Fotó: Páva Adorján
Uniós viszonylatban mélyponton a magyarországi minimálbér, amelyet a romániai már lehagyott, 2023 elején pedig tovább növelte előnyét.
2023. február 09., 12:452023. február 09., 12:45
2023. február 09., 19:052023. február 09., 19:05
A Menedzsment Fórum anyaországi online szaklap által közölt elemzésben rávilágítanak, az Eurostat friss adatai alapján idén év elején a magyar minimálbér átszámítva bruttó 578,74 euró volt, ami a kötelezően fizetendő legkisebb bérrel rendelkező tagállamok sorában a második legalacsonyabb. Egyedül Bulgáriában dolgoznak a magyar összegnél kevesebbért az érintett dolgozók, 398,81 eurót keresnek. A rangsort változatlanul Luxemburg vezeti 2387 euróval, mögé a tavalyi ötödik helyről felzárkózott Németország 1987 euróval. A dobogó harmadik fokán pedig Belgium szerepel 1955 euróval.
Az Mfor.hu oldalon közölt elemzésben – amelyet a bukaresti román média is idézett – rámutatnak, a magyar minimálbér nagyrészt a forint euróval szembeni tavalyi mélyrepülése miatt veszített értékéből. Miközben a 2022-es év folyamán a román és a magyar minimálbér között 2,3 százalékos differencia keletkezett, idén ez már 4,7 százalékosra duzzadt – ehhez azonban az is hozzájárult, hogy január elsejétől 3000 lejre nőtt a bruttó minimálbér Romániában.
Csaknem 18 százalékkal nőtt január elsejétől a bruttó minimálbér, 10 százalékkal nőtt a közalkalmazottak, a köztisztviselők és a fegyveres testületek hivatásos tagjainak alapbére, a nyugdíjak pedig 12,5 százalékkal emelkedtek.
A munkavállalókat természetesen a nettó, azaz a kézbe kapott összeg érdekli, és a Menedzsment Fórum számításai szerint Románia e téren is jobban áll, annak ellenére, hogy itt nagyobbak az adóterhek: míg a magyar nettó minimálbér az idei évtől 152 950 forintra emelkedett, nálunk az Mfor.hu szerint a minimálbéres dolgozó – átszámítva – 157 ezer forintnyi összeget kap kézhez munkája után.
Ugyanakkor a Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtöki árfolyamai alapján, a BNR honlapján található gyors valutaátváltó szerint 1900 lej (a romániai nettó minimálbér összege) 149 606 forintnak felel meg, tehát eszerint a magyarországi nettó minimálbér február 9-én valamivel magasabb volt ennél. A Magyar Nemzeti Bank által közölt csütörtöki árfolyam szerint 1 lej 78,8 forint, tehát eszerint 1900 lej 149 720 forintnak felel meg jelenleg.
Az Eurostat adatai szerint vásárlóerő-paritáson véve (tehát a helyi árszínvonalakat is belekalkulálva) Magyarország az uniós listán – a csehekkel együtt – hátulról a hatodik 947,91 euróval, Románia pedig öt hellyel előrébb áll a maga 1109 eurós összegével.
MInimálbérszintek vásárlóerő-paritáson véve
Fotó: Eurostat
Az Mfor.hu elemzésében egyébként azt is megjegyzik, hogy a magyar minimálbér gyengülésének kedvező következményei is lehetnek: több külföldi beruházó érkezhet az alacsony bérszínvonal miatt.
Közben a Menedzsment Fórum elemzését szintén idéző Index portál megkereste a budapesti Gazdaságfejlesztési Minisztérium kötelékében szereplő Foglalkoztatáspolitikáért Felelős Államtitkárságot, amely részletes tanulmányt küldött a lapnak a Magyarországon végbement minimálbér-változásokkal kapcsolatosan. Az Index rákérdezett arra is, minek tudható be, hogy az adatok szerint 2022-ben a román és a magyar minimálbér között 2,3 százalékos differencia volt, idén pedig ez már 4,7 százalék lett Románia javára.
A minisztérium válasza szerint a román minimálbérnek a magyarral és az összes többi uniós minimálbérrel szembeni látványos erősödése 2018-ra esik, amióta „Romániában a dolgozókra hárul teljes egészében a 35 százalékos társadalombiztosítási járulék”. Ez azt jelenti, hogy a korábbi munkáltatói járulékok nagy részét beleszámítják a bruttó keresetbe. Ezzel szemben az utóbbi években Magyarországon látványosan csökkent a szociális hozzájárulási adó nevű munkáltatói teher. Ennek oka azonban az adó évről évre történő csökkentése, nem pedig, mint Romániában, statisztikai, elszámolási változás – közölte az Index portállal a tárca.
Amint arról korábban beszámoltunk, az átlagfizetés is nagyobb Romániában, mint Magyarországon. Románia nem most, hanem már 2019-ben megelőzte Magyarországot az éves bruttó átlagbérek tekintetében – közölték a Krónika megkeresésére a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem közgazdászai, akiket egy első ránézésre meglepő új Eurostat-rangsor kapcsán faggattunk januárban.
Románia nem most, hanem már 2019-ben megelőzte Magyarországot az éves bruttó átlagbérek tekintetében – közölték a Krónika megkeresésére a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem közgazdászai.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
1 hozzászólás