Fotó: Sándor Csilla
Szabadnapot kaphatnak a koronavírus ellen beoltott romániai munkavállalók egy törvénytervezet értelmében, amely rögzíti, hogy munkaszüneti nap járna a szülőknek is gyermekük beoltása esetén.
2021. május 12., 21:172021. május 12., 21:17
2021. május 12., 22:092021. május 12., 22:09
A bukaresti szenátus munkaügyi bizottsága szerdán egyhangúlag pozitívan véleményezte a pandémia következményeinek megelőzésére és leküzdésére hozott intézkedéseket szabályozó 2020/55-ös törvényt módosító jogszabályjavaslatot. Az előterjesztés értelmében az alkalmazottak szabadnapot kérhetnek a beoltásuk napján, a szülők pedig ezt abban az esetben is megtehetik, ha gyereküket viszik oltatni.
A tanulók, egyetemisták és katonák szintén igazoltan hiányozhatnak az oltás napján. Az alkalmazottak, diákok és katonák az oltóközpont által kiállított igazolás alapján részesülhetnek a juttatásban – áll a kormánypárti USR-PLUS törvényhozói által kezdeményezett módosító javaslatban.
A tervezet szabadnapot biztosítana a szülőnek is, aki oltatni viszi 14 év alatti gyermekét. Ebben az esetben a másik szülőnek saját felelősségre kiállított nyilatkozatban kell kijelentenie, hogy ő nem kért szabadnapot a munkahelyén.
A bizottság elfogadott egy módosítást, amely kimondja, hogy a munkáltató nem köteles megadni a szabadnapot, ha a vállalatnál oltóközpontot szervez. A jogszabályjavaslat a felsőház hétfői ülésén kerülhet napirendre, amely első megkeresett házként fog szavazni az ügyben.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!