Fotó: 123RF
Egyre tudatosabban nyaral a romániai lakosság – mondhatnánk, miután évről évre többen foglalnak az early booking periódusban, kihasználva a korai időszak nyújtotta kedvezményeket. Törökország és Görögország népszerűsége töretlen, de az üdülési csekkeknek köszönhetően számos belföldi célpont iránt megnőtt az érdeklődés. A nyerő a tengerpart és a gyógyfürdők.
2019. április 10., 14:032019. április 10., 14:03
2019. április 10., 18:202019. április 10., 18:20
Akár 50 százalékos kedvezményt is kaphattak azok, akik a március 31-éig tartó early booking, azaz korai foglalási időszakban döntöttek arról, hogy hol nyaralnak idén nyáron, és a hőn áhított utat le is foglalták – azt pedig, hogy egyre tudatosabb e tekintetben a romániai lakosság, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az utazási irodák statisztikái szerint
Az utazási irodák beszámolója szerint ugyanakkor a „korán ébredő” turisták külföldi nyaralás esetén idén is többnyire a négy-öt csillagos, új építésű, all inclusive szolgáltatásokat vagy SPA-akciókat kínáló szállodákat választották, és ha nem is számottevő összeggel, de valamivel mélyebben a zsebükbe nyúltak a családi nyaralás foglalásakor, mint az előző években.
Mint Alin Burcea, a Paralela 45 utazási iroda vezetője az Economica.net gazdasági portál érdeklődésére elmondta, az early booking időszakban, vagyis a 2019. január–március periódusban Antalya volt az abszolút favorit, a foglalások 40 százaléka a török Riviérára irányult. Ehhez elmondása szerint az is nagyban hozzájárult, hogy egyre több romániai városból vannak charter repülőjáratok.
„Ugyanakkor nemcsak Antalya all inclusive-szolgáltatásai iránt nagy a kereslet, hanem a szintén törökországi Bodrum is népszerű, így a fokozott kereslet eredményeként Bukaresten kívül idéntől Kolozsvárról is indítunk charterjáratokat. Becsléseink szerint mintegy 4000 romániai turista fog ott üdülni idén nyáron” – mutatott rá a szakember.
A Paralela 45 idei újdonsága Tunézia és Egyiptom, és Burcea azt mondja, bejött a választásuk, miután a két célpont foglaltsága a nyárra 64 százalékos, az áprilisi, májusi és júniusi charterjáratok foglaltsága pedig máris eléri a 97 százalékot.
A kizárólag belföldi utakat kínáló Bibi Group mérlege szerint eközben továbbra is a Fekete-tenger romániai partszakasza az első választás a legszélesebb tömegeknek, ha úgy döntenek, nem akarnak külföldön nyaralni. És egyre népesebb tavaly óta ez a közönség, miután a közalkalmazottak is kapnak üdülési csekkeket, amelyeket kizárólag belföldi üdülésre lehet felhasználni.
De egyre többen döntenek úgy, hogy a gyógyüdülőket választják, és időben foglalnak. A 2019-es év legnépszerűbb célpontjai: Félixfürdő, Herkulesfürdő és Călimănești Căciulata. Akárcsak a tengerpart esetében, itt is megkétszereződtek az early booking foglalások” – osztotta meg tapasztalatait a sajtóval Adrian Voican, a Bibi Group alapító elnök-vezérigazgatója.
Elmondása szerint amúgy a korai foglalások nagyjából harmadát fizették üdülési csekkekkel olyan közalkalmazottak, akik csak most használják fel a tavaly kapott utalványokat.
Ami a szálláshelyeket illeti, 60 százalékban háromcsillagos szállodákra esett a választás, 24 százalékot tesznek ki a négycsillagos hotelek, 12 százalékot a kétcsillagosak, míg az üdülni vágyók 2,41 százaléka foglalt magának szállást romániai ötcsillagos szállodában.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!