Brüsszeli ejnye-bejnye. Az Európai Bizottság számos ponton vár kiegészítést, indoklást a román kormánytól
Fotó: Gov.ro
Egy sor észrevételt küldött a román kormánynak az Európai Bizottság, miután megvizsgálta a bukaresti hatóságok által Brüsszelbe eljuttatott országos helyreállítási tervek (PNRR). Olyan is előfordul, hogy a Word dokumentumban és az Excel táblázatban ugyanannál a tételnél nem egyeznek a számok. Florin Cîțu kormányfő szerint ez nem jelent visszautasítást.
2021. június 11., 11:142021. június 11., 11:14
2021. június 11., 12:112021. június 11., 12:11
A bukaresti sajtó birtokába jutott észrevételek egyike szerint a Brüsszelbe eljuttatott dokumentumok szerint a kis- és közepes vállalkozások kockázatitőke-alapjánál az szerepel, hogy egyetlen személy képzése 133 000 euróba kerül.
– idézi a brüsszeli megjegyzést az Európai Bizottság észrevételeit listázó Digi 24 hírtelevízió.
További észrevételek, kérések, elvárások, amelyeket az Európai Bizottság elküldött a bukaresti kormánynak:
• a Művelt Románia projekt kapcsán felróják a Cîțu-kabinetnek, hogy nem küldött számadatokat valamennyi tervezett beruházáshoz, hanem egyben kezelte azokat, ezért világos részleteket várnak;
• az iskolaelhagyás visszaszorítására tett törekvések esetében a helyreállítási terv nem tartalmazza világosan a befektetések várható költségeit, csak a képzésekkel járó költségeket tűntették fel, a kiadások nagyjából negyedét jelentő más tételekre nem tértek ki;
Kulturálisörökség-útvonalak létrehozására, a totalitárius rendszerek, valamint az erdélyi nemzetiségek bemutatására is jut 200 millió euró az országos helyreállítási tervből.
• a kutatás-fejlesztés és innováció fejezetnél a brüsszeli illetékesek úgy találták, hogy a román kormány nem küldött elég információt;
• a jövő technológiáinak nyújtott állami támogatási programnál is arra jutottak, hogy a megküldött pénzügyi adatok nem elégségek egy költségelemzés elkészítéséhez;
• a zöld és digitális átmenet esetében azt írták, nem elégséges vagy hiányzik a költségek indoklása;
• az állami vállalatok reformja esetében azt kérik a kormánytól, úgy módosítsa a törvényi keretet, hogy gyakorlatba lehessen ültetni a korporatív kormányzást, továbbá várják a költségek indoklását is;
• a közbeszerzések hatékonyabbá tétele esetében is lemaradtak az indoklást tartalmazó dokumentumok;
• a vasúti infrastruktúra felújítása esetében is különbségek vannak a különböző dokumentumokban feltűntetett adatok között, ráadásul a brüsszeli illetékesek szerint a költségek egy részét túlbecsülték;
Az országos helyreállítási tervben (PNRR) 230 millió euró van elkülönítve 140 új, energiatakarékos és tűzbiztos bölcsőde megépítésére – mondta csütörtökön Cseke Attila fejlesztési, közmunkálatokért felelős és közigazgatási miniszter.
• a metró fejezetnél az Európai Bizottság azt kérdezi a kormánytól, hogy a 30 metrókocsit, amelyeket a bukaresti és kolozsvári metrók számára terveznek beszerezni, 2026-ig megvásárolják-e olyan körülmények között, hogy a finanszírozást nem kizárólag a helyreállítási tervből biztosítják;
• az erdősítés terén a bukaresti kormány azt vállalta, hogy 2023-ig 25 000 hektár, 2026-ig 45 000 hektár területet erdősít, a brüsszeli testület azonban úgy gondolja, hogy
• a vízgazdálkodás fejezetnél a kiadásokat eltérő lej–euró-árfolyammal számolták ki;
• a szociális infrastruktúránál nem részletezték a költségeket, mint ahogy a fenntartható idegenforgalom fejezetnél sem.
– írta röviden péntek reggeli Facebook-bejegyzésében Florin Cîțu miniszterelnök. Kijelentésével vélhetően arra utalt, hogy az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) máris azt terjeszti, hogy az Európai Bizottság elutasította az országos helyreállítási tervet.
Reformokkal és hiteltörlesztéssel „fizet meg” Románia az országos helyreállítási és ellenálló-képességi terv keretében az Európai Unió által nyújtott támogatásért és kölcsönért. Florin Cîţu miniszterelnök elmondása szerint azonban Románia nem engedheti meg azt magának, hogy lemondjon a hitelről,
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!