Senki sem ússza meg. Nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező biztosítása
Fotó: Pinti Attila
Veszélyes és kockázatos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás nélkül volán mögé ülni, sokan mégis megteszik ezt. Arról viszont egyelőre nincsenek adatok, hogy hány személy nem kötött új biztosítást azok közül, akiknek a becsődölt City Insurance-nél volt kötvényük.
A romániai gépjárművek 30 százalékának nincs kötelező felelősségbiztosítása (kgfb/RCA) – kongatta meg tegnap a vészharangot a bukaresti sajtó a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a belügyminisztérium által a parlamenthez eljuttatott, a tavalyi év végi valóságot tükröző adatsorokra hivatkozva.
de mivel a biztosítások meglétét ellenőrizni hivatott program nem működik, nem lehet konkrétan megmondani, hogy hány olyan gépkocsi vagy éppen teherautó közlekedik a romániai közutakon, amelynek nincs semmiféle biztosítása. A törvény értelmében pedig mindazok, akik kgfb megkötése nélkül ülnek volán mögé, 1000 és 2000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak, a rendőr pedig visszatartja az autó törzskönyvét vagy forgalmi engedélyét.
Azt sem tudja ugyanakkor jelen pillanatban senki, hogy azoknak a gépjármű-tulajdonosoknak, akiknek korábban a City Insurance társaságnál volt biztosításuk, hány százaléka nem kötött új kötvényt olyan körülmények között, hogy immár egy hete nincs érvényes biztosításuk a cég csődje miatt. A Ziarul Financiar pénzügyi és gazdasági napilap újságírói hétfőn megkeresték a Pénzügyi Felügyeletet, a Biztosító- és Viszontbiztosító-társaságok Országos Szövetségét (UNSAR), a Romániai Járműbiztosítók Büróját (BAAR) és a Biztosításokat Közvetítő Társaságok Országos Szövetségét (UNSICAR) is, nem kaptak választ arra, hogy a nagyjából 500 ezer érintett közül hányan kötöttek biztosítást más társaságnál.
Kedden megkerestük Birtalan Józsefet, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagját, aki a Krónika kérdésére szintén azt mondta, hogy nincs adat, nyilvántartás arról, hogy a május 10. után az addig még érvényben levő mintegy 500 ezer City Insurance-os kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényből hányat nem újítottak meg.
Birtalan József ugyanakkor arra a jelenségre is ráirányította a figyelmünket, hogy amióta megdrágult a kgfb, megjelent egy másik veszélyes jelenség: az emberek részletre vásárolják meg a kötvényt, ám elfelejtik vagy elmulasztják törleszteni a második részletet, és abban a pillanatban a biztosításuk érvényét veszíti.
– részletezte a szakember. Hozzátette: mivel Romániában az önkéntes normakövetés nem általános, nincs más megoldás, mint hogy a rendőrség ellenőriz és bírságol. A rendőrök azonnal látják az adatbázisban, ha nincs érvényes biztosítás, a Pénzügyi Felügyeletnek erre nincs eszköze.
„Lehet, hogy most megspórol 500 lejt, de ez visszaüt, hiszen ha kárt okoz, és nincs mögötte védőháló, akkor előbb-utóbb neki kell azt megtérítenie. Ha maradandó testi sérülést okoz, egy életen át kell törlesztenie, ilyen esetekben nincs kibúvó, ha másként nem működik, jön a végrehajtó, és elárverezik a házat” – mutatott rá a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fontosságára Birtalan József.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
szóljon hozzá!