A bankárok Bukarestben egyet mondanak, de a frankfurti adatok egészen mást mutatnak: a romániai pénzintézetek a legnyereségesebbek között szerepelnek európai viszonylatban, miután megtisztították mérlegüket, a sajáttőke-arányos nyereségük (Return on Equity – ROE) kétszerese az európai uniós átlagnak – hívja fel a figyelmet szerdai lapszámában a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap.
2016. július 27., 19:432016. július 27., 19:43
2016. július 27., 20:242016. július 27., 20:24
Márpedig egy társaság részvényesei számára a ROE minősül a legfontosabb átfogó jövedelmezőségi indexnek, azt mutatja meg ugyanis, hogy a részvényesek által birtokolt saját tőke (alaptőke és tartalékok) az adott időszakban mekkora hozamot biztosítottak az egyéb gazdasági szereplők követeléseinek kielégítése után – áll az Econom.hu meghatározásában.
Az Európai Bankhatóság (EBA) által összesített adatok szerint a román bankrendszer sajáttőke-arányos nyeresége 13,5 százalékos volt az első negyedév végén, miközben az eszközarányos nyereség (Return on Assets – ROA) 1,59 százalékon állt, ami pedig négyszer magasabb az uniós átlagnál. A ROA a vállalat egészének eredményességét méri, azt mutatja meg, hogy a vállalat teljes eszközállománya átlagosan milyen hozamot biztosított, mekkora megtérülési ráta mellett működtették.
Görgetett veszteségek
A ZF emlékeztet, a romániai bankpiac mintegy 80 százaléka euróövezeti pénzintézet kezében van, ám a romániai fiókok sok esetben jövedelmezőbbek, mint az anyabankok. Például az osztrák, francia és olasz bankok jövedelmezőségi mutatója 2–4-szer kisebb, mint a romániaiaké. Az uniós ROE-átlag az első negyedév végén 5,8 százalékon állt. A lengyel bankok sajáttőke-arányos nyeresége eközben 9,8 százalékos, míg Magyarországon 11,3 százalékos, Csehországban pedig 12 százalékos a bankok jövedelmezősége. A lista végén találjuk Görögországot 1,3 százalékkal, miközben Portugália az egyetlen olyan tagállam, ahol a mutató negatív tartományban van: –2,5 százalékon áll.
A gyenge eredmények oka a szakértők szerint az, hogy az európai pénzintézeteknek nem sikerült a válság óta eltelt időszakban megtisztítaniuk mérlegeiket, inkább azt választották, hogy görgetik tovább maguk előtt a veszteségeket, a nem teljesítő hiteleket pedig elrejtik.
Hatalmas nyereségek
Ezzel szemben az idei év első negyedében a nagyobb romániai bankok hatalmas nyereséget könyvelhettek el. A jövedelmezőség tekintetében a listavezető a BCR, amely 315 milliós profitot jelentett. A második helyen a Transilvania Bankot találjuk 231 millió lejjel, a harmadik a Raiffeisen Bank 125 millió lejjel, a negyedik az UniCredit Bank 108,7 millió lejjel, míg az ötödik helyen a BRD-t találjuk 73 millió lejjel. Az első öt helyezett profitja eléri tehát a 853 millió lejt, ami 13,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban regisztrált értéket.
Érezteti hatását a hitelcsere
A pénzintézetek számára viszont nem feltétlenül közölt jó hírt szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR), kiderült ugyanis, hogy idén először júniusban fordult elő, hogy az előző hónaphoz képest visszaestek a lakásvásárlásra igényelt lakossági hitelek. Ennek oka egyébként a pénzpiaci szakértők szerint nagy valószínűséggel az úgynevezett hitelcseretörvény hatálybalépése, hiszen a bankok a jelzálogba helyezett ingatlannal való törlesztést lehetővé tevő jogszabály miatt drasztikusan megemelték a jelzáloghitelek önrészét. Éppen ezért valószínűsítik azt is a szakértők, hogy a júniusban lakásvásárlásra nyújtott kölcsönök zömét az Első otthon keretében igényelték, hiszen az elmúlt években a kormányprogram volt a hitelezés növekedésének motorja. A projekt 2009-es elindítása óta több mint 159 000 magánszemély élt a lehetőséggel, ami a jelzáloghitelt igénylő banki ügyfelek mintegy 90 százalékát jelenti.
Júniusban egyébként a jegybanki közlés szerint 1,1 milliárd lejre (247 millió euró) rúgtak a lakásvásárlási hitelek, a jelzálogalapú finanszírozás egyenlege elérte a 24,4 milliárd lejt. Olyan körülmények között, hogy egy jelzáloghitel átlagértéke 250 ezer lej (50 ezer euró), a júniusi 1,1 milliárd lej azt jelenti, hogy a bankok mintegy 4400 lakás megvásárlására nyújtottak hitelt – az előző hónaphoz képest ez 800-as visszaesést jelent.
A hitelcseretörvény hatása ugyanakkor abban is tetten érhető, hogy a pénzintézetek jelenleg csak lejalapú hiteleket nyújtanak a lakosságnak, a devizahitel-egyenleg pedig hónapról hónapra csökken. Júniusban 31,4 milliárd lejt (7 milliárd euró) tettek ki a devizaalapú lakásvásárlási hitelek, ami 9 százalékos visszaesést jelent az előző év hatodik hónapjához képest.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!