Florin Barbu Brüsszel ellenében is kiállna a romániai gazdák érdekei mellett
Fotó: Facebook/Florin Barbu
Amennyiben az Európai Bizottság elutasítja Románia kérését a környezetvédelmi megszorításoknak a mezőgazdaságban történő alkalmazásáról, a román kormány saját jogszabállyal védi meg gazdáit – fogalmazott Florin Barbu román mezőgazdasági miniszter az agrárminiszterek brüsszeli tanácskozását követően.
2023. december 12., 17:592023. december 12., 17:59
2023. december 12., 18:052023. december 12., 18:05
Az európai uniós tagországok mezőgazdasági minisztereinek december 10-11-én, Brüsszelben tartott AgriFish-találkozóján ismét vita tárgya volt a környezetkímélő előírásokat tartalmazó GAEC 7 és GAEC 8 csomag 2024. január 1-től történő bevezetése. A GAEC 7-es előírás a kötelező vetésforgót írja elő. A gazdálkodók számára ez nem újdonság, hiszen eddig is sokan alkalmazták, amivel elkerülhetőek a több éves monokultúrák káros hatásai. Ez alól azok a területek képezhetnek kivételt, amelyek másodvetést is tartalmaznak.
A legtöbb vita azonban a 8-as környezetvédelmi csomagot övezi, amely a szántóterületek 4 százalékának a parlagoltatását és további 7 százalékán a fehérjedús, nitrogéntermelő növénytek vetését írja elő. Ez azt jelenti, hogy
A két környezetvédelmi előírás elsősorban a nagyobb területen gazdálkodó farmokat érinti hátrányosan.
A brüsszeli tanácskozáson részt vett Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a megbeszélést követően a sajtónak elmondta, hogy a 2024-től életbe lépő új környezetvédelmi előírásokról vitáztak a tagállamok képviselői – többen ellenzik a megszorításokat –, de annak kapcsán nem alakult ki konszenzus, hogy európai uniós szinten lehessen kieszközölni az új direktívák elhalasztását.
A szaktárca vezetője szerint Románia hivatalos beadványban kérte az Európai Bizottságtól a GAEC 7 és GAEC 8 csomag elhalasztását. Az Agro TV-nek nyilatkozva a miniszter az Európai Bizottságtól érkező elutasító válasz esetén kilátásba helyezte, hogy a román kormány egyoldalúan dönt a környezetvédelmi megszorítások alkalmazásának elhalasztásáról.
„Sok uniós állam – közöttük Németország és Franciaország – is szorgalmazza a környezetvédelmi csomagok átmeneti elutasítását.
Amennyiben ezt az Európai Bizottság nem támogatja, a következő lépéseket a miniszterelnökkel és a külügyminiszterrel beszélem meg, és előterjesztek egy ide vágó jogszabályszervezetet, amellyel halasztanai tudjuk a környezetvédelmi csomagok alkalmazását” – nyilatkozta Florin Barbu mezőgazdasági miniszter az Agro TV-nek.
Az Európai Unió vidéki térségeinek hosszútávú jövőképéről fogadtak el nagy többséggel dokumentumot az uniós tagországok mezőgazdasági miniszterei. Felvetették a 2024-től bevezetésre kerülő szigorú környezetvédelmi előírások enyhítését is.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!