Meddig marad a régi? Május előtt nemigen rajtolhat el a roncsautóprogram
Fotó: Orbán Orsolya
Döcögősen halad a gépkocsivásárlást tervezők és az ágazat által várva vár roncsautóprogram idei előkészítése: a környezetvédelmi miniszter szerint csak a héten állhat össze az államilag támogatott projekt útmutatója, így nehezen képzelhető el, hogy május előtt beindulna a finanszírozás-lehívás. Ugyanakkor Mircea Fechet megerősítette, számos jelentős változás várható a roncsautóprogramokban.
2025. március 05., 20:342025. március 05., 20:34
Az egyik újdonság, hogy a jelentkezés sem úgy fog történni, mint eddig: ez a tervek szerint idén már nem a kereskedők dolga lesz, hanem az igénylők maguk iratkoznak be az új jármű vásárlását ösztönző roncsautóprogramba egy informatikai rendszer segítségével, ahol maguk igénylik az utalványt, attól függetlenül, hogy hagyományos motorral rendelkező autót, hibridet vagy elektromosat szeretnének venni – fejtette ki Mircea Fechet tárcavezető az Antena 3 televízió egyik műsorában.
„Egy másik javaslatom – és ezen a héten megkezdjük az útmutató jóváhagyásának folyamatát – a dízelüzemű autók finanszírozásával kapcsolatos. Úgy gondolom, hogy egyre több környezetbarát autó vásárlását kell támogatnunk, amit az elmúlt években is következetesen megtettünk.
– erősítette meg korábban is hangoztatott tervét a környezetvédelmi miniszter. Aki beszámolt egy másik várható változásról is, amelyet a román autógyártókkal és importőrökkel már megvitattak: a kiírás folyamatos lebonyolítása. „Nem lesz tavaszi és őszi időszak. Ha a program egyszer elindul, folyamatosan fog futni, amíg a kiutalt összegeket tartanak, ami egyfajta kiszámíthatóságot teremt, amelyre a polgároknak, az autógyártóknak és a kereskedőknek szükségük van” – fogalmazott Mircea Fechet.
De hogy pontosan mikor indul el, azt még nem lehet tudni. „A nyilvános konzultációs folyamatot követően a dolgok néha változnak, de még ezen a héten továbblépünk az idei roncsprogram finanszírozásáról szóló útmutatóval, és amint a Környezetvédelmi Alap költségvetését jóváhagyják, elindítjuk a programot” – vázolta a tárcavezető, aki szerint „nem feltétlenül” kell májusig várni, akár hamarabb is megtörténhet.
A Profit.ro gazdasági portál ugyanis autóipari forrásokból úgy értesült, a tavasz utolsó hónapja előtt nemigen várható a rajt az eddigi késlekedések, illetve a törvényes folyamatok időigénye miatt. A késés nagyrészt a változtatások alkalmazásának tudható be: a dízel kiiktatásának, a hagyományos és az elektromos autók vásárlását külön-külön támogató programok egyesítésének, a károsanyag-kibocsátási küszöbök módosításának, illetve az e-autók megvételéért járó utalványok értéke növelésének köszönhetően.
Mint ismeretes, ez tavaly 10 000 euróról 5000 euróra csökkent, ami – ahogyan maga Fechet is elismerte – valószínűleg sok romániait eltántorított az elektromosautó-vásárlástól. Miközben az autóipar legalább 8500 eurós támogatást kért, várhatóan 7000-7500 euró között fog mozogni egy utalvány értéke.
De az ágazat képviselői nem csak emiatt bosszankodnak. A Dacia illetékesei korábban azt mondták, hogy a roncsprogrammal kapcsolatos késlekedés és határozatlanság nagyobb kárt okoz, mint annak bejelentése, hogy nem lesz többé. „Senki sem fog autót vásárolni, ha az emberek várnak, mert tudják, hogy majd valamikor jön a támogatás” – mondta nemrég Mihai Bordeanu, a Dacia romániai igazgatója, rámutatva, hogy a késlekedés nem tesz jót az autópiacnak.
Bordeanu szerint ugyanakkor Romániának lépéseket kell tennie az öreg és környezetszennyező autók ellen, mivel a forgalomban levő, 20 évesnél idősebb autók aránya tavaly a roncsautóprogramok ellenére 33 százalékról 35 százalékra nőtt. A Dacia ügyvezető igazgatója leszögezte:
Eközben elrajtoltak már a nyilvános viták a gépjárművek szennyezési adójáról – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter. Mint mondta, az elv az, hogy aki többet szennyez, fizessen is többet, de a szennyező autók adójának kivetésekor figyelembe kell venni a polgárok vásárlóerejét is. Tánczos Barna emlékeztetett: Románia 2021-ben, az országos helyreállítás terv (PNRR) keretében vállalta, hogy a szennyező közlekedési eszközök megadóztatását is megreformálja.
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
szóljon hozzá!