Árapály. Egy nap alatt kétszer is csökkentette az üzemanyagok árát a piacvezető Petrom
Fotó: Veres Nándor
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is. Példátlannak ugyan nem nevezhető, de szokványosnak semmiképp sem, hogy a legkiterjedtebb romániai töltőállomás-hálózattal rendelkező Petrom egy nap alatt kétszer is csökkentette kútjain az üzemanyagok árát, aminek nyomán hétfőhöz képest már 15 banival kevesebbet kell fizetnünk egy liter standard benzinért és egy liter standard gázolajért egyaránt. És ha négynapos „távlatba” tekintünk, akkor már 21 banis árcsökkenésről beszélhetünk.
2025. április 08., 16:002025. április 08., 16:00
Arra, hogy egyetlen nap alatt kétszer is csökkentek az üzemanyagárak, az Economedia.ro gazdasági szakportál irányította rá kedden a figyelmet. Mint írták, április 7-én, hétfőn, nem sokkal éjfél után a Petrom literenként 5 banival tette olcsóbbá a benzint és a gázolajat. Majd szintén hétfőn, 17 óra után további 10 banis literenkénti árcsökkentést alkalmazott.
Ez pedig oda vezetett, hogy a Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-kútnál egy liter standard benzinért 7,09 lejt, egy liter standard gázolajért pedig 7,27 lejt kellett lepengetni kedden a déli órákban.
A Peco-online.ro ármonitor szerint a standard benzin és a gázolaj is egy-egy Socar-töltőállomásnál a legolcsóbb országos összevetésben.
A standard benzin a Botoșani megyei Darabani-ban található kútjuknál a legolcsóbb, 6,97 lej/liter, a standard gázolaj pedig a Gorj megyei Novaci-on kerül a legkevesebbe, 7,12 lej/liter.
Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti:
Az előző árcsökkentésre amúgy április 5-én, szombaton került sor, amikor a benzin és a gázolaj literenként 5 banival lett olcsóbb. Ezt megelőzően pedig április 3-án, csütörtökön 1 banival csökkent a literenkénti árszint.
Egymást követően négy alkalommal is csökkentette a romániai töltőállomásain gyakorolt üzemanyagárakat a piacvezető Petrom: szerdán literenként 3 banival lett olcsóbb mind a benzin, mind pedig a gázolaj.
A kőolaj világpiaci ára a múlt héten meredeken esett, és továbbra is alacsony. Akkor nyolc OPEC+ (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei) tagállam váratlanul megállapodott abban, hogy májusban napi 411 000 hordóval (bpd) növelik a kitermelést, ami az olajárak drasztikus csökkenéséhez vezetett. Az OPEC „életképes piaci alapokra és pozitív piaci kilátásokra” hivatkozott döntése indokaként.
Ahogy az Economica.net gazdasági portál cikke fogalmaz: „ez volt a második csapás az árakra a 4 százalékos csökkenés után, amelyet az új vámtarifák amerikai bejelentése okozott”.
a Brent olaj (a nyugat-európai és romániai referenciaolaj) 65 dollár alá, a WTI (az amerikai referenciaolaj) pedig egy időre 60 dollár alá esett hordónként. Kedden reggel a Brent nyersolajat 65,1 dolláron, a WTI-t pedig 61,6 dolláron jegyezték, enyhe emelkedéssel.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!