Fotó: Boda L. Gergely
Több olyan intézkedést kell párhuzamosan meghoznia a marosvásárhelyi Transilvania repülőtér jelenlegi vezetőségének, amelyre évekkel korábban kötelezte az intézményt a civil repülésügyi hatóság, de a vállalat korábbi vezetősége ezeket figyelmen kívül hagyta.
2016. november 25., 15:492016. november 25., 15:49
A legsürgősebb teendő természetesen a kifutópálya újjáépítése – az ehhez szükséges műszaki és gazdasági mutatókat és dokumentációt szerdai ülésén egyhangúlag elfogadta a Maros megyei önkormányzat. Ez azért is fontos, mert az 1969-es átadása óta egyszer sem építették újjá a kifutópályát, az utóbbi jelentések pedig folyamatos terhelhetőségcsökkentést állapítottak meg.
Továbbá azért is kiemelt jelentőségű a beruházás, mert a Transilvania repülőtér jelenleg a működési engedély átváltási (konvertálási) fázisában van, amelynek értelmében kötelező eleget tennie az Európai Unió szabályzataiban rögzített repülésügyi biztonsági előírásoknak. A megyei önkormányzat döntése fontos, mert a közlekedési nagyberuházások terve (master plan) értelmében csak 2022–2024-ben finanszírozzák központi szinten a vásárhelyi reptér bővítését, felújítását, azaz addig nem lehet erre a célra uniós alapokat lehívni. A testület által elfogadott beruházás értéke mintegy 77,5 millió lej, a tervező szerint 9 hónap alatt megvalósítható.
A megyei tanás elnöke, Péter Ferenc elmondta, remélhetőleg jövő év végére elkészülnek, és akkor a Wizz Air légitársaság lesz az első, amellyel felveszik a kapcsolatot, hogy ismét járatokat üzemeltessen Marosvásárhelyről, de más légitársaságokkal is tárgyalni akarnak.
A határozattervezet elfogadására reagálva a Wizz Air kommunikációs vezetője, Tamara Vallois bizakodónak mutatkozott. „A marosvásárhelyi repülőtér elszánt partnereiként – egy leosztott repülőgéppel és helyi személyzettel – nagyon várjuk a felújított kifutópálya átadását, amely a régiónak hosszú évekig hasznot hoz majd. A járatok működtetésének ideiglenes felfüggesztése hozzájárul a reptér vezetőségének segítéséhez, hogy minél előbb befejezzék a korszerűsítést és az újraaszfaltozást. Nagyon várjuk, hogy a munkálatok befejeztével 2017-től ismét üzemeltessük marosvásárhelyi járatainkat” – ismertette a szóvivő.
Peti András reptérigazgató azonban most úgy véli, a szerdai megyei tanácsi határozat az elmúlt időszak tükrében teljes változásra ad reményt. „A kifutópálya felújítása visszahozza Marosvásárhelyre a Wizz Air társaságot, emellett reális tárgyalási alapot jelent majd az összes légitársasággal való egyeztetésekhez” – vallja a vásárhelyi légikikötő igazgatója.
A kifutó körül kialakult botrány mellett egyébként az intézmény korábbi vezetőségének mulasztásai közé tartozik, hogy a katasztrófavédelmi felügyelőség jelentése alapján egy esetleges tűzeset eloltásához szükséges tűzoltóautókat sem vásárolták meg, holott az erre szánt pénzt a megyei önkormányzat 2013-től többször is jóváhagyta.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!