Fotó: Mediafax
„Több országban is alkalmaznak már hasonló, a légszennyezés csökkentését célzó adókat. Így például Dániában rendkívül magasak az ilyen jellegű illetékek. Mi csak azt szeretnénk, ha ezeket az adókat a gépkocsik típusának és az általuk okozott légszennyezésnek a mértékében rónák ki” – szögezte le McGlade. Az igazgató szerint az EU tagállamaiban egységesen oly módon kéne megszabni a regisztrációs adó mértékét, hogy az olyan járművek vásárlására ösztönözze a polgárokat, amelyek kis mértékben szennyezik a környezetet, azokat pedig, amelyek nagymértékben szennyező gépkocsit vásárolnak, büntesse. Hozzátette egyúttal, hogy azon európai országok mintájára, amelyek már alkalmaztak hasonló illetéket, Románia az áfával és az útadóval összehangolva ültesse gyakorlatba a regisztrációs adót. „Az európai országok többségében azok, akik fizetik ezt az illetéket, mentesülnek az áfa vagy az útadó fizetésének kötelezettsége alól” – mutatott rá McGlade.
Korodi Attila környezetvédelmi miniszter korábban úgy nyilatkozott, egy készülőben lévő törvénytervezet értelmében eltörölnék a környezetvédelmi adót, amelyet a nagy mennyiségű szennyezést kibocsátó gépkocsikat üzemeltető cégek fizetnek a Környezetvédelmi Alapba, mivel a regisztrációs adó bevezetése nyomán ezzel kétszeres terhet rónának a gépjármű-tulajdonosokra.
A gazdasági és pénzügyi tárca egyébként várhatóan a közeljövőben terjeszti a törvényhozás elé a Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök által is szorgalmazott regisztrációs adóról szóló törvény tervezetét, miután befejeződnek az egyeztetések az Európai Bizottsággal (EB). Varujan Vosganian miniszter hétfőn küldte el a végleges változatot Brüsszelnek. Az EB korábban arra szólította fel Romániát, hogy még a parlamenti ülésszak vége előtt módosítsa az illeték kiszabását jelenleg szabályozó törvényt, mivel az ellentétes az Unió alapelveivel. Mint arról beszámoltunk, az EB figyelmeztetésben részesítette Romániát az adónem miatt, azzal az indokkal, hogy annak kivetése akadályozza az áruk szabad forgalmát. Ennek nyomán Kovács László adóügyi biztos levélben figyelmeztette Bukarestet, és pert helyezett kilátásba.
A 2007. január elsejétől alkalmazott regisztrációs adót jelenleg a gépkocsi kora, a katalizátor jellege és a jármű hengerűrtartalma alapján számolják ki. A legkisebb, 68 eurós regisztrációs díjat az új, 600 köbcentiméteres, euro 4-es katalizátorral felszerelt gépkocsikra vetik ki, míg a legnagyobb, 8586 eurós illetéket a hat évnél idősebb, az euroszabványnak nem megfelelő, 3000 köbcentiméteresnél nagyobb hengerűrtartalmú járművek után kell fizetni.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.