Fel kell készülni. A járványok a közeljövőben is közvetlen veszélyt jelenthetnek az emberiségre
Fotó: Rostás Szabolcs
A Világgazdasági Fórum a Globális kockázati jelentés című tanulmányának 2021-es kiadásában megállapítja, hogy a járványok és az egyre növekvő szegénység, valamint az időjárási katasztrófák fenyegetik leginkább a globális stabilitást a következő két évben. Szerintük a Covid-19 világjárvány növeli az egyenlőtlenségeket, a társadalom széttöredezettségét. A következő 3–5 évben veszélyezteti a gazdaságot, és a következő 5–10 évben gyengíti a geopolitikai stabilitást.
2021. január 20., 16:252021. január 20., 16:25
Az utóbbi 15 évben a Világgazdasági Fórum – amely a világ vezetői éves davosi találkozójának szervezője – globális kockázati jelentése révén figyelmeztette a világot a pandémiák veszélyére.
– áll a jelentés bevezetőjében.
A Globális kockázati jelentés a Világgazdasági Fórum partnereinek – cégigazgatók, politikai vezetők, szakértők, stb. – 841 válaszán alapul, amelyeket 2020 szeptembere és októbere között gyűjtöttek össze.
Első lépésben a jelentés annak alapján értékeli a kockázatokat, hogy azok időben milyen távon jelentenek problémát. Ennek alapján három csoportot határoztak meg.
Középtávon (3–5 év) a válaszadók úgy vélik, hogy a világot olyan indirekt hatású gazdasági és technológiai kockázatok fenyegetik, amelyek kialakulása több évig is eltarthat – ilyenek például a pénzügyi buborék robbanása, amelyet a központi bankok expanzív politikája táplál, emellett aggodalomra ad okot a jövőbeni árstabilitás, és az adósságok okozta válságok.
Egyébként idén a járvány miatt a davosi fórumot nem tartják meg az azonos nevű svájci luxus síközpontban. A szervezők virtuális kiadást terveznek január 25. és 29. között, majd személyes találkozót tartanak Szingapúrban május végén.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!