A zöldkötvényeket többek között a zöld közlekedés finanszírozására fogják felhasználni
Fotó: Haáz Vince
Románia csütörtökön kibocsátotta az első zöldkötvényeket. A régóta várt lépés célja a befektetői bázis diverzifikálása, tekintettel az ilyen típusú állampapírok iránti növekvő keresletre – írja a Reuters.
2024. február 15., 19:212024. február 15., 19:21
2024. február 15., 19:342024. február 15., 19:34
A 12 éves futamidejű zöldkötvények végleges árát várhatóan csütörtök este határozzák meg.
A zöldkötvény-kibocsátás jogi keretének előkészítése több mint egy évet vett igénybe Romániában. Az államkincstár vezetője, Ştefan Nanu államkincstár-vezető decemberben azt nyilatkozta, hogy Románia 2024 első felében tervezi kibocsátani az első zöldkötvényeket. Elmondta azt is, hogy Románia évente többször is bocsátana ki ilyen típusú állampapírokat – írja az Agerpres.
A Reuters emlékeztetett, hogy Romániának már számos megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházása áll készen uniós finanszírozásra.
A csütörtöki kötvénykibocsátás szervezői a Citi, az HSBC, az Erste Group, a JP Morgan és a Societe Generale volt.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!