2007. június 27., 00:002007. június 27., 00:00
A piac telítettségét 22 pontosra értékelték, ami azt jelenti, hogy a konkurens cégek jelenléte és a korlátozott kereslet miatt meglehetősen nehéz betörni a piacra. A tanulmányból kiderül még, hogy a szupermarket-ágazat rendkívül gyors ütemben fejlődik Romániában, ami azt jelenti, hogy elsősorban rövid távon ígérkezik jövedelmezőnek a befektetők számára. Jóllehet a román szupermarket-ágazat fejlődése Magyarországhoz és Horvátországhoz hasonlóan megtorpant az utóbbi években, az ország európai uniós csatlakozása, valamint a gazdasági növekedés miatt a befektetők továbbra is érdeklődnek Románia iránt. Előrejelzések szerint a hipermarket-ágazat gyorsan fejlődésnek indul a következő időszakban.
A tanulmány készítői ugyanakkor figyelmeztetnek: a hipermarketek nagy száma elbátortalaníthat majd más viszonteladással foglalkozó vállalatokat. Mint ismeretes, jelenleg a Carrefour, a Kaufland, a Louis Dellhaise és a Metro kiterjedt hálózattal rendelkezik Romániában, tavaly pedig az Auchan és a SPAR is megnyitotta első üzleteit.
A tanulmány szerint különben a szintén idén EU-tagállammá vált Bulgária számít a viszonteladói piac paradicsomának Európában. A felmérés előrejelzései szerint a kelet-európai térség továbbra is vonzó marad a külföldi befektetők számára, hamarosan azonban a viszonteladói piac telítődni fog. Világszinten egyébként India, Oroszország és Kína a legvonzóbb a befektetők számára – derül ki a felmérésből. A tanulmányt készítő A. T. Kearney világszinten az egyik leghíresebb pénzügyi tanácsadói vállalatnak számít: több mint 30 országban rendelkezik kirendeltségekkel.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).