Három évtizedes lemaradást hozna be Románia – Bizalmatlansági indítványt válthat ki a helyreállítási terv

Három évtizedes lemaradást hozna be Románia – Bizalmatlansági indítványt válthat ki a helyreállítási terv

Nagy tervek. Románia az országos helyreállítási terv legnagyobb részét infrastruktúra-fejlesztésre, autópálya- és vasútépítésre fordítaná

Fotó: Haáz Vince

Reformokkal és hiteltörlesztéssel „fizet meg” Románia az országos helyreállítási és ellenálló-képességi terv keretében az Európai Unió által nyújtott támogatásért és kölcsönért. Florin Cîţu miniszterelnök elmondása szerint azonban Románia nem engedheti meg azt magának, hogy lemondjon a hitelről, szükség van minden eurócentre, hogy az ország be tudja hozni lemaradását.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. május 26., 20:262021. május 26., 20:26

Ellenzéki kivonulás, valamint bizalmatlansági indítvánnyal való fenyegetés mellett ratifikálta szerdán a román parlament az európai sajátforrás-rendeletet, amely a tagországi hozzájárulások növelését irányozza elő az uniós helyreállítási alap létrehozása érdekében. Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) csak azzal a feltétellel volt hajlandó a ratifikáláshoz szükséges kétharmados többséget biztosítani, ha a jobbközép kormánykoalíció előzőleg bemutatja a parlamentben az országos helyreállítási és ellenálló-képességi tervet (PNRR).

Florin Cîţu miniszterelnök ennek eleget tett. Felszólalásában hangsúlyozta,

Romániának a teljes, 29,2 milliárd eurós összegre szüksége van ahhoz, hogy fejlődhessen, és behozhassa a 30 éven át késleltetett fejlődési szakaszokat.

„A terv megvalósításához Romániának beruházókra van szüksége, elsősorban hazai cégekre. Emiatt kell pozitívan hozzáállni az egészhez, hogy a PNRR-ben szereplő teljes összeget le fogjuk hívni, fel fogjuk használni, és mindez Románia fejlődéséhez vezet” – nyomatékosította a kormányfő.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a terv két komponense – a reformra és a beruházásokra vonatkozó rész – összekapcsolódik.

Idézet
Nem lehet reformot végrehajtani beruházás nélkül, és beruházást sem reform nélkül, ezt az Európai Bizottság valamennyi politikai pártja, valamennyi képviselője, mind a szocialisták, mind a jobboldal, valamint az Európai Parlament is jóváhagyta. Tehát nem volt vita, ez egy európai szinten jóváhagyott terv, amelyet mi Romániában hajtunk végre”

– mondta Cîţu.

A kormányfő kihangsúlyozta, hogy minden beruházást, amely a terv keretében történik, 2026-ra meg kell valósítani. „Ha nem valósítjuk meg őket, elveszítjük a pénzt” – figyelmeztetett. Rámutatott, hogy a PNRR-ben szereplő projektek második fontos része a „zöld komponens”, vagyis a környezetszennyezés csökkentése, valamint a digitalizáció.

Az egyes ágazatokra előirányzott keretösszegek felsorolásakor a kormányfő megerősítette:

Románia a PNRR legnagyobb részét – 7,6 milliárd eurót – infrastruktúra-fejlesztésre, autópálya- és vasútépítésre fordítja.

„Ebben a kormányzati ciklusban át fogunk kelni az autópályával a Kárpátokon” – ígérte Cîţu.

Az ellenzék
bizalmatlan maradt

A PNRR parlamenti bemutatásán a kormánypártok képviselői és szenátorai nem szólaltak fel, ami az ellenzéki szónokok szerint azt bizonyítja: a Cîțu-kabinet még őket sem avatta be abba, hogy el akarja téríteni, a politikai klientúrának akarja átjátszani a Románia rendelkezésére álló pénzt.

Marcel Ciolacu, a PSD elnöke felszólalásában úgy értékelte: a Cîţu-kabinet által kidolgozott PNRR nem „helyreállítási”, hanem „megszorítási” terv, ezért a PSD június 14-én bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen.

„Ma nem mutatták be a parlament előtt az országos helyreállítási tervet. Az egyedüli dolog, amit a PNRR-ről tudunk az, hogy nem Románia fejlődését szolgálja, hanem a megszorító intézkedések tervét vetíti előre. A romániaiak érdekében, a PSD válaszképpen június 14-én benyújtja a bizalmatlansági indítványt a kormány PNRR kapcsán vallott kudarca miatt” – szögezte le a PSD vezetője.

A PSD azt is a Cîțu-kormány szemére vetette, hogy nem juttat helyreállítási forrásokat az öntözőberendezések és a földgázhálózat fejlesztésére. Az ezekre előirányzott támogatásokat azonban valójában az Európai Bizottság utasította el környezetvédelmi szempontokra, a zöld energiaforrások előnyben részesítésére hivatkozva. Beszélt egyúttal arról is, hogy szerinte előbb-utóbb újra feltűnik a képben a Nemzetközi Valutaalap (IMF).

Idézet
A PSD megszabadította Romániát az IMF-hitelektől, a jelenlegi PNL – USR–PLUS kormány azonban vissza fogja hozni ezeket. Arra használják a PNRR-t, hogy igazolják a megszorításokat és a jövőbeli megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal”

– hangoztatta Marcel Ciolacu.

Érett tervek kellenek

„A nagyberuházásokról és a reformokról kell szólnia az országos helyreállítási tervnek” – szögezte le szerdán a parlamenti vitát követően a Krónika megkeresésére Miklós Zoltán RMDSZ-es képviselő, az alsóház pénzügyi és költségvetési bizottságának tagja. Emlékeztetett,

Románia 29,2 milliárd eurót kap a terv részeként, ennek kevesebb, mint a fele a vissza nem térítendő támogatás, 15 milliárd euró pedig hitel, amit majd törleszteni kell.

„Nagyon fontos, hogy az idő rövid: 2026-ig le kell zárni a projekteket, a kifizetéseket végre kell hajtani. Nincs idő arra, hogy most találjunk ki projekteket, most kezdjünk el megvalósíthatósági tanulmányokat készíteni. Érett állapotban levő, kész tervekre van szükség, másként nincs lehetőség arra, hogy ezeket a pénzeket határidőig lehívjuk” – húzta alá a szakpolitikus.

Véleménye szerint a helyreállítási tervben fokozottan kell figyelni a környezetvédelemre és a digitalizációra, az összeg több mint felét erre kell szánni, tehát a projektek többségének kell hogy legyen zöld és digitalizációt előremozdító eleme. Rámutatott, a szerdai beszámolón az körvonalazódott, hogy vízgazdálkodásra 2 milliárd eurót, erdőgazdálkodásra több mint 1 milliárd eurót, hulladékgazdálkodásra 1 milliárdot, közlekedési infrastruktúrára 7, 6 milliárd eurót, kórházakra 2,4 milliárd eurót, oktatási intézményekre 3,6 milliárd eurót szán a kormány.

„Kell a hitel
a felzárkózáshoz”

Felvetésünkre, hogy miközben számos európai uniós tagállam – köztük Magyarország – máris jelezte, hogy nem kíván élni a program keretében elérhető hitellel, Románia „hozzányúl” ezekhez a pénzekhez is, Miklós Zoltán a kormányfőhöz hasonlóan leszögezte, szükség van a teljes összegre, mind a 29,2 milliárd euróra ahhoz, hogy Románia behozza a lemaradást a többi tagországhoz képest elsősorban az infrastruktúra terén korszerűsítenie kell az úthálózatot, a kórházakat, az iskolákat. A másik érv a közgazdász szerint, ami a hitel mellett szól, hogy

ez a hitelkonstrukció előnyösebb, mintha a szabadpiacról venne fel kölcsönt az ország.

Meglátása szerint Romániának amúgy is kölcsönt kellene felvennie, hogy felzárkózzon, ezért érdemes kihasználnia a kedvezőbb hitelfeltételeket.

A pénzügyi források felhasználásával lehetőség lesz olyan reformokat megvalósítani, amelyekre nagy szükség van, viszont eddig nem volt erre lehetőség. A miniszterelnök a parlament előtt megnevezte, hogy három területen tervez a kormány reformokat: az állami vállalatok, a közigazgatás és a nyugdíjrendszer terén. Az országos helyreállítási tervet jövő héten iktatja a kormány.

Mennyit fizet be Románia a közös kasszába?

Miután szerdán a román parlament ratifikálta az európai sajátforrás-rendeletet, az  Európai Bizottság újraszámítja a hozzájárulás értékét. Románia 2021-es hozzájárulásának mértéke az EU 2021-es költségvetésének ratifikációs levele szerint 2,357 milliárd euró. A következő öt évre a becsült átlagos román hozzájárulás 2,659 milliárd euró, a 2021–2027 közötti költségvetési ciklus teljes időszakára vonatkozó átlag pedig körülbelül 2,702 milliárd euró – áll a parlamenti költségvetési-pénzügyi bizottságok jelentésében. 

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban