Sorsfordító trendek és kütyük – Kolozsváron tartja vándorgyűlését a Romániai Magyar Közgazdász Társaság

Sorsfordító trendek és kütyük – Kolozsváron tartja vándorgyűlését a Romániai Magyar Közgazdász Társaság

Fotó: RMKT

Okoskütyük, robotok, mesterséges intelligencia, outsoursing – ilyen és ehhez hasonló, lassan mindennapivá váló témaköröket jár körül az RMKT pénteken elrajtoló vándorgyűlése.

Kiss Előd-Gergely

2017. október 05., 20:592017. október 05., 20:59

2017. október 06., 11:442017. október 06., 11:44

A világ gazdaságának legújabb sorsfordító trendjeire igyekszik felhívni a résztvevők figyelmét a Romániai Magyar Közgazdász Társaság pénteken Kolozsváron kezdődő 16. vándorgyűlésén – emelte ki a Krónika kérdésére Ciotlăuș Pál, az RMKT elnöke.

Rámutatott: Erdélyben már működnek a kortárs technológiát alkalmazó, „okos” vállalkozások, az eseményen pedig néhányan közülük termékkiállítással is jelentkeznek. Az egyik cég például egy olyan kütyüt mutat be, amely jelez az ügyfélnek, ha az rosszul ül a széken, sőt egy-két 3D-nyomtatót is közelebbről megtekinthetnek a konferencia résztvevői, illetve egy „okos” lakás berendezései tárgyaival is megismerkedhetnek.

Ezek mind erdélyi cégek által előállított termékek.

Bemutatkozik ugyanakkor egy olyan cég, amely robotokat és embereket is alkalmaz, és részletesen elmondják majd, hogy melyik milyen költségekkel, előnyökkel jár.

Piacok állnak a fejük tetejére

„Ez egész biztos, hogy komoly trend lesz a következő időszakban, a robotok, a mesterséges intelligencia bizonyos munkaköröket helyettesíteni fog. A legfontosabb, hogy erdélyi cégvezetők ezekről tájékoztatást kapjanak, és folyamatosan képezzék magukat, hiszen ezek a technológiák a fejük tetejére fognak állítani bizonyos piacokat. Nekünk mint szakmai szervezetnek az a fontos, hogy a mi vállalkozóink az élvonalban legyenek” – magyarázta Ciotlăuș Pál. 

Ő maga is úgy látja, hogy

a csúcstechnológia térhódítása veszélyeket is rejt magában, ugyanakkor mint minden változás, egyben új lehetőségeket is teremt, az a céljuk, hogy a résztvevő vállalkozók tudják kiaknázni azokat.

Kérdésünkre ugyanakkor a szakember arról si beszélt, hogy a korszerű technológiák terén sajnos nem állnak rendelkezésre olyan statisztikai adatok, amelyek alapján az erdélyi magyar cégeket össze lehetne vetni az ország más gazdasági szereplőivel. Ez már csak azért is nehéz lenne, hiszen az erdélyi magyar vállalkozók által vezetett cégek szerves részei a romániai, illetve a globális piacnak.

Mint részletezte, számos erdélyi cégről lehet tudni, hogy nemcsak belföldre termelnek, hanem ma már regionális szereplőnek számítanak, és nem pusztán terméket állítanak elő, hanem kutatást is végeznek, új termékeket fejlesztenek ki.

Idézet
Rá akarunk világítani a gazdasági innovációs lehetőségekre, például, hogy a legkorszerűbb menedzsmenttechnikákat hogyan lehet alkalmazni, vagyhogyan lehet automatizálni az értékesítési folyamatokat. 

Az előadásainkon volt már egy olyan bróker, aki nagyon haragudott a mesterséges intelligencia által vezérelt robot befektetési tanácsadókra, brókerekre, akik nem centekért, hanem századcentekért végzik ugyanazt a munkát. Az ember ráadásul lassabban is reagál, a robot pedig olcsóbban dolgozik, egyszerűen kiszorítják az embereket erről a piacról” – szemléltette az RMKT elnöke. Természetesen külön informatikai, technológiai szekció foglalkozik majd a témakörrel.

Galéria

A kiszervezés is a jövő része

Ezenkívül szó lesz még az úgynevezett „outsourcingról”, a szolgáltatások, tevékenységek, részfeladatok kiszervezéséről.

Lesz egy olyan előadójuk is, aki mindössze 5 vagy 6 alkalmazottal egy 3 millió euró forgalmú bútorgyárat vezet, úgyhogy ők abszolút semmit nem termelnek, hanem csak megtervezik a bútorokat, majd valamennyi tevékenységet kiszervezik alvállalkozóknak.

Ehhez képest a világ nagyon sok országába exportálnak. Hozzáfűzte: ez is egy kortárs gazdasági tendencia, amelyre oda kell figyelni, kevés pénzzel, de sok tudással meg lehet valósítani. Komoly értéket lehet így teremteni.

Munkaerőhiány és munkanélküliség

Az RMKT elnöke arra is kitért, hogy a korábbi konferenciákon szembesültek már a technológia miatt megszűnő munkahelyek és az ennek dacára megjelenő egyre nagyobb munkaerőhiány paradoxonával is. Az emberek egyrészt kiszorulnak bizonyos munkakörből, ugyanakkor s

zinte egész Európában nem lehet elég informatikust találni.

Akkora a kereslet a programozók iránt, hogy tíz év sem lesz elegendő, hogy valamennyi állást betöltsék, hacsak a mesterséges intelligenciával nem tudják legalább a feladataik egy részét ellátni.

Ciotlăuș Pál ugyanakkor úgy véli, az emberi munka fel fog értékelődni. „Pontosan erre várunk választ az előadásoktól, hogy melyek azok a munkakörök, amelyekre már nem érdemes embereket alkalmazni és melyek azok a munkakörök, amelyeket még nem tud helyettesíteni egy gép vagy egy szoftver. Lassan-lassan alkalmazkodni kell ezekhez a trendekhez” – magyarázta.

„Nagyágyúk” Kolozsváron

Igazi nagyágyúk is előadnak a konferencián, például a kolozsvári Szilágyi Péter, aki tagja volt az Ethereumot programozó 30 fős csapatnak. (Leegyszerűsítve az Ethereum lényege, hogy az egyszerű felhasználók személyes adatai fölött teljes ellenőrzést tudjon gyakorolni, dacára annak, hogy más szolgáltatóknál tárolja a dokumentumait, vagy online bankokon keresztül végzi pénzügyi tranzakcióit. Az Ethereum létrehozott egy digitális fizetőeszközt is. A cég értéke meghaladja a 30 milliárd dollárt.)

Ugyanakkor előad: Czakó Erzsébet, a budapesti Corvinus Egyetem tanára, aki a dolgok internete témakörében jártas és Pleschinger Gyula a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke is – emelt ki kérdésünkre néhányat a neves előadók közül Ciotlăuș Pál.

Az Ipari forradalom 4.0 című rendezvénysorozatra a  résztvevők regisztrációja már lezárult, a konferenciára már csak szakmai jegyet lehet vásárolni, azaz az előadásokra még be lehet jutni, az ebédre már nem. További részletek itt olvashatóak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 17., szerda

Gőzerővel hozza be a tavalyi létszámstop során keletkezett lemaradást a romániai közszféra

Májusban 1 294 311 betöltött álláshelyet tartottak számon a romániai közintézményekben és közhatóságoknál, 1762-vel többet, mint egy hónappal korábban; az álláshelyek csaknem 64 százaléka a központi közigazgatáshoz tartozott.

Gőzerővel hozza be a tavalyi létszámstop során keletkezett lemaradást a romániai közszféra
2024. július 17., szerda

Továbbra is Romániában az egyik legmagasabb az infláció

Az Európai Unióban a májusi 2,7 százalékról júniusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal Belgiumban volt a legmagasabb az inflációs ráta, miután öt egymást követő hónapon át Románia volt ebben a helyzetben.

Továbbra is Romániában az egyik legmagasabb az infláció
2024. július 17., szerda

Az állam biztosítaná be aszály ellen a terményt egy készülő mechanizmus révén

Aszálybiztosítási mechanizmust kíván életbe léptetni a 6,7 millió hektárnyi őszi és tavaszi vetésű területre a mezőgazdasági miniszter, aki tárgyalásokat folytat a Pénzügyi Felügyelet és a biztosítótársaságok képviselőivel a részletek véglegesítéséről.

Az állam biztosítaná be aszály ellen a terményt egy készülő mechanizmus révén
2024. július 17., szerda

Tűzveszély miatt két terméket is visszahív az IKEA

Az IKEA tűzveszély miatt visszahív több VARMFRONT hordozható töltőt – tájékoztatta szerdán az IKEA – többek között romániai és magyarországi – ügyfeleit.

Tűzveszély miatt két terméket is visszahív az IKEA
2024. július 16., kedd

Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr

Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr, a behozott gabona mennyisége azonban több mint 60 százalékkal kevesebb, mint korábban.

Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr
2024. július 16., kedd

Az infláció és a tisztességtelen verseny aggasztja a vállalkozókat – Ciolacu azt ígéri, nem lesz adóemelés

Az infláció és a tisztességtelen verseny jelentik idén a legfőbb problémákat a romániai vállalkozói szféra számára – jelentette ki kedden Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke.

Az infláció és a tisztességtelen verseny aggasztja a vállalkozókat – Ciolacu azt ígéri, nem lesz adóemelés
2024. július 16., kedd

Sötét kilátások: a kánikula megmutatja, mennyire sérülékeny az energiahálózatunk

A kánikula következményei arra késztetik a hatóságokat, hogy lelkileg felkészítsék a lakosságot egy esetleges blackoutra, azaz teljes áramkimaradásra – állapította meg az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE).

Sötét kilátások: a kánikula megmutatja, mennyire sérülékeny az energiahálózatunk
2024. július 15., hétfő

Szatmáron rakják össze a legnagyobb hatótávú elektromos motorkerékpárt

Egy startup megalkotta az első, romániai fejlesztésű elektromos motorkerékpárt, amely összecsukható, és a legnagyobb, töltés nélküli hatótávval dicsekszik. A Ride Colibri M22-es vázát Szatmárnémetiben fejlesztették ki, ott is rakják össze.

Szatmáron rakják össze a legnagyobb hatótávú elektromos motorkerékpárt
2024. július 15., hétfő

Grindeanu: a román államnak életben kell tartania a Taromot, és nem veszítheti el az ellenőrzést a légitársaság fölött

A veszteségek ellenére nincs szó arról, hogy a román állam lemondjon a Tarom állami légitársaságról, kiemelt fontosságú, hogy az többségi állami tulajdonrész mellett megmaradjon – jelentette ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.

Grindeanu: a román államnak életben kell tartania a Taromot, és nem veszítheti el az ellenőrzést a légitársaság fölött
2024. július 15., hétfő

Nem fenyeget súlyos üzemzavar az áramellátásban a kánikula miatt – nyugtatgat az energiaügyi miniszter

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy az országos villamosenergia-rendszer (SEN) egyensúlyát nem fenyegeti veszély a kánikula miatt.

Nem fenyeget súlyos üzemzavar az áramellátásban a kánikula miatt – nyugtatgat az energiaügyi miniszter