Szárnyaló álmok. A kolozsvári reptér vezetője szerint 8–10 év múlva indulhat a New York-i járat
Fotó: Rostás Szabolcs
A kolozsvári lehet Románia első repülőtere, ahonnan eljuthatunk az Amerikai Egyesült Államokba. Legalábbis ez következtethető ki David Ciceo reptérigazgató kijelentéséből, aki újfent beszélt a légikikötő fejlesztéséről.
2022. február 09., 17:582022. február 09., 17:58
2022. február 09., 18:432022. február 09., 18:43
Néhány éven belül New York-i járattal is büszkélkedhet a kolozsvári nemzetközi repülőtér, már ha sikerül addig valóra váltani a légikikötő fejlesztésének rég dédelgetett álmát. David Ciceo reptérigazgató a napokban újfent beszélt a merész tervekről, amelyek szerint a kincses városi lenne az első romániai repülőtér, ahonnan transzatlanti járatok indulnak.
„A fő célkitűzés a kifutópálya 3400 méterre történő meghosszabbítása, hogy ezáltal az elkövetkező években járatot indíthassunk az Egyesült Államokba. Amint lezárul a Szamos eltérítése, és elkészül a kifutó, indul a Kolozsvár–New York-járat. Ezzel akarjuk felavatni az új kifutót. Erre legtöbb 8–10 éven belül sor kerül” – idézte a sajtó a reptérigazgatót.
A légikikötő vezetősége ugyanakkor úgy számol, hogy 2035-re az éves utasforgalom eléri a 7,5 milliót. Jelenleg viszont a koronavírus-világjárvány, illetve a pandémia terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások miatt a kincses város légikikötőjében is megcsappant az utasok száma, és
A New York-i járat ötlete amúgy nem új keletű. David Ciceo 2018 szeptemberében is arról beszélt, hogy a repülőtér tervei szerint 2030-ban évente 7 millió utast szolgálhat ki, a fejlesztésekhez azonban el kell terelni a Szamos folyót, amely akadályozza a kifutópálya bővítését. Mint mondta, a kifutópálya bővítése azért is szükséges, mert a tervek között szerepel Kolozsvár–New York- járat indítása, ezt az útvonalat kiszolgáló nagy repülőgépek le- és felszállásához a jelenleginél hosszabb kifutópályára van szükség.
David Ciceo: idén eléri a kétmilliót a kolozsvári repülőtér utasforgalma
Vezetői szerint a kolozsvári nemzetközi repülőtér utasforgalma idén félmillióval meghaladja a tavalyit, és eléri a kétmilliót, de kisebb lesz a 2019-ben jegyzettnél. David Ciceo egy szerdai sajtótájékoztatón azt mondta, a kolozsvári légi kikötő tavaly megerősítette második helyét a romániai repülőterek rangsorában. Idén januárban 107 538 utas fordult meg a repülőtéren, ez is táplálja azt a reményt, hogy idén sikerül elérni a kétmilliós utasforgalmat – tette hozzá az Agerpres szerint.
A világjárvány előtt, 2019-ben 2,9 millió utasa volt a kolozsvári Avram Iancu repülőtérnek, 2020-ban a pandémia miatt 899 311-re csökkent a számuk, 2021-ben pedig ismét növekedésnek indult, elérve a csaknem másfél milliót. A 2021-es év nehézségei ellenére az igazgató eredményesnek tekinti a tavalyi esztendőt, szerinte ezt bizonyítja az is, hogy a kolozsvári légikikötőt választották Európa legjobb repterének az ötmillió utasnál kisebb forgalmúak kategóriájában.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!