Az elmúlt időszakban a sertéspestis terjedése negatívan befolyásolta a romániai disznótartást
Fotó: Orbán Orsolya
Románia jelenleg a forgalomba kerülő sertéshús mintegy 80%-át importálja. A kiskereskedők országos szövetségének alelnöke azt mondja, ők ki vannak szolgáltatva az európai piac szereplőinek. Drágulást észlelnek a hagyományos hústermékek esetében ünnepek előtt – mondta az alelnök.
2024. december 17., 18:092024. december 17., 18:09
Feliciu Paraschiv, a Romániai Kis- és Közepes Kereskedők Országos Szövetségének (ANCMMR) alelnöke egy szakrendezvényen a jelenlegi drágulásokról, valamint arról is beszélt, hogy
„A sertéshús mintegy 80 százalékát importáljuk. Tehát valahogy ki vagyunk szolgáltatva az európai sertéshúspiac nagy szereplőinek, és csodálkozunk, hogy drágább lett a sertéshús” – mutatott rá az elnök. A hotnews.ro hírportál idézi a bukaresti közgazdasági egyetem (ASE) friss tanulmányát, amely szerint Romániában 2022-ben 3 millió sertést vágtak le, míg 2016-ban még közel 5 milliót – mindebben közrejátszott a sertéspestis terjedése is, ami negatívan befolyásolta a romániai disznótartást. Feliciu Paraschiv azzal vádolja az államot, hogy semmilyen módon nem támogatja a termelőket abban, hogy újra sertéstartásba kezdjenek.
Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban, volt a juhokat érintő járvány, madárinfluenza is, amikor meg kellett tizedelni az állatokat. Rámutatott, az utóbbi napokban azt vette észre, hogy drágábbak lettek azok a sertéshúsból készülő hagyományos termékek, amiket a romániaiak az ünnepi időszakban fogyasztanak. „Az elmúlt napokban áremelkedést tapasztaltunk a karácsony közeledtáével népszerű hústermékek esetében: ilyen a májas, a disznófősajt is.
„Az elmúlt 10 évben megfigyeltük, hogy az év utolsó heteiben drágulnak a citrusfélék, a banán, az egzotikus importált gyümölcsök. És itt a »mohóság inflációjáról« van szó: az importőrök nagyon jól tudják, hogy a romániaiak az ünnepi szezon előtt általában nem spórolnak, hanem költekeznek” – tette hozzá az ANCMMR alelnöke.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!