Nagyobb köbcenti, nagyobb biztosítás. Csak a legerősebb autók esetében drágult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás
Fotó: Barabás Ákos
Csökkent a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) referenciaára a magánszemélyek esetében, a cégeknél pedig nem változott. A referenciaár ugyanakkor nem jelent semmilyen kötelezettséget a biztosítótársaságoknak, egyszerű statisztika, viszont jelzi, hogy a piac képes szabályozni magát, nincs szükség beavatkozásokra.
2019. október 17., 08:172019. október 17., 08:17
Átlagosan hét százalékkal csökkent a magánszemélyek által vásárolt kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) referenciaára, miközben a cégek esetében az átlag díjszabás nem változott – derül ki a Pénzügyi Felügyelet (ASF) által a napokban nyilvánosságra hozott, és a következő félévben érvényes útmutatóból.
A szakhatóság közlése szerint amúgy
Például a 31–40 év közötti gépjármű tulajdonos az 1201 és 1400 köbcenti közötti hengerűrtartalmú autóra egy évre vásárolt kötelező biztosítása átlag 685 lej, miközben a korábbi referenciaár 698 lej volt. A felügyelet szerint a magánszemélyek több mint 50 százaléka a bonus-malus besorolási rendszerben a B8-as, tehát a legkisebb kockázatot jelentő kategóriában van, ami azt jelenti, hogy ennek az árnak a felét kell kifizetnie.
A jogi személyek esetében a személygépkocsik, az áru-vagy személyszállító autók esetében is a díjszabás általában változatlan maradt, egyetlen kivétel van: a 16 tonnásnál nagyobb teherautók esetében 1 százalékkal nőtt az átlag referenciaár. A cégnél az 1401-1600 köbcentis kisautó referenciára 1056 lej, míg a korábbi referenciaár 1058 lej volt. A 16 tonnásnál nagyobb tehergépkocsik esetében a referenciaár most 8024 lej, a korábbi viszont 7908 lej volt. A felügyelet közleményében pontosít, hogy a referenciaárakat egy független cég számolta ki, több paramétert figyelembe véve, ugyanakkor ez az árszint nem jelent semmilyen kötelezettséget, csupán tájékoztató jellegű a biztosítótársaságoknak és a biztosítottaknak is.
A közzétett referenciaár azt támasztja alá, hogy nincs értelme aggódni, ha hagyják, a piac megfelelően szabályozza önmagát, és nem szaladnak el az árak – értékelt a Krónika megkeresésére Biró Albin biztosítási szakértő. Rámutatott,
az elmúlt években nem volt árszabályozás, sem jelentéstevési kötelezettség, és mégsem emelkedtek a díjszabások, hanem azonos szinten maradtak, vagy csökkentek.
Biró Albin egyúttal hangsúlyozta, a felügyelet által közzétett referenciaár csupán statisztika, a biztosítótársaságoknak nem kell ehhez viszonyulniuk, a díjszabásokkal mehetnek korlátlanul alá vagy fölé is. A szakértő emlékeztetett, hogy négy évvel ezelőtt egy félévig voltak érvényben a szabályozott árak, és akkor a korlátozás azt eredményezte, hogy a teherautóknál ugyan olcsóbb lett a kötelező gépjárműbiztosítás, de a magánszemélyeknél minden kategória esetében emelkedett, mert minden társaság a felső határon kínálta a kötvényeket.
– részletezte Biró Albin. Arra is kitért, hogy korábban a felügyelet attól tartott, hogy a biztosítótársaságok a konkurencia miatt túlságosan visszaveszik az árakat, és emiatt nem lesz pénzük a károk kifizetésére.
hiszen a magáncégek árpolitikájába nem lehet beleszólni, sem felfele, sem lefele nem szabad kényszeríteni a díjszabást. „A felügyelet feladata, hogy azok érdekeit képviselje, akik kárt szenvednek, hogy legyen pénz a károk megtérítésére, nem azokét, akik megvásárolják a biztosítást” – szögezte le Biró Albin.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, egy héttel ezelőtt a Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) közleményben jelentette be, hogy ellenzi a kötelező gépjármű felelősségbiztosításra vonatkozó törvény módosítását. Ugyan a módosítást európai uniós irányelv írja elő, a fuvarozók azzal érveltek, hogy a jogszabály módosítása súlyos aránytalanságokat okoz, és ennek következményeként mind a 8,2 millió Romániában beíratott gépkocsi kötelező biztosítása jelentősen megdrágul, függetlenül attól, hogy a tulajdonos magánszemély vagy cég.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!