2011. július 05., 08:032011. július 05., 08:03
– Tudnivaló, hogy az utóbbi időben megugrott az elmegyógyászatokon kezelt betegek száma. Komoly összefüggés van a gazdasági válság és a tünetek között?
– Akárcsak egy természeti katasztrófa esetén. Csakhogy egy tűz vagy árvíz esetén a jelenség egyből mutatkozik, míg a válság fokozatosan söpör végig, folyamatosan szedve az áldozatait. A halálos áldozatokat vagy jelentős anyagi károkat okozó katasztrófák egyből „kitermelik” a pszichiátriai eseteket, a gazdasági krízis pedig fokozatosan hozza az újabb és újabb pácienseket. Mégis az utóbbi hónapokban mintha egyre drasztikusabban sodorna a válság, legalább is ezt tapasztaljuk itt, az elmegyógyászaton. Hiába működik egy épületben két, összesen százötven ágyat tartalmazó klinika, a hely egyre szűkösebb. Az elmegyógyászatra nem lehet hónapokkal azelőtt beütemezni a beteget, ha jön vagy hozzák, fel kell venni.
– Melyik társadalmi kategóriát viseli meg a leginkább jelenlegi gazdasági helyzet?
– Egyértelműen az értelmiségieket. Intelligencia szintjüknek és képzésüknek köszönhetően más életfelfogással rendelkeznek, mint teszem azt, egy egyszerű falusi nyugdíjas. Neki is megvannak a jellegzetes gondjai, mert egyre kevesebbet költhet élelemre és gyógyszerre, ám mégis jobban viseli a nehézségeket. Az értelmiségiek egyrészt nehezebben fogadják el a kudarcokat, másrészt sokkal inkább ki vannak téve bizonyos kockázati faktoroknak. Gondoljunk csak bele, ha lakás- vagy autóvásárlásra bankkölcsönt vettek fel, és egyik napról a másikra munka nélkül maradva, nincs miből törleszteniük a részleteket, mekkora kellemetlenséggel, egyesek felfogásában kilátástalansággal szembesülnek. Vagy – szintén a munkanélküliségből fakadóan – egyszerűen érzik, nem tudnak eleget tenni társuk és gyermekeik elvárásainak. Különben el kell mondanom, hogy amikor értelmiségieket említek, az egészségügyben dolgozókat is beleszámítom, hisz őket sem kímélte a válság és annak negatív hatásai. Egyre több orvos és középkáder szorul pszichiátriai kezelésre. Egyikük sem maradt állás nélkül, de amikor húsz-harminc év munka után valaki egyik napról a másikra kimozdítja környezetéből, és megfosztja státusától, megszenvedik. Számos olyan esetünk van, amikor a szülő gyermeke kivándorlása miatt kerül depressziós állapotba. Bár látszólag nincs összefüggésbe a gazdasági válsággal, mégiscsak szorosan kapcsolódik hozzá. A legtöbben ugyanis elmondták, hogy leszármazottjaik a jobb megélhetés reményében távoztak.
– Mennyire tudják sikeresen felvenni a depresszió elleni harcot?
– A depresszió a legjobban gyógyítható betegség. Megfelelő kezeléssel, tenném hozzá. Viszont azt is fontos tudni, hogy kialakulásához nem is szükséges a munkahelyi stressz, öröklődési alapon anélkül is felütheti a fejét.
– Az öngyilkosságok száma is nőtt?
– Nincs olyan hét, hogy ne legyen kettő-három, ami még Maros megyei szinten is soknak számít. Tekintsünk vissza a 80-as vagy 90-es évekre: akkor volt egy pár imitációs eset, ami végigsöpört egy-egy közösségen, és nagyjából annyi.
– Korábbi kezeltjei is lettek öngyilkosok?
– Előfordul, hiszen a depresszió olyan, hogy bárki bármikor visszaeshet. A minap volt egy esetünk, amikor este behozták a munkahelye elveszítése miatt kétségbeesett nőt, mert öngyilkossággal fenyegetőzött, őt megmentettük, ám másnap reggelre felakasztotta magát a lánya helyzete miatt elkeseredő apa.
– Az etnikai arányok továbbra is a mi „javunkra” szólnak?
– Igen, hisz ilyen a magyar nemzet. Ez a híres Itt és most! jelszavunk hatása. Ha meg nincs most, akkor vége az egésznek – gondoljuk mi, magyarok. Egyszerűen képtelenek vagyunk elviselni a kudarcot.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!