Megállítható az áremelkedés?
Fotó: Sándor Csilla
Ami az orosz–ukrán háború kitörésekor még riogatásnak tűnt, hamarosan valóság lehet: az üzemanyagok literenkénti ára eléri a kétszámjegyű tartományt, sőt, már az egészen közeljövőre vizionálják sokan a 11-12 lejes gázolajat és benzint is.
2022. június 23., 14:022022. június 23., 14:02
2022. június 23., 14:132022. június 23., 14:13
Eközben a román kormány az európai országokban tapasztalható több példa ellenére sem lép fel hatósági szinten a drágulás féken tartása, a lakosságot sújtó teher mérséklése érdekében, mindössze egy három hónapos árkompenzációs mechanizmus bevezetéséről született a koalícióban megegyezés, amelynek hatása a benzinkutakon nem fog látszani.
Ötven banival fogja kompenzálni a kormány az üzemanyag fogyasztói árának emelkedését júliustól, az összeg felét az állam állja – jelentette be csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Bár az elégedetlenség ezzel kapcsolatban növekedni látszik, a közúti forgalom a drága üzemanyag ellenére nem csökken, ellenkezőleg: növekedett a járvány előtti szinthez képest is.
Ki a legnagyobb nyertese ennek a konjunktúrának? Többek között erről beszélgetünk a Krónika Live e heti kiadásában dr. Nagy Bálint Zsolt közgazdásszal, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatójával.
A videópodcast műsorát csütörtökön 19.30 órai kezdettel a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet megtekinteni.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!