Sokan vezetnek kötelező biztosítás nélkül: a romániai gépkocsik 30 százaléka nem rendelkezik kötvénnyel

Senki sem ússza meg. Nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező biztosítása •  Fotó: Pinti Attila

Senki sem ússza meg. Nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező biztosítása

Fotó: Pinti Attila

Veszélyes és kockázatos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás nélkül volán mögé ülni, sokan mégis megteszik ezt. Arról viszont egyelőre nincsenek adatok, hogy hány személy nem kötött új biztosítást azok közül, akiknek a becsődölt City Insurance-nél volt kötvényük.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2022. május 18., 14:052022. május 18., 14:05

A romániai gépjárművek 30 százalékának nincs kötelező felelősségbiztosítása (kgfb/RCA) – kongatta meg tegnap a vészharangot a bukaresti sajtó a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a belügyminisztérium által a parlamenthez eljuttatott, a tavalyi év végi valóságot tükröző adatsorokra hivatkozva.

Tény, hogy a helyzet valamivel árnyaltabb, mivel a biztosítással nem rendelkező járművek számottevő része azokból a lerobbant járművekből kerül ki, amelyeket tulajdonosaik „ott felejtettek” valahol egy parkolóban vagy éppen az út szélén,

de mivel a biztosítások meglétét ellenőrizni hivatott program nem működik, nem lehet konkrétan megmondani, hogy hány olyan gépkocsi vagy éppen teherautó közlekedik a romániai közutakon, amelynek nincs semmiféle biztosítása. A törvény értelmében pedig mindazok, akik kgfb megkötése nélkül ülnek volán mögé, 1000 és 2000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak, a rendőr pedig visszatartja az autó törzskönyvét vagy forgalmi engedélyét.

Arra is van egyébként megoldás, hogy ha valaki egy adott ideig nem akar kiállni a garázsból vagy az udvarról, van ugyanis lehetőség a biztosítás ideiglenes felfüggesztésére, ehhez azonban le kell adni a rendszámtáblát az azt kibocsátó hatóságnál, a járművet pedig tilos közterületen tartani.

Nem tudni, mit léptek a citysek

Azt sem tudja ugyanakkor jelen pillanatban senki, hogy azoknak a gépjármű-tulajdonosoknak, akiknek korábban a City Insurance társaságnál volt biztosításuk, hány százaléka nem kötött új kötvényt olyan körülmények között, hogy immár egy hete nincs érvényes biztosításuk a cég csődje miatt. A Ziarul Financiar pénzügyi és gazdasági napilap újságírói hétfőn megkeresték a Pénzügyi Felügyeletet, a Biztosító- és Viszontbiztosító-társaságok Országos Szövetségét (UNSAR), a Romániai Járműbiztosítók Büróját (BAAR) és a Biztosításokat Közvetítő Társaságok Országos Szövetségét (UNSICAR) is, nem kaptak választ arra, hogy a nagyjából 500 ezer érintett közül hányan kötöttek biztosítást más társaságnál.

Az UNSAR-nál azt közölték, hogy nem tudnak hasonló adatokat begyűjteni a tagoktól, a brókereket tömörítő UNSICAR azt közölte, hogy a piaci verseny miatt nem tudnak a témában nyilatkozni, a BAAR szerint eközben korai még erről beszélni, az első jelentés valamikor a jövő hét végére várható.

Kedden megkerestük Birtalan Józsefet, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagját, aki a Krónika kérdésére szintén azt mondta, hogy nincs adat, nyilvántartás arról, hogy a május 10. után az addig még érvényben levő mintegy 500 ezer City Insurance-os kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényből hányat nem újítottak meg.

Kifejtette, ha a bejegyzett járművek számát összevetik az aktív szerződések számával, kiderül, hogy hány közúti járműnek nincs kötelező biztosítása, ez a szám valóban magas, de ezek között vannak a traktorok és soha nem használt járművek is.

Veszélyes jelenséget hozott a drágulás

Birtalan József ugyanakkor arra a jelenségre is ráirányította a figyelmünket, hogy amióta megdrágult a kgfb, megjelent egy másik veszélyes jelenség: az emberek részletre vásárolják meg a kötvényt, ám elfelejtik vagy elmulasztják törleszteni a második részletet, és abban a pillanatban a biztosításuk érvényét veszíti.

Idézet
„A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megdrágult, ugyanakkor kedvezőbb egyévest vásárolni, ezért sokan döntenek úgy, hogy azt veszik, de részletre. Ha azonban nem fizetik a törlesztőrészletet, hiába van egy papír a kesztyűtartóban, a biztosítás már nem érvényes”

– részletezte a szakember. Hozzátette: mivel Romániában az önkéntes normakövetés nem általános, nincs más megoldás, mint hogy a rendőrség ellenőriz és bírságol. A rendőrök azonnal látják az adatbázisban, ha nincs érvényes biztosítás, a Pénzügyi Felügyeletnek erre nincs eszköze.

Birtalan József egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása.

„Lehet, hogy most megspórol 500 lejt, de ez visszaüt, hiszen ha kárt okoz, és nincs mögötte védőháló, akkor előbb-utóbb neki kell azt megtérítenie. Ha maradandó testi sérülést okoz, egy életen át kell törlesztenie, ilyen esetekben nincs kibúvó, ha másként nem működik, jön a végrehajtó, és elárverezik a házat” – mutatott rá a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fontosságára Birtalan József.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament