Kifizetődő lehet a turisztikai célpontok régión belüli népszerűsítése, egyre többen szerveznek elérhető távolságban szabadidős programokat, kirándulást vagy éppen wellnesshétvégét.
2017. március 23., 14:122017. március 23., 14:12
Az elmúlt hétvégén Brassóban lebonyolított erdélyi turisztikai vásáron (TTF – Transylvania Tourism Fair) kiderült, hogy a brassóiak körében népszerűek a háromszéki kúriák és népi fürdők – foglalta össze tapasztalatait Jánó Szabolcs, a vásáron részt vevő Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület igazgatója. „Brassó közel van hozzánk, hétvégéken sok turista választja vidékünket kirándulás céljából, legtöbb esetben a tavak környékét látogatják, vagy csak az erdők, mezők csendjét keresik, de egyre népszerűbbek a sípályáink is, mivel azok a Brassó megyeieknél kevésbé zsúfoltak, és az árak is kedvezőbbek.
A hétvégi kiállításon sokan érdeklődtek a termálvizek és népi feredők iránt, de kíváncsiak a Bálványos és Kovászna nyújtotta kikapcsolódási lehetőségekre is” – osztotta meg velünk tapasztalatait az igazgató. Népszerűnek bizonyultak a kúriák is, ami azt jelzi, hogy érdemes a kastélyturizmust továbbfejleszteni, mert van rá kereslet.
Egyre nagyobb az érdeklődés a régión belüli turizmus iránt – vallja hasonlóképpen László Endre. A Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, az utazási irodákat tömörítő egyesület (ANAT) regionális alelnöke a Krónika megkeresésére szintén úgy vélte, hogy a szomszédos megyék között nagy az átjárás. Például a brassóiak akár vacsorázni is szívesen elmennek az alig harminc kilométerre levő Sepsiszentgyörgyre, mert ott más ízeket találnak, és az árak is sokkal kedvezőbbek, mint a nagyobb turistaforgalomra és a nagyobb bérekre méretezett brassóiak.
A sepsiszentgyörgyiek pedig a Madarasi-Hargitára mennek sízni, de szívesen eltöltenek két-három éjszakát Bálványoson, még akkor is ha gépkocsival egy óra alatt hazaérnek. Szováta pedig szintén a wellness-szolgáltatásokkal csábítja a székely vendégeket is. Ha a közalkalmazottak július 1-jétől megkapják az üdülési csekkeket, még inkább felértékelődik a belföldi turizmus, és valószínűleg sokan a közelben lévő ajánlatok közül választanak majd, mert akkor nem kell az utazásra is költeni. László Endre szerint ez akár azt is eredményezheti, hogy kitolódik a szezon, mert júliusban már a szálláshelyek többsége foglalt lesz, így sokan augusztus-szeptemberben használják majd fel az utalványokat. Az idei mindenképpen a belföldi turizmus éve lesz, hiszen sokan nem vállalják be a bizonytalan külföldi utat – vallja a szakember.
„A török piac omlik össze, a görögországi is bizonytalan, hiszen a migránsáradat miatt például Kosz szigetére törlik a különjáratokat. A bolgár tengerpartot felfedezték és elözönlötték idén a német turisták” – részletezte László Endre, aki szerint, a romániai és a magyarországi turisztikai célpontok továbbhódítanak, hiszen továbbra is biztonságosak és megfizethetőek.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.