Fotó: Erdélystat
A járvány alatt a vállalati betétek növekedése a recesszió előjele is lehet. Bizonytalan gazdasági környezetben ugyanis a vállalatok óvatosabbak a befektetések kihelyezésében, késleltetik a beruházásaikat – kongatja meg a vészharangot friss elemzésében az Erdélystat.
2021. május 27., 11:242021. május 27., 11:24
Románia az EU-s mezőnyben az utolsó helyen szerepel az egy vállalatra jutó hitelállományt tekintve, a betétállományt illetően pedig az utolsó előtti helyen, megelőzve Bulgáriát – derül ki az Erdélystat statisztikai szolgálatnak a vállalati hitel- és betétállományt vizsgáló friss elemzéséből. Mint közleményükben rámutatnak,
Romániában 2018-ban 539 125 nem pénzügyi tevékenységet folytató vállalat működött, amelyeknek a teljes hitelállománya 2021 januárjában 25,6 milliárd euró volt. Ez azt jelenti, hogy Romániában 47 ezer euró volt az egy vállalkozásra jutó hitállomány, amivel az utolsó helyen szerepel az EU-s mezőnyben – számolták ki az elemzés készítői. Eközben a betétállomány 2021 januárjában összesen 29,8 milliárd eurót tett ki, az egy vállalatra jutó betétek összege pedig 55 274 euró volt, ezzel Románia az EU-s rangsorban az utolsó előtti helyen szerepelt, megelőzve Bulgáriát.
Erdélyben 2021 januárjában 7,4 milliárd euró volt a teljes vállalati hitelállomány, ami a romániai volumen 31,2 százalékát tette ki.
Ez átlagosan 33 ezer eurót jelent, ami kevesebb, mint fele a bukarestinek, és kevéssel nagyobb, mint a többi történelmi régióban. A székelyföldi vállalatoknak alacsony a hiteltartozása (14 585 euró), 2019-ben az erdélyi átlag felét sem érte el.
Erdélyben a vállalati betétek volumene 2021 januárjában 7,2 milliárd euró volt, ami a teljes romániai állomány kevesebb mint negyedét (23,5 százalékát) tette ki. Az egy vállalatra jutó betétállomány tekintetében a hiteleknél jelentősebb különbség figyelhető meg a főváros és a vidék között, az erdélyi vállalatokra jutó 25 000 eurónyi megtakarítás a bukaresti átlag negyede.
– mutat rá közleményében az Erdélystat.
A járvány első évében – 2020. március és 2021. február között – a hitelállomány több mint 5 százalékkal, a betétállomány pedig közel 15 százalékkal bővült, a betétállomány ilyen mértékű növekedésére 2008 és 2020 között nem volt példa.
„A járvány alatt a vállalati betétek növekedése a recesszió előjele is lehet. Bizonytalan gazdasági környezetben ugyanis a vállalatok óvatosabbak a befektetések kihelyezésében, késleltetik a beruházásaikat, ami a készpénzállomány növekedésében mutatkozhat meg. Ennek a bizonytalansággal kapcsolatos okfejtésnek látszólag ellentmond az, hogy a hitelállomány viszont nagyot nőtt az előző évekhez képest. Ez a növekedés viszont minden bizonnyal a kormányzat – EU által is szorgalmazott és támogatott – pénzügyi-költségvetési beavatkozásainak, anticiklikus reformjainak köszönhető” – összegezték a helyzetet az Erdélystat szakértői.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!