Új adó a láthatáron. Várhatóan éves adót vetnek ki a szennyező autókra
Fotó: Orbán Orsolya
Elrajtoltak már a nyilvános viták a gépjárművek szennyezési adójáról – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter egy, az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban. Mint mondta, az elv az, hogy aki többet szennyez, fizessen is többet, de a szennyező autók adójának kivetésekor figyelembe kell venni a polgárok vásárlóerejét is.
2025. február 21., 12:582025. február 21., 12:58
Tánczos Barna emlékeztetett: Románia 2021-ben, az országos helyreállítás terv (PNRR) keretében vállalta, hogy a szennyező közlekedési eszközök megadóztatását is megreformálja.
„Románia 2021-ben ígéretet tett a PNRR-en keresztül arra, hogy a mobilitás megadóztatását, vagyis a szennyező, szén-dioxidot és üvegházhatású gázokat kibocsátó közlekedési eszközök megadóztatását is meg fogja reformálni, és arányosan a kevesebbet kibocsátókra alacsonyabb adót fog kiróni. Itt a közlekedési minisztérium feladata minden, ami zöld mobilitást jelent, minden, ami a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését jelenti a mobilitás oldalán. A minisztérium már számos javaslatot, számos tervezetet készített a teherszállítás megadóztatására vonatkozóan, például a távolság, a súly szerint, több lehetőség is van.
– avatott be a részletekbe a pénzügyi tárca RMDSZ-es vezetője.
Mint mondta, ezen a téren „újra meg kell vitatni a dolgokat az elkövetkező 7–10 évre”.
„Megbeszéléseket kell folytatni a helyi hatóságokkal is, mert ők azok, akik ezeket az adókat kivetik – a közlekedési eszközökre kivetett adó például a helyi hatóságok bevétele –, és a dolgokat úgy kell kitalálni, hogy azok,
Természetesen a polgárok vsárálóerejét, azt, hogy mekkora adót bírnak elviselni, mert nem lehet megfosztani az alacsony jövedelmű polgárokat attól, hogy autót vegyenek, még akkor sem, ha az egy régebbi autó, olcsóbb, de környezetszennyezőbb” – magyarázta Tánczos Barna.
Nagyon sok szennyező autó került Nyugat-Európából a romániai utakra
Fotó: Orbán Orsolya
Hozzátette: „egyensúlyba kell hozni a dolgokat”, hogy még a kiszolgáltatottak se jussanak oda, hogy nem engedhetik meg maguknak az autót, ugyanakkor „ne legyenek több ezer köbcentis autók”, amelyeknek nálunk a nyugat-európai országokhoz képest nagyon alacsony, szinte jelképes az adója.
Hangsúlyozta, hogy több lehetőség is van erre az adóra, a teherszállítás esetében valószínűleg az útadó vagy az adó kombinációja lesz a távolságtól, mennyiségtől stb. függően.
„A magánszemélyek esetében nem lehet mindig a megtett kilométerek alapján adóztatni, mert ez nagyon bonyolult. Ott valószínűleg a szennyezési norma, az autó kora és a helyi hatóságokkal közösen kialakított filozófia alapján kell eljárni” – mondta Tánczos Barna.
mert korai lenne, hiszen még nem készültek el a számítások, és nem körvonalazódtak a lehetőségek.
Amint arról korábban írtunk, a bukaresti illetékesek az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalták, hogy adót vetnek ki a szennyező járművekre, és amennyiben nem teszik meg, úgy elúszhat a Románia rendelkezésére álló európai uniós források egy része. Ez a 4. kifizetési kérelem 2,7 milliárd euró értékű, és ha Románia nem teljesíti az elfogadott mérföldköveket, az 300–600 millió euró uniós forrásba kerülhet.
Marcel Boloș, a beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter szerint az adónak „elég nagy hatása lesz, több mint 8 millió közlekedési eszközről van szó”.
Mihai Bordeanu, a Dacia ügyvezető igazgatója is beszélt január végén arról, hogy közös tanulmányt készítettek a Price Waterhouse Coopers tanácsadó céggel, amely azt javasolja, hogy a jelenség megfékezése érdekében adóztassák meg a régi autók vásárlását és birtoklását.
Később egy televíziós interjúban konkrét összegekről is beszélt.
„Egy 20 éves, EURO 2-es szennyezési kategóriába besorolt autó után valahol 350–400 euró között kell fizetni. Ez nem 100 százalékosan végleges, a vásárlásról beszéltünk” – idézte a Pro Tv honlapja a Dacia-vezér nyilatkozatát. „Ma az összeg valahol 160–170 lej körül van évente.
– fejtette ki Mihai Bordeanu.
Mint ismeretes, a Tăriceanu- és a Ponta-kormány is adóval próbálta megakadályozni, hogy Románia legyen a használt nyugati autók temetője, de ezeket a kezdeményezéseket később a bíróságon elvetették, a befolyt összegeket pedig vissza kellett fizetni.
Jelenleg csak a gépkocsik birtoklására kivetett adó van érvényben, amelyet a motor hengerűrtartalma alapján számolnak ki, függetlenül attól, hogy mennyire szennyez a jármű.
A gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivatal (DRPCIV) adatai szerint 2024 végén Romániában 3,037 millió, 20 évnél idősebb autó volt, ami a legnagyobb arányt jelenti a forgalomba levő autók körében.
Sofőrök millióinak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk, ha a kormány valóban kivet egy új típusú adót a szennyező járművekre. Márpedig nagyon kevés a valószínűsége, hogy ne lépjék meg.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!