Testvériség. Románia 100 millió euróval segíti a Pruton túliakat
Fotó: gov.ro
A Moldovai Köztársaság Európai Unióhoz való közeledéséről is szó lesz a román és a moldovai kormány együttes ülésén – közölte pénteken Natalia Gavriliţa moldovai kormányfő.
2022. február 11., 18:552022. február 11., 18:55
„A ma aláírásra kerülő dokumentumok révén konkrét tartalommal töltjük meg az európai integrációs stratégiai partnerségünk által nyújtott keretet, mivel az Európába vezető utunk Románián keresztül vezet” – jelentette ki Gavriliţa.
A Moldovai Köztársaság miniszterelnöke elmondta, az együttes kormányülésen szó lesz a térségben uralkodó feszültségekről, az energiaválságról, a világjárvány társadalmi és gazdasági okairól, az alapszükségletet jelentő termékek drágulásáról – közölte az Agerpres hírügynökség.
Tárgyalnak a Moldovai Köztársaság és az Európai Unió közötti társulási megállapodás gyakorlatba ültetéséről és meghosszabbításáról, valamint az EU 150 millió eurós makropénzügyi támogatási programjáról is – mondta Gavriliţa.
A támogatás biztosította előnyökből a Moldovai Köztársaság valamennyi közössége részesül, a helyi infrastruktúrák fejlesztésére, utak, iskolák felújítására, vízhálózatok építésére, kulturális intézményekre fogják felhasználni – mondta Natalia Gavriliţa.
Megállapodást kötnek továbbá a roamingdíjak csökkentéséről és egy közúti híd építéséről a két ország között, a Prut folyón.
Egyre elképesztőbb idő alatt fogy el egy-egy régióban a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági vásárlását támogató Zöld ház program pénzkerete.
Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint csütörtökön a szerdai 383,4311 lejről 24,11 banival (0,06 százalékkal) 383,6722 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság Románia ellen, mivel az korlátozza a piaci szereplők szabadságát az áram és a gáz nagykereskedelmi árának meghatározása, illetve a földgáz exportja tekintetében.
Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki az eJobs friss elemzéséből.
Mintegy 122 000 háztartás kaphat napelemeket és energiatárolókat a kiszolgáltatott személyek számára a RePowerEU program révén elkülönített keretből – jelentette be szerdán Adrian Câciu európai beruházásokért felelős miniszter.
Több mint 2,6 millió kedvezményezett kap októberben ismét 250 lejes élelmiszer-vásárlási támogatást – jelentette be szerdán Adrian Câciu, az európai beruházásokért felelős miniszter.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 augusztusában 5,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint júliusban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – értesült a Hotnews.
Nem normális, hogy Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet, mint Nyugat-Európa, ezért kértem az Európai Bizottságtól (EB) méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót – írta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerdán a Facebookon.
szóljon hozzá!