelmi szövetsége szerint a tisztességes megélhetést, az alapvető szükségletek kielégítésén túl megtakarítást is lehetővé tévő létminimum leszögezése fontos első lépés lenne a romániai munkaerőpiacon tapasztalható egyenlőtlenségek legalább részleges orvoslása irányában.
2025. március 14., 13:582025. március 14., 13:58
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a romániai bérhelyzet általános feltérképezésével kezdte a tisztességes megélhetést biztosító létminimum bevezetésének szükségességét hangsúlyozó elemzését. Eszerint a magánszektorban dolgozók 23 százaléka minimálbért kap.
Ugyanis húsz megyében – ahol az alkalmazottak 24 százaléka él – a bruttó átlagfizetés a bukaresti bruttó átlagkereset 60%-a alatt van. Eközben a romániai alkalmazottak 26%-a Bukarestben dolgozik – olvasható a sajtóközleményben.
Ebben jelzik: mivel a hagyományos minimálbér nem mindig teszi lehetővé a tisztességes megélhetést,
Azonban a megfelelő, tisztességes életszínvonalra vonatkozó normák hiányában ez a kötelezettségvállalás pusztán deklaratív jellegű marad a szakszervezeti tömb képviselői szerint.
A kezdeményezők hangsúlyozzák: az új bérfogalom bevezetése-alkalmazása jelentős pozitív hatással lenne a gazdasági növekedésre, de az állami bevételekre is. A Világgazdasági Fórum becslései szerint a tisztes megélhetési bér általánossá tétele hozzájárulna a globális bruttó hazai termék évi 4,6 billió dollárral történő növekedéséhez.
A 2023-as globális GDP-hez viszonyítva – amely a Világbank adatai szerint 106,17 billió dollár – a tisztességes megélhetést biztosító fizetésszint bevezetése világszerte a globális GDP 4,33%-os tényleges növekedéséhez járulna hozzá számítások szerint. Ebből az arányból kiindulva a romániai közegben is jelentős bővülést eredményezne egy új, magasabb általános bérszint alkalmazása – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb.
Nemzetközi meghatározások szerint az ENSZ által emberi jogként meghatározott ún. tisztességes megélhetést biztosító bér méltóságteljes életszínvonalat garantál a dolgozónak és családjának. A munkavállalóknak nem kellene heti 48 óránál többet dolgozniuk; élelmiszert, ivóvizet, lakhatást, oktatást, egészségügyi biztosítást, az utazás és a ruházkodás költségeit fedezniük kellene ebből a bérből, sőt megtakarításra is jutna az elképzelés szerint.
Melyet nem könnyű kiszámolni, viszont számos társadalomtudományi szakember, szakszervezet, munkajogi csoport kidolgozott már hiteles, megbízható számítási módszereket egy adott országra vagy régióra vonatkozóan – olvasható a ruhaipari bérvisszaélések kapcsán a tisztességes megélhetést biztosító bérről tájékoztató Fashionchecker.org portál.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!