Elfogadta a távközlési minisztérium a belga Bpost vállalatnak a Román Posta többségi részvénycsomagjának felvásárlására benyújtott nem kötelező érvényű ajánlatát, így gyakorlatilag elkezdődhet az állami kézbesítőtársaság privatizációja.
2015. február 03., 19:552015. február 03., 19:55
Sorin Grindeanu távközlési miniszter kedden közleményben számolt be arról, hogy a privatizációs bizottság átnézte a Bpost dossziéját, amely minden szempontból megfelel az előírásoknak. „A Román Posta 2014-ben először volt nyereséges, miután a megelőző hat évet veszteségesen zárta, ezzel bebizonyította, hogy kifizetődő projekt lehet a stratégiai befektetők számára. A belga céget már tájékoztattuk arról, hogy a magánosítási eljárás második szakaszába léphet” – mutatott rá a tárcavezető.
A közlemény szerint a nem kötelező érvényű ajánlat elfogadása azt jelenti, hogy a belgák immár konkrét adatokhoz hozzáférve tárgyalnak a Román Posta vezetőségével a vállalat helyzetéről, majd ajánlatot tesznek a többségi részvénycsomag megvásárlására. Az állami társaság vezetői a Hotnews.ro hírportálnak elmondták: június végére várják a Bpost kötelező érvényű ajánlatát.
Grindeanu azt is elmondta: a privatizációs eljárás beindításával párhuzamosan a távközlési minisztérium államkötvényekké alakítaná a posta adósságát, amely „vonzóbbá teszi” majd a vállalatot.
A kormány tavaly döntött arról, hogy másodszor is elkezdi a posta privatizációját, azaz magánberuházónak adja el a részvények 51 százalékát: az állami vállalat iránt kizárólag a Bpost érdeklődött. Jelenleg a vállalat részvényeinek 75 százaléka a távközlési minisztérium tulajdonában van, további 25 százalék pedig a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok tulajdonosainak kárpótlására létrehozott Proprietatea pénzügyi alapé.
A hatóságok 2013-ban is megpróbálták magánosítani a kézbesítőtársaságot, de akkor nem érdeklődött iránta senki sem. Ion Smeeianu, a posta volt igazgatója még 2013-ban úgy vélekedett: a társaság negatív pénzügyi mérlege és az adóhatóság (ANAF) által kiszámított adóssága ijeszti el a potenciális beruházókat.
A pénzügyminisztérium adatai szerint 2013 végén a posta tartozásai elérték a 778 millió lejt, az évet ugyanakkor 35 millió lejes veszteséggel zárta az állami vállalat. A hivatalos adatok szerint 2008 és 2013 között minden évben növekedett a társaság deficitje: a veszteség hat év alatt 560 millió lejre emelkedett, 2014-ben ezzel szemben 74,3 millió lejes nyereséget sikerült elérni.
A Bpost részvényeinek ötven százaléka a belga állam, míg a cég másik fele magánvállalkozók tulajdonában van. A vállalat 2014 első kilenc hónapjában 1,8 milliárd eurós jövedelmet szerzett, ez 1,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi bevételt.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!