Szárnyaló álmok. A kolozsvári reptér vezetője szerint 8–10 év múlva indulhat a New York-i járat
Fotó: Rostás Szabolcs
A kolozsvári lehet Románia első repülőtere, ahonnan eljuthatunk az Amerikai Egyesült Államokba. Legalábbis ez következtethető ki David Ciceo reptérigazgató kijelentéséből, aki újfent beszélt a légikikötő fejlesztéséről.
2022. február 09., 17:582022. február 09., 17:58
2022. február 09., 18:432022. február 09., 18:43
Néhány éven belül New York-i járattal is büszkélkedhet a kolozsvári nemzetközi repülőtér, már ha sikerül addig valóra váltani a légikikötő fejlesztésének rég dédelgetett álmát. David Ciceo reptérigazgató a napokban újfent beszélt a merész tervekről, amelyek szerint a kincses városi lenne az első romániai repülőtér, ahonnan transzatlanti járatok indulnak.
„A fő célkitűzés a kifutópálya 3400 méterre történő meghosszabbítása, hogy ezáltal az elkövetkező években járatot indíthassunk az Egyesült Államokba. Amint lezárul a Szamos eltérítése, és elkészül a kifutó, indul a Kolozsvár–New York-járat. Ezzel akarjuk felavatni az új kifutót. Erre legtöbb 8–10 éven belül sor kerül” – idézte a sajtó a reptérigazgatót.
A légikikötő vezetősége ugyanakkor úgy számol, hogy 2035-re az éves utasforgalom eléri a 7,5 milliót. Jelenleg viszont a koronavírus-világjárvány, illetve a pandémia terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások miatt a kincses város légikikötőjében is megcsappant az utasok száma, és
A New York-i járat ötlete amúgy nem új keletű. David Ciceo 2018 szeptemberében is arról beszélt, hogy a repülőtér tervei szerint 2030-ban évente 7 millió utast szolgálhat ki, a fejlesztésekhez azonban el kell terelni a Szamos folyót, amely akadályozza a kifutópálya bővítését. Mint mondta, a kifutópálya bővítése azért is szükséges, mert a tervek között szerepel Kolozsvár–New York- járat indítása, ezt az útvonalat kiszolgáló nagy repülőgépek le- és felszállásához a jelenleginél hosszabb kifutópályára van szükség.
David Ciceo: idén eléri a kétmilliót a kolozsvári repülőtér utasforgalma
Vezetői szerint a kolozsvári nemzetközi repülőtér utasforgalma idén félmillióval meghaladja a tavalyit, és eléri a kétmilliót, de kisebb lesz a 2019-ben jegyzettnél. David Ciceo egy szerdai sajtótájékoztatón azt mondta, a kolozsvári légi kikötő tavaly megerősítette második helyét a romániai repülőterek rangsorában. Idén januárban 107 538 utas fordult meg a repülőtéren, ez is táplálja azt a reményt, hogy idén sikerül elérni a kétmilliós utasforgalmat – tette hozzá az Agerpres szerint.
A világjárvány előtt, 2019-ben 2,9 millió utasa volt a kolozsvári Avram Iancu repülőtérnek, 2020-ban a pandémia miatt 899 311-re csökkent a számuk, 2021-ben pedig ismét növekedésnek indult, elérve a csaknem másfél milliót. A 2021-es év nehézségei ellenére az igazgató eredményesnek tekinti a tavalyi esztendőt, szerinte ezt bizonyítja az is, hogy a kolozsvári légikikötőt választották Európa legjobb repterének az ötmillió utasnál kisebb forgalmúak kategóriájában.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
szóljon hozzá!