Fotó: Haáz Vince
Csupán két éven belül akár 40 százalékkal is csökkenhet az elektromos autók (EV) akkumulátorainak ára – olvasható a Goldman Sachs amerikai befektetési bank elemzésében. Ennek jelentős árcsökkenést kellene eredményeznie, egyúttal kihathat az állami támogatások mértékére, fenntartására is. Románia e téren kiemelten érintett, hiszen a hatóságok szerint az ország „Európa legnagyobb finanszírozója”, ha új elektromos vagy hibrid autók vásárlásáról van szó.
2023. december 01., 10:182023. december 01., 10:18
A Goldman Sachs nemrég közölt elemzése drasztikus árcsökkenést vetít előre: a multinacionális pénzügyi szolgáltató szakemberei szerint már 2025-ben 40 százalékos visszaesés várható az akkumulátorok 2022-es átlagárához képest. A természeti erőforrásokkal és tiszta energiával foglalkozó kutatók szerint 2030-ig évente átlagosan 11 százalékkal fog csökkenni az akkucsomagok ára, ez pedig versenyképesebb (állami támogatás nélküli) EV-végösszeget eredményez, ami egyéb hasznot is hoz: elfogadottabbá teszi a környezetkímélő gépkocsikat a fogyasztók körében, nagyobb réteget hódít meg, és rohamosan növeli a piaci részesedést.
Mindez az olajár alakulásától is függ, de a mostani, 80 dollár/hordós szint mellett ez várható az elemzők szerint. Akik úgy számolják, hogy eközben a kilowattóránkénti ár a 100 dolláros lélektani határ alá kúszik az akkumulátorok esetében – tavaly még 165 dollár/kWh árban „mérték” ezt. Ehhez tudni kell, hogy egy átlagos EV crossover egy 60 kWh-s akkupakkal rendelkezik, tehát ami tavaly még átlagosan 9900 dollárba került, annak ára 2025-re – 99 dollár/kWh-s költséggel számolva – 5940 dollárra csökkenhet. Az elemzők 2030-ban már csupán 72 dollár/kWh-s árral számolnak.
A globális tendencia előbb-utóbb Romániát is eléri, ahol csak nemrég, nagyjából a Dacia Spring 2021-es megjelenése után vált szélesebb körben elfogadottá az elektromos autók „jelensége”. És nem mellékesen a jelentős állami támogatásnak köszönhetően. Bogdan Balanişcu, a környezetvédelmi minisztérium államtitkára éppen néhány napja hangsúlyozta, hogy
Emlékeztetett: a Roncsautó plusz program révén legtöbb 54 ezer lejes, azaz több mint 10 ezer eurós támogatás igényelhető, két régi, környezetszennyező gépkocsi forgalomból kivonása révén.
Az államtitkár jelezte, a minisztérium jelenlegi célja további 250 ezer hasonló gépjármű „eltüntetése” az utakról. A Környezetvédelmi Alap (AFM) nemrég arról tájékoztatott, hogy a 2018 és 2022 közötti időszakban 327 556 használt személygépkocsit vontak ki a forgalomból a romániai autópark felújítását célzó roncsprogramoknak köszönhetően. Egyébként a román belügyminisztérium korábbi közlése szerint 2023 első felében csaknem 8000 elektromos autó írattak forgalomba az országban; idén nyáron összesen 33 ezer villanyautó és 154 ezer hibrid szerepelt a gépjármű-bejegyzési hivatal nyilvántartásában.
Az biztosnak tűnik, hogy jövőre még elindítják a romániai roncsprogramokat, ugyanis számos ötletelés megfogalmazódott már miniszteri szinten is arról, min változtatnának. Az e-autót vásárolni kívánó polgárnak mindenképp előnyös a roncsautós konstrukció, és ha ez általános villanyautó-árcsökkenéssel társul, akkor még jobb üzlet köthető. Állami támogatás hiányában azonban a végső ár egy ideig minden bizonnyal magasabb lesz, a jelentős akkumulátorár-csökkenés ellenére is.
Az első tíz hónapban 15,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Romániában 2022 azonos időszakához képest; a környezetkímélő autók szegmensében 31,8 százalékos növekedést jegyeztek, piaci részesedésük elérte a 23,8 százalékot.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!