Teljesen megbénította a vírus az ingatlanpiacot

Teljesen megbénította a vírus az ingatlanpiacot

Fotó: Haáz Vince

Érdekes, tapogatózós időszaknak nevezte a Krónikának nyilatkozó szakember, ami a rendkívüli állapot idején a romániai ingatlanpiacon történik. Ami tény: márciusban a lakásárak még nem érezték meg a koronavírus-világjárvány miatt kialakuló válságot, több településen nőttek is az árak. Azóta azonban szinte teljes a leállás, a jövőt pedig egyelőre nehéz megjósolni.

Krónika

2020. április 13., 08:062020. április 13., 08:06

Bár március elején már Romániába is begyűrűzött a koronavírus-világjárvány, a hónap második felétől pedig szükségállapotot hirdettek, akkor még nem sínylette meg az ingatlanpiac a válságot, sőt enyhe áremelkedésnek is szemtanúi lehettünk. Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál adatai szerint legalábbis a múlt hónapban átlagosan 1,8 százalékkal nőttek a romániai nagyvárosokban az ingatlanárak, amelyek amúgy februárban is 1,6 százalékkal emelkedtek. Egy lakás négyzetméterenkénti ára márciusra elérte az 1391 eurót a februári 1367 euró után. A szakemberek szerint ugyanakkor

az már egyértelmű, hogy az eladások már a harmadik hónapban visszaestek, Bukarestben és Jászvásáron pedig az árak is csökkenésnek indultak.

Ugyanakkor az is megfigyelhető volt, hogy sokan inkább visszaléptek a lakás értékesítésétől, hogy majd a világjárvány vége vagy enyhülés után megkapják a várt összeget – egyes szakemberek szerint erre igen kevés az esély, várhatóan a kialakuló válságban – 2008-hoz hasonlóan – a lakások értéke is esni fog világszerte, megint mások árstabilitást várnak.

Az erdélyi nagyvárosokban folytatódott a drágulás

Az Imobiliare.ro elemzésében górcső alá vett romániai nagyvárosok közül különben

márciusban is Kolozsváron nőttek a legnagyobb mértékben az ingatlanárak, a 2,6 százalékos növekedéssel a négyzetméterenkénti ár elérte az 1826 eurót a februári 1780 euró után.

Drágulást tapasztalhattunk mind a régi, mind pedig az új építésű lakások piacán – előbbiek ára elérte a négyzetméterenkénti 1783 eurót, utóbbiaké pedig az 1831 eurót.

Hasonló, 2,4 százalékos áremelkedést jegyeztek Brassóban is, itt az eladók által kért négyzetméterenkénti ár 1132 euróról 1198 euróra ugrott, de az egyik új építésű lakóparkban például 1219 eurót is elkértek egy négyzetméternyi hasznos felületért.

Temesváron eközben 1,4 százalékkal emelkedtek az árak, így a régi építésűek esetében négyzetméterenként 1316 eurót, az új építésűekért 1294 eurót kellett lepengetni, ha valaki lakást akart vásárolni. Bukarestben viszont 3,4 százalékos árcsökkenést mértek, a négyzetméterenkénti ár a februári 1444 eurós átlagról 1395 euróra esett vissza.

Pozitív és negatív forgatókönyvek is vannak

„Érdekes, tapogatózós időszak jellemzi a járványhelyzetben az ingatlanpiacot” – fogalmazta meg megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Hangsúlyozta, a szakértők körében is megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen hatása lesz a járványnak a piac alakulására:

van, aki árcsökkenést prognosztizál, de mások szerint stabilak maradnak az árak.

Elvileg nem lenne akadálya annak, hogy ingatlan-adásvételekre, -bérlésekre sor kerüljön, viszont a tranzakciók megvalósulásának technikai akadályai vannak.

Galéria

Márciusban is Kolozsváron nőttek a legnagyobb mértékben az ingatlanárak

Fotó: Pixabay

„Az ingatlan-adásvétel, a -bérlés is arról szól, hogy a vevő a helyszínen megnézi a kínálatot, kapcsolatba kerül az eladóval. Jelenleg mindenki annyira ódzkodik attól, hogy elinduljon, lakásokat nézzen meg, hogy ebben az időszakban gyakorlatilag minden mozgás leállt” – részletezte Bónis Endre. Hozzátette, a vásárlási kedv is visszaesett a bizonytalan kilátások miatt. További akadály, hogy a közjegyzői irodák egy része leállította az ügyfélfogadást, csak néhányan működnek, így ez is visszaveti a hivatalos tranzakciót lehetőségét.

A Bónis Endre által vezetett cég ebben az időszakban néhány lakásbérlést tudott lebonyolítani, azok is inkább kényszermegoldásként születtek. A szakértő ugyanakkor rámutatott,

a korlátozások miatt Kolozsváron több száz, de az sem kizárt, hogy több ezer bérelhető lakás került be a piacra,

hiszen a korábban Airbnb-rendszerű, tehát a rövid távú turisztikai célú bérbeadások teljesen megszűntek, a lakások üresen maradtak. Ezek a tulajdonosok most keresik a hosszú távú, jól fizető bérlőket, hogy a veszteségeiket a lehető legkisebbre csökkentsék. Ezért a kiadó lakások piaca telítődött. Bónis Endre úgy véli, ha lazítanak a korlátozásokon, újra kapcsolatba kerülhetnek az emberek, újraindul az ingatlanpiac.

Idézet
Ha minden visszaáll a rendes kerékvágásba, akkor lehet mérlegelni, miként alakulnak az árak. Sok vélemény van, derű- és borúlátó is. Arra is számítanak, hogy visszaesnek az árak, de arra is, hogy stabil marad a piac”

– mondta a szakértő. Hangsúlyozta, emelkedő infláció esetén nagyobb mozgásra lehet számítani, és a magas infláció az árak visszaesését sem indokolja, hiszen akinek megtakarított pénze lesz, ingatlanba fekteti, tartva a pénz elértéktelenedésétől. Ez továbblépve az eladókat is fejlesztésekre, építésekre ösztönzi, mert nekik sem lesz jó, ha áll a pénz. Bónis Endre azt mondja, a mérlegelések koraiak, ám abban bízik, hogy amint a korlátozásokon lazítanak, az ingatlanpiac újra beindul.

A lakásba fektetett érték megmarad

Tóth Júlia marosvásárhelyi ingatlanszakértő is azt mondja, nehéz várakozásokat megfogalmazni a lakásárakkal kapcsolatban ebben a bizonytalan helyzetben, aminek mindnyájan vesztesei vagyunk. Sokan nem tudnak dolgozni az adott körülmények között, és mint minden, az ingatlanpiac is stagnál, de aki értékbe fektetett a lakáspiacon, annak továbbra is megmarad az értéke, ezért nem könyveli el veszteségként az ingatlanpiaci változásokat.

„Egyelőre nem hiszem, hogy felértékelődjenek a magánházak árai, hiszen így is magasak voltak, nagyon megugrották magukat az utóbbi időben. Pénzmozgás nincs, a bankok ugyan igyekeznek segíteni abban, hogy halasztani lehet a törlesztést, de ez csak azt jelenti, hogy fel fog gyűlni a hitel. Voltak családok, akik februárban elindították az Első otthon programmal a kölcsönt, de mindenki visszalépett. Nem kerültek fel új ingatlanok sem, sőt van olyan lakás is, amelyet visszavontak a tulajdonosok a piacról, amíg tisztul a helyzet” – összegezte a marosvásárhelyi ingatlanpiaccal kapcsolatos tapasztalatait Tóth Júlia, aki szerint akkora a bizonytalanság most, hogy egyelőre nem lehet tudni, merre alakul a piac, hiszen ezután fog tetőzni nálunk a munkanélküliség.

A hitelből építkezők lehetnek a vesztesek

Szabó Lehel, a csíkszeredai Well ingatlan­ügynökség ügyvezetője eközben úgy véli, jelenleg még nincsenek vesztesek az ingatlanpiacon, de lehetnek. Szerint

a nagybefektetőket fogja negatívan érinteni a helyzet, főleg azokat, akik hitelből építkeznek, és nem saját tőkéből.

„Az öntőkéből való fejlesztéseknek csak ki kell várniuk, amíg a piac újra bemozdul, de jelenleg ez még nem érvényes, mert az ingatlanpiac mindig utoljára érzi meg a gazdasági válságot. Az viszont biztos, hogy érződni fog ennek a hatása, és össze fog omlani a piac, de erről még korai lenne beszélni, egyelőre stabilizálódni fog. A kereslet még nem lankadt semmilyen szinten, jelenleg van bérkeresletünk is, illetve vásárlási kereslet is, de ha majd a kínálat felülmúlja a keresletet, akkor tudunk válságról beszélni, vagy visszafele történő ármozdulásról” – mondta el az ingatlanügynökség vezetője. Szabó Lehel úgy véli, a területeknek és a családi házaknak gyenge felértékelődése történhet az év vége felé, meg fog nőni irántuk a kereslet. Meglepően sok városi ingatlan került eladásra az utóbbi időben, a tömbházaknak viszont inkább lefelé mozdulhat el az áruk – osztotta meg véleményét a csíkszeredai ingatlanügynökség vezetője, aki valószínűsíti, hogy ezután egy lefele ívelő gazdasági időszak következik, ezért az ingatlanárak is csökkenni fognak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 23., kedd

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében

Románia hónapról hónapra növekvő hőmérsékletben forrong, és az ügyfelek olyan megoldásokba fektetik pénzüket, melyek termikus kényelmüket és a megfelelő minőségű levegőt biztosítják számukra, és ez az eMAG-nál regisztrált eladások számában is tükröződik.

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében
2024. július 23., kedd

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt

Az egyik legnagyobb romániai autóipari cég, a Leoni 10 százalékkal csökkenti dolgozói számát a több mint 3600 személyt foglalkoztató besztercei gyárában – adta hírül a G4media.ro.

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt
2024. július 22., hétfő

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek

Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek
2024. július 22., hétfő

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta

2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott.

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta
2024. július 22., hétfő

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak

Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak
2024. július 21., vasárnap

Ellenzi a pénzügyminiszter a jövedelemadó és az áfa emelését, de nem tudni, hogyan csökkentenék a költségvetési hiányt

Ellenzi Marcel Boloș pénzügyminiszter, hogy a költségvetési hiányt a jövedelemadó vagy az áfa emelésével próbálják csökkenteni, ugyanakkor arra nem adott érdemi választ, hogy milyen módon szorítható le a deficit.

Ellenzi a pénzügyminiszter a jövedelemadó és az áfa emelését, de nem tudni, hogyan csökkentenék a költségvetési hiányt
2024. július 21., vasárnap

Több száz gazdasági bűncselekmény ügyében emeltek vádat az első félévben, az okozott kár meghaladja a 155 millió lejt

Közel 600, gazdasági bűncselekményekkel kapcsolatos ügyben történt vádemelés az év első hat hónapjában, az ezekben okozott kár összege több mint 155 millió lejre rúg – közölte vasárnap a Román Rendőrség.

Több száz gazdasági bűncselekmény ügyében emeltek vádat az első félévben, az okozott kár meghaladja a 155 millió lejt
2024. július 20., szombat

Lassan helyreáll az élet a fél világot megbénító üzemzavar után: újra elérhetőek a Wizz Air online szolgáltatásai is

Ismét elérhetők a Wizz Air online szolgáltatásai – közölte péntek éjszaka a légitársaság.

Lassan helyreáll az élet a fél világot megbénító üzemzavar után: újra elérhetőek a Wizz Air online szolgáltatásai is
2024. július 19., péntek

Leállt a cernavodai atomerőmű 1-es blokkja, irdatlan mennyiségű villamos energiát importált az ország

Egy meghibásodás miatt automatikusan leállt péntek este a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorblokkja – tájékoztatott a Nuclearelectrica vállalat.

Leállt a cernavodai atomerőmű 1-es blokkja, irdatlan mennyiségű villamos energiát importált az ország
2024. július 19., péntek

Olyan élénk az érdeklődés a RetuRO iránt, hogy egyesek abbahagyták a lopást, átnyergeltek a „palackvadászatra”

Egyre nagyobb az érdeklődés országszerte a betétdíjas visszaváltási rendszer (RetuRO) által nyújtott lehetőségek iránt, olyannyira, hogy akadnak, akik abbahagyták a lopást, és az újrahasznosításból keresnek pénzt.

Olyan élénk az érdeklődés a RetuRO iránt, hogy egyesek abbahagyták a lopást, átnyergeltek a „palackvadászatra”