Sokan vezetnek kötelező biztosítás nélkül: a romániai gépkocsik 30 százaléka nem rendelkezik kötvénnyel

Senki sem ússza meg. Nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező biztosítása •  Fotó: Pinti Attila

Senki sem ússza meg. Nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező biztosítása

Fotó: Pinti Attila

Veszélyes és kockázatos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás nélkül volán mögé ülni, sokan mégis megteszik ezt. Arról viszont egyelőre nincsenek adatok, hogy hány személy nem kötött új biztosítást azok közül, akiknek a becsődölt City Insurance-nél volt kötvényük.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2022. május 18., 14:052022. május 18., 14:05

A romániai gépjárművek 30 százalékának nincs kötelező felelősségbiztosítása (kgfb/RCA) – kongatta meg tegnap a vészharangot a bukaresti sajtó a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a belügyminisztérium által a parlamenthez eljuttatott, a tavalyi év végi valóságot tükröző adatsorokra hivatkozva.

Tény, hogy a helyzet valamivel árnyaltabb, mivel a biztosítással nem rendelkező járművek számottevő része azokból a lerobbant járművekből kerül ki, amelyeket tulajdonosaik „ott felejtettek” valahol egy parkolóban vagy éppen az út szélén,

de mivel a biztosítások meglétét ellenőrizni hivatott program nem működik, nem lehet konkrétan megmondani, hogy hány olyan gépkocsi vagy éppen teherautó közlekedik a romániai közutakon, amelynek nincs semmiféle biztosítása. A törvény értelmében pedig mindazok, akik kgfb megkötése nélkül ülnek volán mögé, 1000 és 2000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak, a rendőr pedig visszatartja az autó törzskönyvét vagy forgalmi engedélyét.

Arra is van egyébként megoldás, hogy ha valaki egy adott ideig nem akar kiállni a garázsból vagy az udvarról, van ugyanis lehetőség a biztosítás ideiglenes felfüggesztésére, ehhez azonban le kell adni a rendszámtáblát az azt kibocsátó hatóságnál, a járművet pedig tilos közterületen tartani.

Nem tudni, mit léptek a citysek

Azt sem tudja ugyanakkor jelen pillanatban senki, hogy azoknak a gépjármű-tulajdonosoknak, akiknek korábban a City Insurance társaságnál volt biztosításuk, hány százaléka nem kötött új kötvényt olyan körülmények között, hogy immár egy hete nincs érvényes biztosításuk a cég csődje miatt. A Ziarul Financiar pénzügyi és gazdasági napilap újságírói hétfőn megkeresték a Pénzügyi Felügyeletet, a Biztosító- és Viszontbiztosító-társaságok Országos Szövetségét (UNSAR), a Romániai Járműbiztosítók Büróját (BAAR) és a Biztosításokat Közvetítő Társaságok Országos Szövetségét (UNSICAR) is, nem kaptak választ arra, hogy a nagyjából 500 ezer érintett közül hányan kötöttek biztosítást más társaságnál.

Az UNSAR-nál azt közölték, hogy nem tudnak hasonló adatokat begyűjteni a tagoktól, a brókereket tömörítő UNSICAR azt közölte, hogy a piaci verseny miatt nem tudnak a témában nyilatkozni, a BAAR szerint eközben korai még erről beszélni, az első jelentés valamikor a jövő hét végére várható.

Kedden megkerestük Birtalan Józsefet, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagját, aki a Krónika kérdésére szintén azt mondta, hogy nincs adat, nyilvántartás arról, hogy a május 10. után az addig még érvényben levő mintegy 500 ezer City Insurance-os kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényből hányat nem újítottak meg.

Kifejtette, ha a bejegyzett járművek számát összevetik az aktív szerződések számával, kiderül, hogy hány közúti járműnek nincs kötelező biztosítása, ez a szám valóban magas, de ezek között vannak a traktorok és soha nem használt járművek is.

Veszélyes jelenséget hozott a drágulás

Birtalan József ugyanakkor arra a jelenségre is ráirányította a figyelmünket, hogy amióta megdrágult a kgfb, megjelent egy másik veszélyes jelenség: az emberek részletre vásárolják meg a kötvényt, ám elfelejtik vagy elmulasztják törleszteni a második részletet, és abban a pillanatban a biztosításuk érvényét veszíti.

Idézet
„A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megdrágult, ugyanakkor kedvezőbb egyévest vásárolni, ezért sokan döntenek úgy, hogy azt veszik, de részletre. Ha azonban nem fizetik a törlesztőrészletet, hiába van egy papír a kesztyűtartóban, a biztosítás már nem érvényes”

– részletezte a szakember. Hozzátette: mivel Romániában az önkéntes normakövetés nem általános, nincs más megoldás, mint hogy a rendőrség ellenőriz és bírságol. A rendőrök azonnal látják az adatbázisban, ha nincs érvényes biztosítás, a Pénzügyi Felügyeletnek erre nincs eszköze.

Birtalan József egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak a kárt elszenvedőnek, hanem a kárt okozónak is veszélyes, ha nincs kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása.

„Lehet, hogy most megspórol 500 lejt, de ez visszaüt, hiszen ha kárt okoz, és nincs mögötte védőháló, akkor előbb-utóbb neki kell azt megtérítenie. Ha maradandó testi sérülést okoz, egy életen át kell törlesztenie, ilyen esetekben nincs kibúvó, ha másként nem működik, jön a végrehajtó, és elárverezik a házat” – mutatott rá a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fontosságára Birtalan József.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?

A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen