Fotó: E-nergia.ro
Az ExxonMobil továbbra sem kommentál „híreszteléseket vagy piaci spekulációkat”, de egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az amerikai vállalat eladásra kínálja európai – köztük romániai – földgáz- és kőolajlelőhelyeit.
2019. november 25., 12:372019. november 25., 12:37
Hivatalosan ugyan az ExxonMobil még mindig nem erősítette meg azokat a piaci értesüléseket, amelyek szerint lemondani készülnek mintegy 25 milliárd dollár értékű európai földgáz- és kőolajlelőhelyeikről, egyre gyakrabban találkozhatunk erről szóló értesülésekkel. A hétvégén a Reuters brit hírügynökség számolt be arról, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb eladására készül az amerikai vállalat, a teljes európai upstream üzletágukról le akarnak mondani, holott már 120 éve jelen vannak ezeken a piacokon. Az ExxonMobil lelőhelyei, amelyek eladását rebesgetik, Nagy-Britanniában, Németországban és Romániában vannak, Hollandiában a Royal Dutch Shell-lel közösen birtokolt Groningen gázlelőhelyet, amelyet a kormány 2022-ben be akar zárni, egyelőre megtartanák.
A sajtóhírek mindenesetre ellentmondanak a Klaus Johannis államfő által a minap tett kijelentésnek, ami szerint előfordulhat, hogy az ExxonMobil meggondolja magát, és nem vonul ki Romániából. „Előfordulhat, hogy az Exxon nem vonul ki, ezek a megavállalatok azt mondják, amit az adott helyzetben jónak látnak, és előfordulhat, hogy megváltoztatják a döntésüket, és mégsem vonulnak ki” – fogalmazott Johannis.
Bukarestben azt követően vált amúgy a napokban témává az ExxonMobil potenciális kivonulása, hogy Adrian Volintiru, a Romgaz vezérigazgatója bejelentette,
A vezérigazgató a román nyelvű sajtó szerint ezzel gyakorlatilag megerősítette, hogy az ExxonMobil vevőt keres a Neptun Deep projektben birtokolt 50 százalékos részesedésére. Mint ismert, a projekt másik fele az osztrák OMV-Petrom tulajdonában van.
Az amerikaiak eladási szándéka már korábban kiszivárgott a médiában. Szerdán a G4Media hírportál közzétett egy részletet abból a levélből, amelyben az amerikaiak a héten más piaci szereplőket értesítettek eladási szándékukról. Az ExxonMobil a Scotiabankot bízta meg vevő felkutatására. A román portál értesülése szerint
A Profit.ro hírportál szerint az amerikaiak eddig mintegy 700 millió dollárt fordítottak a Neptun Deep projektre, az ott rejlő földgáz kitermelése pedig további 3 milliárd dollárba kerül. A portál becslése szerint így a Romgaznak összesen 690-900 millió dollárt kellene fordítania arra, hogy megvásárolja a 15-20 százalékos részesedést, illetve hogy részt vegyen majd a kitermelésben.
Mint ismeretes, a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42-84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiség rejlik. A bukaresti parlament már tavaly októberben elfogadta a kitermelést szabályozó törvényt, de az olyan feltételeket tartalmaz, amelyeket nem tartanak elég vonzónak a befektetők, ezért az osztrák OMV-Petrom és az amerikai ExxonMobil egyelőre elhalasztotta a nyersanyag kitermelését.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!