Egységben az erő. Szövetkezésre vennék rá a gazdákat, mert mai formájában versenyképtelen a romániai mezőgazdaság
Fotó: Barabás Ákos
Sokak számára meglepetést okozott az uniós mezőgazdasági pályázatok legutóbbi elbírálása, ugyanis kiderült, hogy egyetlen egyéni agrárvállalkozó sem nyert, csak szövetkezetek. A gyors váltást az indokolta, hogy az uniós tagállamok közül Romániában a gazdák csupán kevesebb mint egy százaléka szövetkezik, szemben a holland gazdák száz százalékával, miközben az uniós átlag 34 százalék. A mezőgazdasági minisztérium februártól új országos szövetkezési programot indított útjára.
2019. április 06., 08:352019. április 06., 08:35
A romániai országos vidékfejlesztési program keretében nemrég tették közzé a 2013–2020-as időszakra vonatkozó európai uniós mezőgazdasági pályázatok utolsó kiírásainak nyerteseit. Sokak meglepetésére most fordul elő először, hogy az országból egyetlen farm, kisebb vagy nagyobb agrárvállalkozó sem nyert, csak kizárólag mezőgazdasági szövetkezetek. A gyors trendváltást már tavaly ősszel előre jelezte az a hír, hogy
A szakemberhálózat idén januárra állt össze az ország valamennyi megyéjében, és – a szaktárca anyagi támogatásával – februártól kezdődött el az a fajta „meggyőző” munka, amelynek során az Egis romániai munkatársai minden megyében tájékoztató jellegű gazdagyűléseket tartanak; a helyi önkormányzatok segítségével faluról falura járva felveszik a kapcsolatot azokkal a gazdákkal és agrárvállalkozókkal, akik nyitottak mezőgazdasági szövetkezet létrehozására.
A mezőgazdasági miniszter döntése mögött az áll, hogy az Európai Unió legfrissebb kimutatása szerint az uniós tagállamok mezőgazdasági termelőinek 34 százaléka fejti ki tevékenységét szövetkezetekbe tömörülve. A statisztikákban Hollandia vezet gyakorlatilag több mint száz százalékkal – sok holland termelő több mezőgazdasági szövetkezet tagja –, az utolsó helyen pedig Románia áll, ahol a gazdáknak kevesebb mint egy százaléka szövetkezeti tag.
Az uniós pályázatok legutóbbi elbírálása – amelynek során a szövetkezeti formában pályázó mezőgazdasági termelők pluszpontokat kaptak – azt is előrevetíti, hogy a következő, 2021–2028-as periódusban a romániai Vidékfejlesztési Alapnál a mezőgazdasági szövetkezetek pályázatai fognak abszolút prioritást élvezni, és minden más agrárvállalkozási forma másodlagos lesz.
Toga István 25 éve pályázatíró szakember, a Nagykároly–Tasnád-tengelyen található 21 községből (56 faluból) létrejött Leader-csoport vezetője. A helyi akciócsoportban kifejtett sikeres tevékenysége alapján bízta meg az Egis Románia Szatmár és Bihar megye új mezőgazdasági szövetkezeti rendszerének kidolgozásával. A mostani kezdeményezésnek azonban már vannak előzményei, hiszen a korábban meghirdetett uniós pályázatoknál több kiírásban is plusz 25 pontot jelentett az, ha a pályázók hivatalosan bejegyzett szövetkezettel pályáztak. Ez a fajta „kényszerítő eszköz” azonban balul sült el, hiszen
Toga István szerint a szakminisztérium a papíron létező álszövetkezeteket akarja megkerülni az új rendszerrel, ami gyakorlatilag arról szól, hogy a szaktanácsadói hálózat képviselői nem csak az új gazdaszövetkezet hivatalos bejegyzésében segédkeznek, hanem további két éven át az üzleti terv részletes kidolgozásával, piackereséssel és pályázatírással támogatják a közösbe tömörülő gazdákat állami pénzen, a szaktanácsadás ugyanis ingyenes.
„Arra szeretnénk felkészíteni a most alakuló szövetkezeteket, hogy tudjanak piaci körülmények között talpon maradni, megerősödni, jövőt tervezni maguknak. Nem vitás, hogy a következő európai uniós pályázati kiírások egyre inkább a szövetkezeteket fogják megcélozni. Aki a termeléshez szükséges fogyóanyagok – vetőmagvak, műtrágyák, növényvédő szerek stb. – közös beszerzésére, a közös feldolgozásra, illetve a közös értékesítésre akar társulni, az a jövőben sokkal könnyebben fog boldogulni, mert az agrártámogatások zöme hozzájuk kerül” – magyarázza a szatmári pályázatíró, akinek régiós szövetkezetszervező irodája Mezőpetriben található.
közöttük olyan gazdaközösség is hivatalosította munkáját, amelyben már régóta együtt dolgoznak, de eddig még nem jegyeztek be szövetkezetet. A minimum öt taggal megalakítható szövetkezet előnyeiről Toga István faluról falura járva tart előadásokat. Az első visszajelzések alapján van érdeklődés a kezdeményezés iránt.
A szakember abban látja az utóbbi három évtized mezőgazdasági sikertelenségét, hogy a gazdáknak nem magyarázták el érdemben, hogyan működik egy nyugati típusú szövetkezet.
– foglalja össze a felvilágosító munka lényegét.
A szaktanácsadás tapasztalatcserére is kiterjed: a gazdákat összehozzák már működő szövetkezetekkel, ahol testközelből tapasztalhatják meg, mit is jelent valójában a közös vásárlás, feldolgozás és értékesítés. A szakember szerint minden gazdaközösség maga dönti el, hogy a mezőgazdasági tevékenységekből mit tesz közösbe, hogy a piacra kerülő, jó minőségű végtermék elérhető áron jusson el a fogyasztókhoz.
A délnyugat-szatmári helyi akciócsoport vezetője szerint a Leader-program keretében is egyre fontosabb szerepet szánnak a szövetkezésnek. A mostani uniós pályázati ciklusban mintegy 3 millió euróból gazdálkodó akciócsoportjukban összesen 800 ezer euró jutott mezőgazdasági családi vállalkozások számára: ezt az összeget öt gazdacsalád pályázatának ítélték oda mezőgazdasági gépvásárlásra és egyéb mezőgazdasági beruházásokra, ami a vidék gazdáinak szükségleteihez képest csepp a tengerben.
A Leader-csoport következő ciklusbeli pályázati kiírásaiból egy szövetkezeti rendszerben működő élelmiszer-feldolgozó üzemet szeretnének építtetni a környékbeli gazdák számára. Toga István szerint egyértelmű, hogy egyénileg egyre nehezebben boldogulnak nemcsak a kis, hanem a közepes nagyságú családi farmok is.
„A Partiumot vagy Erdélyt keresztül-kasul behálózó egyéni piacolás zsákutca, jövője nincs. A gazda már most csak úgy tud talpon maradni, ha másokkal összefogva közösen próbál értékesítési lehetőségeket találni” – fogalmazott a pályázatíró szakember. Hozzátette: az utóbbi években gyakorlatilag a Leader-program maradt a kisgazdák utolsó pályázati lehetősége, hiszen a romániai országos vidékfejlesztési program keretében egy kisgazdának esélye sem volt a nagyokkal sikeresen versenyezni.
Az országban működő mintegy 250 helyi akciócsoportban a helyi önkormányzatokból, vállalkozókból és civil szervezetekből álló tagság helyben dönt a Leader-program keretében megpályázható uniós támogatás elosztásáról – amelyben sok helyen vezető szerepet játszik a mezőgazdasági termelés –, de hosszabb távon itt is a szövetkezetbe tömörülő gazdák támogatása lesz a cél. Toga Istvánnak meggyőződése, hogy az új szövetkezeti mozgalom sikerre vihető, hiszen hozzáértő szakemberek vették kézbe az ügyet. Az Egis Romániának ugyanis országszerte olyan szakembereket sikerült toboroznia, akiknek szívügye a nyugati típusú szövetkezeti hálózat romániai kiépítése.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
1 hozzászólás