Fotó: Kristó Róbert
Az elektronikus nyilvántartás nagyban segítené a napszámosokat foglalkoztató vállalkozók életét. Háromszéken elsősorban a burgonyatermesztők használják ezt az alkalmazási formát.
2018. március 13., 13:142018. március 13., 13:14
Egész évben tájékoztató kampányt szervez a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség a módosult napszámostörvény előírásairól, ennek során a munkavédelmi szabályokról tájékoztatják az érintett munkaadókat. Az első kerekasztal-beszélgetést kedden tartják a felügyelőség sepsiszentgyörgyi székhelyén.
Mint arról már beszámoltunk, a napszámosmunkát szabályozó törvény tavaly módosult, eszerint az állattenyésztésben és a botanikus kertekben 180 napig foglalkoztathatnak idénymunkást, a többi ágazatban továbbra is 90 napig választható ez az alkalmazási forma. A módosításban ugyanakkor leszabályozták a munkabaleseteket is, így
Ördög Lajos rámutatott, a módosítás után Kovászna megyében volt az első ilyen baleset, egy fakitermelésben napszámosként alkalmazott férfi veszítette életét. Ezekről a változásokról, a kötelezettségekről tájékoztatják a munkaadókat, ám egyúttal a tapasztalataikat, javaslataikat is összegzik. A főfelügyelő elmondta,
A napszámosnaplóba naponta kézzel kell bevezetni a munkások adatait, akár több tucat nevet. Az tovább bonyolítja a folyamatot, hogy a napszámosoknál nincs minden esetben személyazonossági igazolvány, vagy írástudatlanok, nem akarják aláírni a regisztert. Az elmúlt években azért sem akarták bemutatni az irataikat, mert attól tartottak, hogy ha napszámosként dolgoznak, elveszítik a szociális segélyt, vagy a családi pótlékot. Több intézményvezető is megnyugtatta az érintetteket, hogy aggodalomra nincs ok, hiszen a napszámostörvény világosan rendelkezik, az idénymunkások nem veszítik el a szociális juttatásaikat.
Az elektronikus nyilvántartás már több európai országban működik, így csak át kellene venni a modellt. Tavaly Kovászna megyében hatvan munkaadó kért új napszámosnyilvántartót, több mint négyszázan használták, és 67 ezer napszámot jegyeztek. A napszámosok órabére 2–10 lej között van, ám mivel nehéz munkaerőt találni, megnövekedtek az elvárásaik, a napi bér mellé gyakran ételt, cigarettát, kávét, sőt italt is kérnek.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!