Számos előnnyel járna a tisztességes megélhetést biztosító bér
Fotó: Haáz Vince
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb. Románia második legnagyobb érdekvédelmi szövetsége szerint a tisztességes megélhetést, az alapvető szükségletek kielégítésén túl megtakarítást is lehetővé tévő létminimum leszögezése fontos első lépés lenne a romániai munkaerőpiacon tapasztalható egyenlőtlenségek legalább részleges orvoslása irányában.
2025. március 14., 13:582025. március 14., 13:58
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a romániai bérhelyzet általános feltérképezésével kezdte a tisztességes megélhetést biztosító létminimum bevezetésének szükségességét hangsúlyozó elemzését. Eszerint a magánszektorban dolgozók 23 százaléka minimálbért kap.
Ugyanis húsz megyében – ahol az alkalmazottak 24 százaléka él – a bruttó átlagfizetés a bukaresti bruttó átlagkereset 60%-a alatt van. Eközben a romániai alkalmazottak 26%-a Bukarestben dolgozik – olvasható a sajtóközleményben.
Ebben jelzik: mivel a hagyományos minimálbér nem mindig teszi lehetővé a tisztességes megélhetést,
Azonban a megfelelő, tisztességes életszínvonalra vonatkozó normák hiányában ez a kötelezettségvállalás pusztán deklaratív jellegű marad a szakszervezeti tömb képviselői szerint.
A kezdeményezők hangsúlyozzák: az új bérfogalom bevezetése-alkalmazása jelentős pozitív hatással lenne a gazdasági növekedésre, de az állami bevételekre is. A Világgazdasági Fórum becslései szerint a tisztes megélhetési bér általánossá tétele hozzájárulna a globális bruttó hazai termék évi 4,6 billió dollárral történő növekedéséhez.
A 2023-as globális GDP-hez viszonyítva – amely a Világbank adatai szerint 106,17 billió dollár – a tisztességes megélhetést biztosító fizetésszint bevezetése világszerte a globális GDP 4,33%-os tényleges növekedéséhez járulna hozzá számítások szerint. Ebből az arányból kiindulva a romániai közegben is jelentős bővülést eredményezne egy új, magasabb általános bérszint alkalmazása – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb.
Nemzetközi meghatározások szerint az ENSZ által emberi jogként meghatározott ún. tisztességes megélhetést biztosító bér méltóságteljes életszínvonalat garantál a dolgozónak és családjának. A munkavállalóknak nem kellene heti 48 óránál többet dolgozniuk; élelmiszert, ivóvizet, lakhatást, oktatást, egészségügyi biztosítást, az utazás és a ruházkodás költségeit fedezniük kellene ebből a bérből, sőt megtakarításra is jutna az elképzelés szerint.
Melyet nem könnyű kiszámolni, viszont számos társadalomtudományi szakember, szakszervezet, munkajogi csoport kidolgozott már hiteles, megbízható számítási módszereket egy adott országra vagy régióra vonatkozóan – olvasható a ruhaipari bérvisszaélések kapcsán a tisztességes megélhetést biztosító bérről tájékoztató Fashionchecker.org portál.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!