Fölöslegesen aggódtak a fuvarozók, nem emelkedett a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás referenciaára

Nagyobb köbcenti, nagyobb biztosítás. Csak a legerősebb autók esetében drágult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás •  Fotó: Barabás Ákos

Nagyobb köbcenti, nagyobb biztosítás. Csak a legerősebb autók esetében drágult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

Fotó: Barabás Ákos

Csökkent a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) referenciaára a magánszemélyek esetében, a cégeknél pedig nem változott. A referenciaár ugyanakkor nem jelent semmilyen kötelezettséget a biztosítótársaságoknak, egyszerű statisztika, viszont jelzi, hogy a piac képes szabályozni magát, nincs szükség beavatkozásokra.

Bíró Blanka

2019. október 17., 08:172019. október 17., 08:17

Átlagosan hét százalékkal csökkent a magánszemélyek által vásárolt kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) referenciaára, miközben a cégek esetében az átlag díjszabás nem változott – derül ki a Pénzügyi Felügyelet (ASF) által a napokban nyilvánosságra hozott, és a következő félévben érvényes útmutatóból.

 Hogyan alakulnak az árak?

A szakhatóság közlése szerint amúgy

a magánszemélyek esetében egyetlen kategóriánál emelkedett az átlag díjszabás, mégpedig a 2500 köbcentinél nagyobb lökettérfogatú gépkocsiknál.

Például a 31–40 év közötti gépjármű tulajdonos az 1201 és 1400 köbcenti közötti hengerűrtartalmú autóra egy évre vásárolt kötelező biztosítása átlag 685 lej, miközben a korábbi referenciaár 698 lej volt. A felügyelet szerint a magánszemélyek több mint 50 százaléka a bonus-malus besorolási rendszerben a B8-as, tehát a legkisebb kockázatot jelentő kategóriában van, ami azt jelenti, hogy ennek az árnak a felét kell kifizetnie.

A jogi személyek esetében a személygépkocsik, az áru-vagy személyszállító autók esetében is a díjszabás általában változatlan maradt, egyetlen kivétel van: a 16 tonnásnál nagyobb teherautók esetében 1 százalékkal nőtt az átlag referenciaár. A cégnél az 1401-1600 köbcentis kisautó referenciára 1056 lej, míg a korábbi referenciaár 1058 lej volt. A 16 tonnásnál nagyobb tehergépkocsik esetében a referenciaár most 8024 lej, a korábbi viszont 7908 lej volt.  A felügyelet közleményében pontosít, hogy a referenciaárakat egy független cég számolta ki, több paramétert figyelembe véve, ugyanakkor ez az árszint nem jelent semmilyen kötelezettséget, csupán tájékoztató jellegű a biztosítótársaságoknak és a biztosítottaknak is.

 A piac szabályozza magát

A közzétett referenciaár azt támasztja alá, hogy nincs értelme aggódni, ha hagyják, a piac megfelelően szabályozza önmagát, és nem szaladnak el az árak – értékelt a Krónika megkeresésére Biró Albin biztosítási szakértő. Rámutatott,

a fuvarozók feleslegesen riogatnak drasztikus áremelkedésekkel,

az elmúlt években nem volt árszabályozás, sem jelentéstevési kötelezettség, és mégsem emelkedtek a díjszabások, hanem azonos szinten maradtak, vagy csökkentek.

Biró Albin egyúttal hangsúlyozta, a felügyelet által közzétett referenciaár csupán statisztika, a biztosítótársaságoknak nem kell ehhez viszonyulniuk, a díjszabásokkal mehetnek korlátlanul alá vagy fölé is. A szakértő emlékeztetett, hogy négy évvel ezelőtt egy félévig voltak érvényben a szabályozott árak, és akkor a korlátozás azt eredményezte, hogy a teherautóknál ugyan olcsóbb lett a kötelező gépjárműbiztosítás, de a magánszemélyeknél minden kategória esetében emelkedett, mert minden társaság a felső határon kínálta a kötvényeket.

Idézet
Az Európai Unió betiltott minden szabályozást, hiszen az ellentmond a szabad piacnak, akkor kitalálták, hogy közzéteszik a referenciaárat. Ez tulajdonképpen szemfényvesztés, hogy az aggódó fuvarozókat megnyugtassák, hiszen valójában közzéteszik, de semmilyen kötelezettséget nem jelent”

– részletezte Biró Albin. Arra is kitért, hogy korábban a felügyelet attól tartott, hogy a biztosítótársaságok a konkurencia miatt túlságosan visszaveszik az árakat, és emiatt nem lesz pénzük a károk kifizetésére.

Felmerült, hogy az alsó határt szabályozzák, aminél olcsóbban már nem lehet értékesíteni a kötelező biztosítást, de az EU-s szabályok ezt sem teszik lehetővé,

hiszen a magáncégek árpolitikájába nem lehet beleszólni, sem felfele, sem lefele nem szabad kényszeríteni a díjszabást. „A felügyelet feladata, hogy azok érdekeit képviselje, akik kárt szenvednek, hogy legyen pénz a károk megtérítésére, nem azokét, akik megvásárolják a biztosítást” – szögezte le Biró Albin.

Amint arról lapunkban beszámoltunk, egy héttel ezelőtt a Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) közleményben jelentette be, hogy ellenzi a kötelező gépjármű felelősségbiztosításra vonatkozó törvény módosítását. Ugyan a módosítást európai uniós irányelv írja elő, a fuvarozók azzal érveltek, hogy a jogszabály módosítása súlyos aránytalanságokat okoz, és ennek következményeként mind a 8,2 millió Romániában beíratott gépkocsi kötelező biztosítása jelentősen megdrágul, függetlenül attól, hogy a tulajdonos magánszemély vagy cég.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik

Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik
2024. november 18., hétfő

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter

Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter
2024. november 18., hétfő

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak

Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak
2024. november 17., vasárnap

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot

Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot
2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve