Florin Barbu Brüsszel ellenében is kiállna a romániai gazdák érdekei mellett
Fotó: Facebook/Florin Barbu
Amennyiben az Európai Bizottság elutasítja Románia kérését a környezetvédelmi megszorításoknak a mezőgazdaságban történő alkalmazásáról, a román kormány saját jogszabállyal védi meg gazdáit – fogalmazott Florin Barbu román mezőgazdasági miniszter az agrárminiszterek brüsszeli tanácskozását követően.
2023. december 12., 17:592023. december 12., 17:59
2023. december 12., 18:052023. december 12., 18:05
Az európai uniós tagországok mezőgazdasági minisztereinek december 10-11-én, Brüsszelben tartott AgriFish-találkozóján ismét vita tárgya volt a környezetkímélő előírásokat tartalmazó GAEC 7 és GAEC 8 csomag 2024. január 1-től történő bevezetése. A GAEC 7-es előírás a kötelező vetésforgót írja elő. A gazdálkodók számára ez nem újdonság, hiszen eddig is sokan alkalmazták, amivel elkerülhetőek a több éves monokultúrák káros hatásai. Ez alól azok a területek képezhetnek kivételt, amelyek másodvetést is tartalmaznak.
A legtöbb vita azonban a 8-as környezetvédelmi csomagot övezi, amely a szántóterületek 4 százalékának a parlagoltatását és további 7 százalékán a fehérjedús, nitrogéntermelő növénytek vetését írja elő. Ez azt jelenti, hogy
A két környezetvédelmi előírás elsősorban a nagyobb területen gazdálkodó farmokat érinti hátrányosan.
A brüsszeli tanácskozáson részt vett Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a megbeszélést követően a sajtónak elmondta, hogy a 2024-től életbe lépő új környezetvédelmi előírásokról vitáztak a tagállamok képviselői – többen ellenzik a megszorításokat –, de annak kapcsán nem alakult ki konszenzus, hogy európai uniós szinten lehessen kieszközölni az új direktívák elhalasztását.
A szaktárca vezetője szerint Románia hivatalos beadványban kérte az Európai Bizottságtól a GAEC 7 és GAEC 8 csomag elhalasztását. Az Agro TV-nek nyilatkozva a miniszter az Európai Bizottságtól érkező elutasító válasz esetén kilátásba helyezte, hogy a román kormány egyoldalúan dönt a környezetvédelmi megszorítások alkalmazásának elhalasztásáról.
„Sok uniós állam – közöttük Németország és Franciaország – is szorgalmazza a környezetvédelmi csomagok átmeneti elutasítását.
Amennyiben ezt az Európai Bizottság nem támogatja, a következő lépéseket a miniszterelnökkel és a külügyminiszterrel beszélem meg, és előterjesztek egy ide vágó jogszabályszervezetet, amellyel halasztanai tudjuk a környezetvédelmi csomagok alkalmazását” – nyilatkozta Florin Barbu mezőgazdasági miniszter az Agro TV-nek.
Az Európai Unió vidéki térségeinek hosszútávú jövőképéről fogadtak el nagy többséggel dokumentumot az uniós tagországok mezőgazdasági miniszterei. Felvetették a 2024-től bevezetésre kerülő szigorú környezetvédelmi előírások enyhítését is.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!