2011. november 01., 08:172011. november 01., 08:17
A műtrágyát előállító Azomureş – amelynek többségi része törökországi befektetők tulajdonában van – az év első felében több mint 163 millió lejes profitot jegyzett, a második negyedév eladásai pedig 80 százalékkal növekedtek az előző év hasonló időszakához képest. A Vásárhelyen előállított termékek iránti keresletnövekedés következtében a vállalat részvényeinek értéke 2011-ben az előző évhez képest több mint kétszeresére emelkedett. A marosvásárhelyi üzem felszerelései az év első felében 95 százalékos hatékonysággal működtek.
A 28 államban jelen lévő Ameropa magánvállalat évente több mint 10 millió tonna vegyszert, illetve 5 millió tonna gabonát értékesít. A svájci székhelyű cég Konstanca megyében már felvásárolt 14, gabonafélék tárolására alkalmas raktárhelyiséget.
Mihai Căruntu, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) piackutatási osztályának igazgatója szerint a tervezett tranzakció mindkét fél számára előnyökkel jár. „A svájciaknak lehetőségük lesz profitálni a romániai mezőgazdaság fejlődéséből, az Azomureş tulajdonosai pedig részesülhetnek az Ameropa által felügyelt piaci árfolyamból” – vélekedett a szakértő.
Amint arról a Krónika többször is beszámolt, a környezetvédelmi felügyelőség munkatársai augusztus folyamán a megengedettnél nagyobb légszennyezést mértek az üzem környékén több ízben is. Borbély László környezetvédelmi miniszter akkor azt nyilatkozta: ha a kombinát az elkövetkező időszakban nem tartja be vállalt kötelezettségeit, működése felfüggesztését is elrendelhetik. Ioan Şoleriu, a vállalat műszaki igazgatója megkérdőjelezte a hatóság méréseinek hitelességét, szerinte ugyanis az Azomureş méréseinek eredménye soha nem egyezett a környezetvédelmi illetékesek adataival.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.