Fotó: A szerző felvétele
2009. december 17., 09:092009. december 17., 09:09
Hargitafürdő legnépszerűbb pályáján, a Csipikén tegnap délben is működtek a hóágyúk, így ha az időjárás nem melegszik fel, szombaton el is indítják a felvonókat. A tavalyhoz képest nincsenek itt nagy változások, hiszen „csak” vizet vezettek két kilométeren a hóágyúk üzemeltetéséhez, számolt be a Krónikának Csíki Mátyás a pályát üzemeltető cég részéről.
A Miklós-pályán egy csákányos felvonó felszerelését tervezték, de időhiány miatt erre a síszezonra ez már nem valósulhat meg. Jelenleg egy bébilift felszerelésén dolgoznak. A Kossuth-pályán marad a már évekkel korábban felszerelt csákányos felvonó. Mindkét pályán már ezen a hétvégén szeretnék beindítani a felvonókat, tudtuk meg Bónis Annamáriától, az üzemeltető cég ügyintézőjétől.
Nagyszabású munkálatok zajlottak a Madarasi Hargita sípályáin is, itt is vizet vezettek a nemrég vásárolt hóágyúk üzemeltetéséhez, korszerűsítették a Nagy Mihály-pálya felvonóját, így ezen a télen már egy gyors, csákányos felvonó áll a sízők rendelkezésére. A Nagy Mihály- és a Súgó-pálya találkozásánál ugyanakkor kiszélesítették és feltöltötték a terepet, a Kis Mihályra pedig egy felvonót szereltek. Az engedélyeztetés alatt zajló beruházások Kenyeres Emőke, a sípályákat üzemeltető cég ügyvezető igazgatója reményei szerint a síszezon kezdetén már használhatóak lesznek.
A hóágyúk azonban már javában üzemelnek, hogy a hétvégére megfelelő vastagságú hó borítsa a sípályákat. A kisebb pályákon várhatóan már a hét végén beindítják a felvonókat. Pethő Attila beruházó ugyanakkor lapunknak arról számolt be, hogy jövőre egy újabb pálya várja majd a Madarasin a sízni vágyókat, a régi Vargyas-sípálya mentén egy kétkilométeres szakaszt kívánnak kialakítani. Ehhez már fel is vásárolták a telkeket, összesen 18 hektárnyi erdőt, és most pályáznak a felvonó kialakításához szükséges pénzösszegekre.
Gyergyócsomafalván már néhány éve egy 1600 méteres pálya várja a sízőket, akik nemcsak a közeli településekről, hanem 50–80 kilométeres távolságból is érkeznek. Csíki Emília, a pályát üzemeltető cég vezetője lapunknak elmondta, kicserélték a felvonók motorjait, így gyorsabb lesz majd a feljutás. Tegnap délben már 20 centis hó volt a pálya alsó részén, de a hóágyúk itt is folyamatosan dolgoznak, hogy szombaton el lehessen kezdeni az idei síszezont.
Akkor a tervek szerint mindkét felvonót elindítják. Nemcsak a felvonón történtek beruházások, hanem a pálya mellett is: újdonságnak számít az a snowtube-pálya, amilyet eddig csak Nyugaton lehetett látni. A hócsúszdának nevezett pálya valójában egy bobpályához hasonlít, amelyen egy úszógumihoz hasonló „felfújható szánkón” kell leereszkedni. Ezek különböző méretűek és formájúak, gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt kiváló szórakozás lehet a modern, teljesen balesetmentesnek tartott „szánkópálya”.
Tusnádfürdőn is nagyon örvendenek a havazásnak, mert a tavaly elkészült sípályát a múlt szezonban hullott kevés hó miatt nem is tudták üzembe helyezni. Hogy az idén ne így történjen, a biztonság kedvéért hóágyúkat is beszereztek, tudtuk meg Kalamár Andortól, a pályát üzemeltető Tusnádfürdő Turisztikai Egyesület elnökétől. Itt már félméteres hó van a pályán, de sajnos még ez sem elég. Az elnök bízik abban, hogy hétvégére itt is elindíthatják a felvonót.
Homoródfürdőn is történtek fejlesztések, ezúttal a Lobogó-sípálya mellé egy szánkó- és egy hódeszkások részére kialakított pályát is megnyitnak. Itt még korcsolyapálya és lovas szánozási lehetőség is várja a kikapcsolódni vágyókat, tudtuk meg a befektetőtől, Benedek Lukácstól.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.