Fotó: Veres Nándor
Miközben a parlament előtt van a befizetett regisztrációs adót kamatostól megtérítő törvénytervezet, a kormány új illeték kivetésén gondolkodik, miután február óta Romániát valósággal elárasztották a használt külföldi autók. Már javában dolgozik az a munkacsoport, amelynek tagjai úgy gondolják, a környezetszennyezést adóval kell büntetni. Az új illetéket kivető jogszabálytervezet év végére elkészülhet, és közvitára bocsátják.
2017. szeptember 28., 09:342017. szeptember 28., 09:34
Nem sokáig lehet már „büntetlenül” használt külföldi autót vásárolni Romániában: a kimondottan erre a célra létrehozott munkacsoport már jól halad az új környezetvédelmi illetéket kivető jogszabály tervezetének kidolgozásával, annak hatályba lépését követően pedig újfent nagy összegű regisztrációs díjat kell fizetniük azoknak, akik szennyező gépkocsit szeretnének forgalomba íratni. A munkacsoportban különben a környezetvédelmi és a gazdasági minisztérium illetékesei mellett az autóipar képviselői is helyet kaptak.
Cornel Brezuica, a Környezetvédelmi Alap (AFM) vezetője azt mondja, a tervezet kidolgozása előrehaladott állapotban van, de még több verzióról is zajlik az egyeztetés, így várhatóan az év végén kerül majd közvitára a törvénytervezet.
– jellemzi az illetékes a köznyelvben csak regadóként emlegetett bélyegilleték eltörlése utáni állapotokat.
Mint ismeretes, az adót februártól szüntették meg, azóta pedig valósággal elárasztották az országot a külföldi használt autók. Becslések szerint az idei év végére a tizenegy hónapnyi „termés” eléri vagy meg is haladja az 500 ezret, s akad olyan szakértő, aki szerint még a 600 ezret is elérheti. Brezuica tájékoztatása szerint a munkacsoport eddig kétszer találkozott, és arra a következtetésre jutottak, hogy kétféle adózás létezhet.
„Ezeknek az adózási formáknak a szén dioxid, illetve más káros anyagok kibocsátását kell szem előtt tartaniuk, vagy az autók hengerűrtalmát azokban az esetekben, amikor nem lehet megállapítani a szén-dioxid-kibocsátást, vagy ha az adatok nem találhatóak meg a gyártó által kiállított iratokban” – részletezte elképzeléseit a szakember, aki reméli, mielőbb a végére járnak, és nyilvános vitára tudják bocsátani a törvénytervezetet, és arról mind az autógyártók képviselői, mind a lakosság véleményt mond majd. „Valamennyien arra a következtetésre jutottunk, hogy intézkedni kell, és támogatjuk a szennyezés megadózását” – szögezte le Cornel Brezuica.
Fotó: Thomas Campean
Mint ismeretes, a regadót Románia 2007-es európai uniós csatlakozásakor vetették ki, az akkori kormány azt szerette volna elérni, hogy miután megnyílnak a piacok, az ország ne váljon az EU autótemetőjévé. Az Európai Bizottság azonban az adó újragondolására késztette a kabinetet, és bár azóta számtalan formában és számtalan név alatt újra és újra kivetették, a jogszabályokat Brüsszel vagy a bíróságok megannyiszor elmeszelték, az államot pedig arra kényszerítették, hogy térítse meg a befizetett összegeket.
A helyzet odavezetett, hogy
Amint azt György Attila, a pénzügyminisztérium államtitkára elmondta, a jogszabály célja, hogy kérésre visszafizessék a gépjármű-regisztrációs adót vagy bélyegilletéket, amelyet az évek során számtalan név alatt befizettek mindazok, akik új vagy használt autót vásároltak. Tájékoztatása szerint ugyanakkor az adótörvénykönyvben megjelölt mechanizmus szerint aktualizálják az összegeket, vagyis kamatot fizetnek a befizetés napja és a visszafizetés napja közötti időszakra.
A törvénytervezet jelenleg a parlament előtt van, a szenátus pedig első házként kedden egyetlen tartózkodás vagy ellenszavazat nélkül, 86 támogató vokssal elfogadta. A szenátusi végszavazást megelőzően a sürgősségi rendelet módosító indítványok nélkül ment át a felsőház pénzügyi és környezetvédelmi bizottságain. A jogszabályjavaslatot ezután továbbítják a képviselőház elé, amelyik a döntéshozó testület ebben a témában.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!