Pénzek a Szent László-örökség útra. Képünkön a lovagkirály síremléke a nagyváradi várban
Fotó: Oradea.ro
Kulturálisörökség-útvonalak létrehozására, a totalitárius rendszerek, valamint az erdélyi nemzetiségek bemutatására is jut 200 millió euró az országos helyreállítási tervből.
2021. június 03., 19:382021. június 03., 19:38
Megtaláltuk a módját, hogy a kulturális örökségvédelem is bekerüljön az országos helyreállítási tervbe (PNRR) – jelentette be csütörtökön a zabolai Mikes-kastélyban Hegedüs Csilla.
Az európai alapok minisztériumának államtitkára a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter (TDM) kibővített vezető tanácsi gyűlésén tartott előadást.
Rámutatott: először úgy tűnt, semmilyen kultúrához, örökségvédelemhez köthető eleme nem lehet az országos helyreállítási tervnek, mert az Európai Bizottság úgy döntött, azt az országjelentés alapján kell összeállítani. „Fontosnak tartottuk, hogy megtaláljuk a módját, kapaszkodókat kerestünk, arra hivatkoztunk, hogy
Úgy tűnik, az EB elfogadta az érveinket, hétfőn le is adtuk a terveket” – tájékoztatta a résztvevőket Hegedüs Csilla.
Mint részletezte, ennél a fejezetnél 200 millió euró lesz elérhető, és három nagy csomagot dolgoztak ki: kulturálisörökség-útvonalak létrehozása, a totalitárius rendszerek, valamint az erdélyi nemzetiségek bemutatása. Tizenkét kulturálisörökség-útvonalat terveznek, ezek között Erdélyben a legfontosabb a Kastélyok útja, a Kúriák útja és a Szent László-út. Hegedüs Csilla hangsúlyozta, ezenkívül lesz még többek között a fatemplomok, a moldvai kolostorok, a római kasztrumok, a Duna-delta útja is, kettő pedig nem köthető az épített örökséghez, tervezik a bor és a gasztronómia útját is.
A Kastélyok útjáról szólva az államtitkár kifejtette, ebben a stádiumban harminc kastély kerül be a programba, de ezt tovább lehet majd bővíteni, akár más uniós alapokat felhasználva is. A kulturális, valamint a turisztikai minisztériummal, az önkormányzatokkal egyeztetnek, hogy első körben melyik harminc kastély kerül fel az útvonalra, és akkor megkezdődik a tulajdonképpen turisztikai projekt.
Kastélyonként 50 ezer eurót szánnak az értékek digitalizációjára, marketingstratégiára.
Elhangzott, a Regionális Operatív Program, a magyar állam támogatásával is újultak meg kastélyok, de egyenként küzdenek a turistákért, ha megvalósul az útvonal,
Hegedüs Csilla elmondta, mintaként szolgált számára, amikor tavaly a háromszéki kastélytulajdonosok összefogtak, és csomagban kínálták a szolgáltatásaikat. A Kúriák útja hasonló elv szerint szerveződik, mintegy húsz kúriát vonnak be nemcsak Székelyföldről, hanem Közép-Erdélyből és Partiumból is. Fontos eleme a programnak, hogy néhány épület felújítására is lehet lehívni támogatást. A Szent László-út öt éve magyar állami támogatással épült ki, lesz lehetőség „pályára helyezni”.
„Az a célunk, hogy 2021-hez képest 2026-ra 50 százalékkal növeljük a külföldről érkező turisták számát, pörgessük a belföldi turizmust is, és növeljük a vendégéjszakák számát. Azzal érveltünk az Uniónak, hogy ezzel munkahelyek jönnek létre, elsősorban a vidéki fiataloknak, piacot teremtünk a helyi értékeknek, termékeknek, cégeknek” – sorolta az államtitkár.
Arra is kitért, hogy a totalitárius rendszerek és erdélyi nemzetiségek bemutatásánál különböző múzeumok népszerűsítésére, akár létrehozására lesz lehetőség. Mint ismeretes, az országos helyreállítási tervet hétfőn küldték el az Európai Bizottságnak, következik két hónap tárgyalás, egyeztetés, ezt követően lehet majd elkezdeni a tulajdonképpeni munkát.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
szóljon hozzá!