Fotó: Biró István
A pláza reklámszlogenjét – „A Pólusban mindenki szervuszt köszön!” – alkalmazva jelezte: mindenkit várnak a pénteken reggel nyolctól nyitó nagyáruházba, amely alapterületét tekintve – a beruházást 30 hektáros területen valósították meg Kolozsvár határában – az ország legnagyobb egyszintes bevásárlóközpontja.
Az ünnepélyes sajtóbemutató alkalmából Török nemcsak száraz adatokat sorolt föl, de az építéshez kapcsolódó eseményekre is kitért. Emlékeztetett például arra, hogy a földmunkák során egy férfi és egy nõ sírjára bukkantak az építési területen, a párt a köznyelv azóta csak Rómeó és Júliaként emlegeti. Nem ez volt az egyetlen, régészeti témájú felfedezés: kõ- és bronzkori leleteket is találtak, amelyeket nem múzeumban tekinthetnek meg majd az érdeklõdõk, hanem a bevásárlóközpontban állítják ki õket.
A „járulékos” érdekességek mellett azért a plázát jellemzõ számadatokra is kiért. A Pólus Center egyik erõssége, hogy a bevásárlóközpontban mintegy 180 üzletben, kioszkban és ötven mozgóegységben jelen van számos világhírû márka. A nyitásig egyébként a teljes bérelhetõ kereskedelmi felület elkelt.
Mátyás utca, szökõkút
A Közép-Kelet-Európa vezetõ ingatlanfejlesztõje, a TriGránit jelenleg Budapesten, Pozsonyban és Katowicében épít irodaházakat, Romániában Kolozsvár mellett Bukarestben, Konstancán és Brassóban is építkezik, és összesen mintegy egymilliárd euró értékben hajtanak végre befektetést az országban. A kolozsvári Pólus Center egyébként 140 millió eurós befektetéssel épült meg.
A bevásárlóközpontban ugyanakkor még nem minden létesítmény és üzlet nyitja meg kapuit a pénteki starttal egy idõben. Számos folyosón még a csütörtöki sajtóbejárás idején is építõmunkások dolgoztak, sivítottak az elektronikus berendezések, a levegõben cement- és gipszkartonpor terjengett. A hivatalos nyitás pillanatában az üzleteknek mintegy nyolcvan százaléka fogadja majd a vásárlókat. Az épület egyébként igencsak impozáns, kívülrõl méreteivel, tornyos kapuival nyûgözi le a látogatót, belül pedig az elsõ látásra kuszának tûnõ, utcaszerû folyosók rengetegével. Az utcajelleget az is erõsíti, hogy – akárcsak egy városban – a sétányokat történelmi és irodalmi személyiségekrõl nevezték el, így például Hunyadi Mátyás (Matei Corvinként) és Mihai Eminescu neve is feltûnik az „utcanévtáblákon”. A központi téren méretes szökõkút hûsíti a levegõt, az üzletek fölötti falrészeket pedig reprezentatív kolozsvári épületeket ábrázoló stilizált rajzok díszítik.
Budapesttõl Kolozsvárig
Az építkezés során 10 ezer köbméter cementet és 30 ezer köbméter betont használtak fel, a létesítménybe 1500 tonna vasszerkezetet építettek be.
A plázában és a 2500 férõhelyes parkolóban 10 ezer izzó szolgáltatja a fényt, a kábelek és huzalok hossza egyenértékû a Budapest–Kolozsvár távval, azaz közel 400 kilométer.
A Pólus Center legnagyobb bérlõje a Carrefour hipermarket, amely péntektõl fogadja a vásárlókat, és amely az ország tizedik – Erdély elsõ – ilyen hipermarketja. Mint azt Jacobo Caller Celestino, a Carrefour Románia vezérigazgatója elmondta, igyekeznek a többi hipermarketnél alacsonyabb árakat alkalmazni. A Carrefourban 55 ezer féle termék található, ezek közül néhány saját márka, mint például a TEX textilmárka, de az egyszerû, lényegre törõ Világos sör (Bere blondã) nevû ital is szembetûnik. Akik nem rendelkeznek autóval, azokat 15 percenként közlekedõ kisbusz szállítja majd a hipermarketbe, bevezetõ promóciós akciójuk keretében pedig az árkülönbség tízszeresét fizetik ki azoknak, akik valamely, általuk forgalmazott terméket alacsonyabb áron vásároltak meg a város más üzleteiben.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.