Debreczeni László adótanácsadó szerint ha utólag mégis visszaveszik az áfaszámot, a cégnek ez nagy érvágást jelenthet
Fotó: Bíró Blanka
Lényegesen egyszerűsítette az Országos Adóhatóság (ANAF) az áfaszám- odaítélésnek eddig túlbonyolított procedúráját: a hatóság 2019/167-es rendelete értelmében a cégek már azon a napon bejelentkezhetnek az áfafizetők körébe, amikor azt kérik.
2019. február 14., 14:222019. február 14., 14:22
Ezzel az intézkedéssel az adóhatóság megkönnyítette a vállalkozók dolgát, ugyanis jobban tudnak előre tervezni.
A rendelet február 1-jétől életbe is lépett, így azok a cégek, amelyek ebben a hónapban kérték, hogy áfafizetők lehessenek, már a kérés napján bekerültek ebbe a körbe. Az adóhatóság a kérés benyújtása után 15 napon belül ellenőrzi, hogy a vállalkozás megfelelt-e a kritériumoknak, és megtarthatja-e az áfaszámot.
– hívta fel a figyelmet Debreczeni László adószakértő. Mint lapunknak nyilatkozva rámutatott, az egyszerűsítésről szóló rendelet életbelépése óta még nem telt el 15 nap, ezért nem tudják pontosan, a gyakorlatban miként működik az ellenőrzés, az adóhatóság miként ítéli meg, hogy a cég megtarthatja-e az áfafizető státust, vagy mégis megvonják tőle azt. Mivel az áfát minden esetben a végső felhasználó fizeti, ha a két hét alatt a vállalkozás felvásárolt egy nagyobb készletet, és közben megvonják tőle az áfaszámot, kénytelen lesz befizetni az általános forgalmi adót, ami a tevékenység függvényében 5–19 százalék lehet.
Amikor a cég leadja a kérést, ki kell töltenie egy nyilatkozatot a saját felelősségére, a 15 pontos kritériumrendszer tehát nyilvános, ám az ezekre adott pontszámok még mindig nem ismertek, tehát a vállalkozók nem tudják, az adóhatóság miként pontozza, súlyozza a tevékenységüket, – részletezte Debreczeni László.
A sepsiszentgyörgyi adószakértő ugyanakkor hangsúlyozta, a módosítás mindenképpen hatalmas előrelépés, hiszen a cégek jobban tudnak tervezni, számolni,
Mint ismeretes, évekkel ezelőtt nagy botrányt kavart a 088-as nyilatkozat, amelynek kitöltésekor a cégvezetőknek húsz kérdésre kellett válaszolniuk, még a végzettségükről is számot adva, ugyanakkor interjún is részt kellett venniük, hogy bekerüljenek az áfafizetők körébe. Ezt aztán két évvel ezelőtt visszavonták, de az adóhatóság továbbra sem mondott le a cégek kiértékelésének jogáról, hogy az általa gyanúsnak ítélt, potenciális áfacsalókat kiszűrje.
A hatóság ezentúl tizenöt kritérium alapján ítéli meg a vállalkozók megbízhatóságát, ám ezek pontszámai továbbra sem ismertek, miközben ha a cég nem éri el a küszöbértéket, megvonhatják tőle a most egyszerűen odaítélt áfaszámot. Debreczeni László egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyszerűsített rendelkezés a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyekre nem érvényes.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!