Repülnek a milliárdok a reptérfejlesztésekre, Erdélyben is nagy erőkkel bővítik a „gépmadárfészkeket”

Látványos tervek. A nagyváradi repülőtéren jelenleg több mint 66 millió euró értékben zajlanak beruházások (látványterv) •  Fotó: Bihar Megyei Tanács

Látványos tervek. A nagyváradi repülőtéren jelenleg több mint 66 millió euró értékben zajlanak beruházások (látványterv)

Fotó: Bihar Megyei Tanács

Jelentős beruházások zajlanak a romániai repterek túlnyomó többségében, hiszen a fejlődni kívánó nagyvárosok, térségek számára kulcsfontosságú a légi összeköttetés biztosítása a világ számos más pontjával, turisták, cégek, üzletemberek számára egyaránt – a mennyiség, azaz az utasszámbővülés mellett nagy erőket fordítva a minőség növelésére is. Kimutatások szerint 2022 és 2024 között összesen csaknem 5 milliárd lejt, azaz egymilliárd eurót fordítanak a romániai légikikötők és az úgynevezett kritikus légi infrastruktúra bővítésére. Mint összeállításunkból kiderül, a fejlesztések Erdély valamennyi civil „gépmadárfészkét” érintik.

Páva Adorján

2023. augusztus 22., 09:362023. augusztus 22., 09:36

Amint arról beszámoltunk, több mint 11,3 millió utas fordult meg a romániai reptereken az idei év első felében, ami 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal. A forgalom pedig várhatóan tovább nőtt-nő az év második felében. Nem véletlen, hogy az egyre növekvő számok cselekvésre késztetik a létesítmények működtetőit, illetve fordítva is igaz: a fejlesztések, korszerű reptérkörülmények biztosítása, az ennek köszönhetően is egyre bővülő célpontkínálat újabb és újabb utasokat vonz a légikikötőkbe.

korábban írtuk

Túlszárnyalta a pandémia előtti szintet a romániai légiutas-forgalom, magasztos célok Erdélyben
Túlszárnyalta a pandémia előtti szintet a romániai légiutas-forgalom, magasztos célok Erdélyben

Több mint 11,3 millió utas fordult meg a romániai reptereken az idei év első felében, ami 26 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, illetve a pandémiát megelőző 2019-es év első felében mért adatokat is túlszárnyalja 5,4 százalékkal.

Ezzel számolnak Erdélyben és a Partiumban is. A nagyváradi repülőtéren például jelenleg összesen több mint 328 millió lej (azaz több mint 66 millió euró) értékben zajlanak beruházások: a kifutópályát 420 méterrel meghosszabbítják, amely így 2520 méteres lesz; az utasterminál területe a jelenlegi négyszeresére nő; valamint úgynevezett intelligens kerítést építenek – tájékoztatott a Bihar Megyei Tanács.

A kifutó- és leszállópályát déli irányba, azaz Nagyürögd felé bővítik, amelynek köszönhetően növekedni fog a légikikötő működési kapacitása, nagyobb (C) kategóriájú repülőgépeket is fogadhatnak majd.

Jelenleg a kifutópályán ballasztot és kötőanyagot helyeznek el, megerősítik az alapot. Szintén e projekt keretében bővítik a repülőgépek parkolóövezetét is, hogy egyszerre több repülőgépet tudjon kiszolgálni. Ez esetben 32 ezer négyzetméteres területen végeztek földmunkákat. A beruházás munkálatai 19 százalékban készültek el – közölte a megyei önkormányzat.

Meghosszabbítják a váradi kifutópályát •  Fotó: Bihar Megyei Tanács Galéria

Meghosszabbítják a váradi kifutópályát

Fotó: Bihar Megyei Tanács

Eközben a nagyváradi repülőtér új utastermináljának bővítési munkálatai 2023 június utolsó hetében kezdődtek el. A beépített területet a jelenlegi 2925 négyzetméterről mintegy 12 500 négyzetméteresre bővítik, amely lehetővé teszi majd óránként 400 utas fogadásának a lebonyolítását, távozáskor vagy érkezéskor, a bel- és külföldi járatok esetében is.

A beruházásnak köszönhetően a nagyváradi repülőtér utasainak kiszolgálása egyetlen terminálon fog történni, megszűnnek a két terminál üzemeltetésével járó kellemetlenségek, ezáltal nő a működési hatékonyság.

Bővítik a parkolót is, amely 320 jármű befogadására lesz alkalmas. Ugyanakkor a repülőtéren egy termálvizes fűtési rendszert és egy napelemekből álló központot alakítanak ki, növelve az energiahatékonyságot.

A harmadik projekt a reptér biztonsági szintjét növeli: intelligens, térfigyelő-rendszerrel ellátott kerítést alakítanak ki a létesítmény köré, amelynek hossza 9,2 kilométer, magassága pedig 2,5 méter. Többek között egy új ellenőrzőpontot is létrehoznak az utasok, a járművek és a repülőtéri közlekedési eszközök átvizsgálására.

Terminálépítés Váradon •  Fotó: Bihar Megyei Tanács Galéria

Terminálépítés Váradon

Fotó: Bihar Megyei Tanács

Hasonló értékű-léptékű beruházások zajlanak Románia más nagyvárosaiban is – derül ki a nagyszabású építkezéseket figyelő, IBC Focus nevű társaság összeállításából, melyet az Economedia.ro portál is feldolgozott. Az eredetileg a Hotelinvest.ro portálon közölt összefoglalóban Nagyvárad mellett az északi „szomszéd”, Szatmárnémeti is szerepel, mégpedig összesen csaknem 312 millió lejes (63 millió eurós) beruházással.

Mindez Szatmár megye története egyik legnagyobb infrastrukturális fejlesztési szerződésének része, melyet tavaly ősszel írtak alá, és összesen 88 millió eurós reptérkorszerűsítést takar.

Pataki Csaba megyei tanácselnök az aláírást követően elmondta: a projekt által egy működőképesebb, nagyobb, és minden nemzetközi standardú biztonságtechnikai elvárásnak megfelelő reptere lesz Szatmár megyének. Új terminált építenek, felújítják a teljes kifutópályát és a jelenlegi terminálokat. Bár a munkálatokat 2023 végéig be kellene fejezni, a kezdeti késlekedések ezt minden bizonnyal ellehetetlenítik. Mindezt maga Pataki Csaba is elismerte a Partiumi Magyar Napok egyik múlt heti eseményén.

Szatmári látványterv •  Fotó: Szatmár Megyei Tanács Galéria

Szatmári látványterv

Fotó: Szatmár Megyei Tanács

A „szomszédolást” folytatva, fejlesztések zajlanak a máramarosi nemzetközi repülőtéren is, ahol mintegy 135 millió lejes beruházás révén óránként 450 fősre növelnék az utasfogadásszámot egy új terminál megépítésével, a bővítés révén 12 209 négyzetméteres területet biztosítva e célra. Eredetileg Nagybányán is idén decemberig kellene befejezni a munkálatokat.

Haladni akarnak a korral Nagyszebenben is, ahol az idézett elemzés szerint az új terminál mintegy 50 százalékban elkészült – amikor teljesen kész lesz, duplájára, 22 500 négyzetméteresre nő az utasokat kiszolgáló tér. A 270 millió lejes beruházás során kiszélesítik a kifutópályát és újragondolják a létesítmény megközelíthetőségét, a parkolót is. A munkálatok a tervek szerint év végéig befejeződnek.

Terminálépítés Szebenben •  Fotó: Facebook/SIBIU International Airport Galéria

Terminálépítés Szebenben

Fotó: Facebook/SIBIU International Airport

Bár a Hotelinvest.ro portálon közölt összefoglalóban nem térnek ki a kolozsvári beruházásokra, köztudott, hogy Erdély legnagyobb repterén is folyamatosan fejlesztenek. Amire nagy szükség van, hiszen az Avram Iancuról elkeresztelt nemzetközi repülőtér idei utasforgalma a napokban elérte a kétmilliót, fennállása óta ötödik alkalommal. Az egymilliomodik utas megünneplése után éppen két hónappal köszönthették a kétmilliomodikat, két hónappal korábban, mint tavaly.

A vezetőség meggyőződése, hogy 2023 végére a kolozsvári repülőtéren megforduló utasok száma eléri a rekordnak számító hárommilliót.

korábban írtuk

Elérte a kétmilliót a kolozsvári reptér idei utasforgalma, az igazgató szerint meglesz a hárommillió az év végéig
Elérte a kétmilliót a kolozsvári reptér idei utasforgalma, az igazgató szerint meglesz a hárommillió az év végéig

A kolozsvári Avram Iancu nemzetközi repülőtér idei utasforgalma csütörtökön elérte a kétmilliót, fennállása óta ötödik alkalommal.

Jelenleg az induló járatok termináljának és a repülő parkolójának a kibővítésén dolgoznak – csak idén mintegy 80 millió eurót költenek –, amire a megnövekedett utasforgalom és a járatok számának várható növekedése miatt van szükség. A kolozsvári repülőtérről több mint 45, menetrend szerinti járat indul több mint 20 európai és közel-keleti országba, valamint több charterjárat a főbb turisztikai célpontok felé.

Amint arról korábban beszámoltunk, eközben Marosvásárhelyen is bővítik az utasterminált és a repülőgép-parkolót, építik a tűzoltóállomást a reptéren. Az első két munkálat összértéke több mint 25 millió euró, a kivitelezővel való egyeztetés nyomán a munkálatok nem akadályozzák a légikikötő működését.

És persze nem szabad megfeledkezni Brassóról sem, ahol idén vadonatúj repteret nyitottak mintegy 140 millió eurós beruházás révén. Mint ismeretes, a Dan Air után immár a WizzAir is „beköszönt” a vidombáki légikikötőbe, majd a román légitársaság – a rövid nyitvatartás miatt kialakult kezdeti konfliktusok után – nemrég bejelentette, ősztől újabb járatokkal bővíti a kínálatot. A működtetők bíznak benne, hogy a júniusi nyitástól év végéig legalább százezer utast fogadhatnak.

korábban írtuk

Az ősztől Budapestre is repülhetünk a brassói repülőtérről
Az ősztől Budapestre is repülhetünk a brassói repülőtérről

Ősszel indul a budapesti közvetlen járat a brassói nemzetközi repülőtérről – jelentették be a légikikötő üzemeltetői.

Eközben folyamatosan dolgoznak azon, hogy beinduljanak a rendszeres repülőjáratok Hargita megyéből.

Júliusban az első személyszállító gép landolásakor még „csak” a Gyergyóremete–Budapest napi légi összeköttetés tervéről beszéltek, de már újabb elképzelések is kezdenek körvonalazódni.

Szép kilátások Gyergyóremetén is •  Fotó: Szász Adorján Galéria

Szép kilátások Gyergyóremetén is

Fotó: Szász Adorján

Az AeroExpress légitársaság az igények függvényében nyitott arra, hogy indulás után bővítse a regionális szolgáltatásait, és más célpontok felé is menetrendszerinti járatokon szállítsa az utasokat – tájékoztatta a Székelyhont nemrég Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke.

korábban írtuk

Itt a kérdés: hová repülne Hargita megyéből?
Itt a kérdés: hová repülne Hargita megyéből?

Nemcsak Budapestre lehet majd repülni a gyergyóremetei reptérről, más célpontok felé is indulhatnak majd járatok. Felmérés készül, hogy milyen útirányokra lenne leginkább igény.

Az Európa kulturális fővárosa címet viselő Temesváron szintén fejlesztések közepette várják a bánsági városba látogató turistákat: folyamatban van többek között a reptér eddigi legnagyobb beruházása, a külföldre utazók számára létesítendő új terminál megépítése, melyet több mint 100 millió lejből valósítanak meg. Bár az első félévben az utasok száma elmaradt a várakozásoktól (a 620 ezer fő csaknem 100 ezerrel kevesebb 2019-hez képest), a működtetők remélik, hogy év végéig 1,4 millió vendéget fogadnak. Aradon szeptemberben fognak neki mintegy 30 millió lejt felemésztő korszerűsítési munkálatoknak, miután véget ér a charterjáratok szezonja, ott ugyanis a munkálatok zavarnák a forgalmat.

Tehát fejlesztések, bővítések zajlanak valamennyi erdélyi repülőtéren, de ugyanúgy Románia-szerte is. Amint a jogi tanácsadással foglalkozó ONV Law cég egyik korábbi jelentéséből kiderül,

az ország legfőbb repterein összesen mintegy 530 millió eurót felemésztő fejlesztések zajlanak. Ugyanakkor jelentős, több mint 400 millió eurós beruházásokat eszközölnek az úgynevezett kritikus légi infrastruktúra korszerűsítése érdekében is.

A kritikus infrastruktúra alkotói azon létesítmények, szolgáltatások és információs rendszerek, melyek olyan fontosak nemzetbiztonság szempontjából, hogy megzavarásuk vagy megsemmisítésük országos és/vagy nemzetközi jelentőségű káros hatással jár a biztonságra, a gazdaságra, a közegészségügyre és közrendre, valamint a közigazgatás minden szintjének hatékony és akadálymentes működésére, a társadalom egészére. Már a leírás alapján is sejthető, hogy a kritikus légi infrastruktúra fejlesztése a szomszédos Ukrajnában zajló háború, a NATO megerősített romániai jelenléte miatt vált fontossá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 19., kedd

Ellenzi az E.On Románia MVM általi átvételét egy fontos állami hatóság

Nem hagyta jóvá a Közvetlen Külföldi Befektetéseket Vizsgáló Bizottság azt a tranzakciót, amelynek keretében a magyar állami energetikai vállalat, az MVM átvenné a német E.On romániai gáz- és villamosenergia-ellátási üzletágát.

Ellenzi az E.On Románia MVM általi átvételét egy fontos állami hatóság
2025. augusztus 19., kedd

Gazdasági miniszter: nem szabad többé megkerülni a kiváltságok megszüntetését

A deficitcsökkentő csomagok gyors egymásutánban történő elfogadása közben nem szabad megfojtani azokat, akik a költségvetés adóbevételeit biztosítják – írta hétfő este a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: nem szabad többé megkerülni a kiváltságok megszüntetését
2025. augusztus 19., kedd

Újabb fúzió zárult le a romániai bankpiacon

Lezárult az UniCredit Bank és az Alpha Bank Románia fúziója – közölte az UniCredit Bank.

Újabb fúzió zárult le a romániai bankpiacon
2025. augusztus 18., hétfő

Ingatlanpiac: inkább Nagyvárad, mint Kolozsvár

Az egyre megfizethetetlenebb kolozsvári lakások hozama a legalacsonyabb az országban a nagyvárosok között, jelenleg Temesvár vagy Nagyvárad sokkal jobb hosszú távú befektetési alternatíva – állítják ingatlanpiaci szakértők.

Ingatlanpiac: inkább Nagyvárad, mint Kolozsvár
2025. augusztus 18., hétfő

Három fontos állami hatóságnál is csökkenteni kell a béreket és az alkalmazottak létszámát

A GDP 9 százalékát meghaladó tavalyi költségvetési hiány lefaragása érdekében meghozandó megszorító intézkedések az állami hatóságokat sem kerülik el.

Három fontos állami hatóságnál is csökkenteni kell a béreket és az alkalmazottak létszámát
2025. augusztus 18., hétfő

Meghátrálhat a kormány, nagyobb összeghez biztosíthat hozzáférést egyben a magánnyugdíjból

Nem az eredeti formájában fogadják el a magánnyugdíjak kifizetéséről szóló törvénytervezetet, miután az heves vitákat váltott ki a társadalomban és politikai körökben – értesült az Economica.net.

Meghátrálhat a kormány, nagyobb összeghez biztosíthat hozzáférést egyben a magánnyugdíjból
2025. augusztus 18., hétfő

Bolojan: Romániának be kell tartania a vállalt kötelezettségeket, hogy visszanyerje a hitelességét

A kötelezettségvállalások betartása és a döntések következetessége az egyetlen módja annak, hogy Románia hosszú távon visszanyerje hitelességét és kiszámíthatóságát – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.

Bolojan: Romániának be kell tartania a vállalt kötelezettségeket, hogy visszanyerje a hitelességét
2025. augusztus 18., hétfő

„Bolojan hibát követett el” egy PSD-s szenátor szerint, aki azt is elárulta: nem Iliescu miatt nem tárgyalnak a koalícióval

Durván beszólt Ilie Bolojan miniszterelnöknek Daniel Zamfir, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióvezetője, aki szerint vannak más lehetőségek is az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására, mint a kormányfő által bejelentettek.

„Bolojan hibát követett el” egy PSD-s szenátor szerint, aki azt is elárulta: nem Iliescu miatt nem tárgyalnak a koalícióval
2025. augusztus 17., vasárnap

Elnöki tanácsadó: a várt gazdasági növekedés elmarad, de a recesszió elkerülhető, szükség van a megszorításokra

A gazdasági adatok az év folyamán romlottak, mert Románia költségvetése egy 2,5 százalékos hipotetikus növekedésen alapul, amelyet nem fog elérni, de a recesszió elkerülhető – jelentette ki Radu Burnete elnöki tanácsadó szombaton este az Antena 3 hírcsatornának.

Elnöki tanácsadó: a várt gazdasági növekedés elmarad, de a recesszió elkerülhető, szükség van a megszorításokra
2025. augusztus 17., vasárnap

Bolojan a megszorításokról: nincs más megoldás, nélkülük ugyanoda jutunk, ahonnan elindultunk

Nincs más megoldás a 9 százalékos költségvetési hiány leszorítását célzó gazdasági megszorító intézkedések helyett – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök egy vas&a

Bolojan a megszorításokról: nincs más megoldás, nélkülük ugyanoda jutunk, ahonnan elindultunk