Kolozsvár GDP-je négy és félszeresére nőtt 2000 és 2019 között
Fotó: Jakab Mónika
Kolozsvár az Európai Unió gazdaságilag leggyorsabban fejlődő városa az utóbbi két évtized adatai alapján. Ezt a Világbank szakértői közölték az Eurostat mutatói alapján. Marcel Ionescu Heroiu, a nemzetközi pénzintézet urbánus fejlődésügyi elemzője szerint Románia uniós csatlakozása történelmi esélyt jelentett az erdélyi nagyvárosnak.
2021. július 02., 10:342021. július 02., 10:34
„Talán kevesen tudják, hogy Kolozsvár jelenleg az EU leggyorsabban fejlődő városa. Az Eurostat az Unió nagyvárosainak adatait összegzi, s ha a 2000 és 2019 közötti, egygenerációnyi mutatókat vesszük alapul, a település bruttó hazai terméke négy és félszeresére nőtt” – nyilatkozta a Kolozsvári Rádiónak a szakember. Hozzátette:
A kincses város fejlődését egy korábban szervezett konferencián is méltatták. Az Innovációs és Lakossági Ötletközpont szervezésében zajló rendezvényen egyebek mellett az is kiderült, hogy
A gazdasági növekedés elsősorban a számítástechnikai cégeknek és az innovatív iparág művelőinek köszönhető.
Daniel David, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora akkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a tudásgeneráló egyetemeknek is fontos szerepe lehet városfejlesztési és gazdasági növekedés szempontjából, ezért nagyobb figyelmet kell szentelni nekik.
Mint fogalmazott, a különböző városrészeken található egyetemek között fokozni kell az együttműködést tudományos kutatás terén. Azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy
A kolozsvári ingatlanpiac fejlődésének ütemét jól érzékelteti, hogy például a 2018-ban átadott lakások száma az 1990 óta épült ingatlanok tizenegy százalékát tette ki.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
szóljon hozzá!