Civil jóság – civil hatékonyság című tanulmánykötet bemutatásával köszöntötték Somai József Wekerle-életműdíjas közgazdászt 85. születésnapja alkalmából korábbi munkatársai a Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa, a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége (MCSZESZ) és a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) hétvégi kincses városi rendezvényén.
2016. szeptember 11., 18:582016. szeptember 11., 18:58
Bodó Barna, a civil szervezetek szövetségének elnöke elmondta, születésnapi meglepetésnek szánták a Somai munkásságát méltató kötetet. „Ha nincs a közösségnek mintaadó, idős, tapasztalt embere, akkor az a közösség szegény. Somai József egyszerűen erdélyi közkincs” – méltatta az RMKT alapítóját Bodó Barna. A kötet szerzői között számos ismert közéleti személyiség megtalálható. „Minden szövegnek közös mottója a szeretet és tisztelet Jóska bátyánk iránt” – hangsúlyozta Bodó.
Péntek János nyelvész, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság elnöke a kötet címét is megmagyarázta. Mint kifejtette, a jóság kifejezés alatt a legtöbben a gyengeséget értik, azonban a Somai József jóságában benne van a hatékonyság és az erő is. Az akadémikus egyben megfogalmazta a civil jóság mibenlétét is, ami nem más mint „elkötelezettség lekötelezettség nélkül”.
Az ünnepi eseményen számos korábbi munkatársa méltatta Somai József közéleti szerepvállalását. A beszédeket követően a MCSZESZ a „Legigazibb civil” oklevelet adományozta Somai Józsefnek. Az EMKE is életműdíjjal tüntette ki. Az ünnepelt megköszönte a meglepetést, és elárulta, hogy szerinte miért fontosak a közösségi ügyek. „A család a közösség része, ha a közösséggel nem foglalkozunk, azt a család is megsínyli” – fogalmazott Somai József.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!